حوادث و رویدادها

بیش از دو سوم کشور روی خطوط زلزله یا گسل‌ها قرار دارد

patc/ خراسان رضوی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اگر بتوانیم مصالح ساختمانی، سازه ها را نصب کنیم و محیط ساخت و ساز را به گونه ای انتخاب کنیم که تا 8 ریشتر ایمن باشد، زلزله یک فاجعه نیست، بلکه فاجعه ای است که ممکن است. در آینده رخ می دهد.» پدیده این است که انرژی آزاد شده از اشتباهات در دسترس انسان است.

محمدحسن نامی امروز 18 دی در گردهمایی زلزله و ساختمان های ناایمن هتل پردیسان گفت: موضوع زلزله بسیار مهم است، یکی از 64 بلای طبیعی و انسانی است که در کشور ما وجود دارد. زلزله، سیل و آتش سوزی مهم ترین خطرات هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از دو سوم کشور ما بر روی پهنه ها یا گسل های لرزه خیز واقع شده است، گفت: یکی از ماموریت های موسسه راه و شهرسازی ارائه پهنه های گسلی و اماکن متبرکه در قالب نرم افزار به مردم است. و اکنون باید این کار را انجام داد. ما باید همین کار را با رودخانه انجام دهیم تا مردم بتوانند آن را ببینند. 164 هزار کیلومتر رودخانه داریم که 6400 کیلومتر آن از داخل شهر و روستا می گذرد. ما به مردم اطلاعات می دهیم تا خودشان را ثابت کنند.

نامی گفت: 220 سال گذشته را بررسی کردیم و متوجه شدیم که 6 زمین لرزه به بزرگی 7 ریشتر و بیشتر داشته ایم که آخرین آن 7.6 ریشتر بوده است. اگر بتوانیم مصالح ساختمانی، سازه‌ها و محیط‌های ساختمانی را به روشی ایمن در مقیاس 8 ریشتر نصب کنیم، زلزله فاجعه نیست، اما پدیده‌ای است که شاید در آینده بتواند انرژی آزاد شده از گسل‌ها را در اختیار انسان قرار دهد.

وی ادامه داد: بیشتر موادی که در آزمایشگاه‌های آزمایش مواد می‌بینیم استانداردهای لازم را ندارند، قرار است یک دقیقه مقاومت کنند، اما در همان چند ثانیه اول به پودر تبدیل می‌شوند. ما روی استانداردها خیلی حساس نیستیم، باید حساسیت بیشتری داشته باشیم. سیستم های مهندسی مسئول این حوزه نیستند، اما می توانند به این معیارها حساس باشند. ما ساختمان های ناایمن زیادی داریم و تغییر کاربری ساختمان از جمله ساختمان های ناایمن است. در تهران به خصوص در مرکز شهر ساختمان های زیادی داریم که هنوز کارگاهی با مواد اولیه و واحدهای احتراق زیاد هستند. باید به تغییرات کاربران توجه کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه طرح ملی آموزش در کشور ما سابقه 61 ساله دارد اما هنوز اجرایی نشده است، گفت: برنامه ملی آموزش نسبت ثابتی را تعیین کرده است. نه تنها در حال حاضر نزدیک به عادی سازی نیستیم، بلکه سال ها از آن دور بوده ایم و این یک مشکل بزرگ است. عدم تعادل جغرافیایی منجر به عدم تعادل در سایر بخش ها از جمله اقتصاد می شود.

آماش ملی مهمترین حلقه مفقوده توسعه عمرانی کشور است

وی افزود: 29 تا 31 درصد اقتصاد کشور تنها در تهران قرار دارد نه اقتصاد مولد، بلکه اقتصاد مصرفی. حدود 50 درصد از اقتصاد کشور تنها در هفت شهر بزرگ متمرکز شده است. آخرین کشوری که به طور دقیق مورد مطالعه قرار گرفت، چین بود. چین در زمینه اقتصادی مشکل بزرگی دارد، بنابراین باید موفق شود. آماش ملی مهمترین حلقه مفقوده توسعه عمرانی کشور است.

نامی در خصوص نگرانی فضای سبز گفت: خط دمای تهران نسبت به 24 سال گذشته بالاتر است و اگر این خط دمایی با این سرعت ادامه پیدا کند تا 11 سال دیگر برفی در ارتفاعات البرز نخواهد آمد. بنابراین، علاوه بر حفاظت از مناطق سبز کم کار خود، باید سالانه 750 هزار تا یک میلیون متر مکعب فضای سبز را نیز به کشورمان اضافه کنیم.

در طول 4 سال گذشته، اگرچه ساختمان استاندارد نبوده است، اما تا حدی به ما احساس امنیت داده است، وی گفت: همانطور که ساختمان به سمت انطباق حرکت می کند، به ما احساس امنیت داده است. بنیاد مسکن ساخت و سازهای زیادی در روستا انجام داده و در حال اضافه شدن به آن هستیم. باید به موضوع آموزش هم توجه بیشتری داشته باشیم. آموزش و پرورش وظیفه ای است که صداوسیما و هلال احمر باید به آن عمل کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: اقدامات فنی نیز باید انجام شود. ایستگاه های لرزه نگاری در کشور ما بسیار کم است، باید 1400 تا 1800 باشد. اگر لرزه‌سنج دقیقاً در امتداد خط گسل کار می‌کند، آشکارسازها می‌توانند 10 تا 12 ثانیه قبل از اینکه زمان لازم برای عمل کردن داشته باشیم، اطلاع دهند. در زمینه زلزله پیش بینی آهنگ های ویژه در تلفن همراه و ارائه هشدارهای اولیه قبل از وقوع زلزله ضروری است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا