عمومی

تاملی بر سخنان بی‌تامل رئیس جمهور در مصاحبه تلویزیونی

حال به چند نکته اشاره می کنم:

2- در خصوص موفقیت دولت سیزدهم در کنترل تورم می توان گفت رئیس جمهور آخرین گزارش مرکز آمار را ندیده است. این مرکز در گزارش تورم دی ماه خود به صراحت اعلام کرد که متأسفانه هم تورم ماهانه و هم تورم همتا که پیش بینی تورم سالانه است 0.3 است. درصد افزایش یافته است.
کاهش یک درصدی تورم سالانه در دی ماه، میانگین نرخ تورم دوازده ماه گذشته است، نه نرخ تورم فعلی!
استناد به کاهش قیمت فولاد و سیمان یکی دیگر از دلایل عدم اطلاع رسانی است؛ چرا که آقای ریس می گوید که قیمت این دو کالا نسبت به سال گذشته کاهش نداشته است، مگر تابستان امسال که واحدهای تولیدی فولاد و سیمان مدتی به دلیل قطع برق بودند. اقدامات پیشگیرانه. قطع برق خانگی، کاهش تولید و افزایش قابل توجه بازار. از آنجایی که شرایط عادی شده و قیمت ها به تعادل رسیده است، به خصوص با اعلام رسمی افزایش نقطه به نقطه تورم ماه به ماه، مطمئناً ارتباط این موضوع با موفقیت دولت درست نیست.

2- تاکید مجدد بر نرخ رشد اقتصادی 4 درصدی نشان می دهد که این دیدگاه در آخرین گزارش بانک مرکزی (شماره 15) نیز بررسی نشده است.
زیرا در صفحه سوم این گزارش به صراحت آمده است که در دولت قبل 140 در سه ماهه چهارم معادل 5.4 درصد و در سه ماهه اول 140 برابر با 6.4 درصد رشد اقتصادی بوده که دلیل آن عدم سرمایه گذاری اختصاصی بوده است. اعتبار دوم و دهم طرح های عمرانی دولت سه دوره به یک درصد کاهش یافت.

اساساً رشد 7 درصدی هدف برنامه ششم است که طبق جدول ماده 2 هر سال باید 65 میلیارد دلار یا معادل ریال در آن سرمایه گذاری شود!

2- با توجه به تعهد مجدد برای تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال، صفحه 1 گزارش شماره 25 سازمان برنامه و بودجه نشان می دهد که تعداد پروانه های ساختمانی در مناطق شهری در دوره دولت سیزدهم 3.8 درصد کاهش یافته است. قیمت خدمات ساختمانی شاخص شده 2.5 درصد افزایش یافت و مصالح ساختمانی شاخص قیمت تولیدکننده 2.8 درصد افزایش یافت.
مگر اینکه بگوییم چهار سال دیگر 4 میلیون تحویل می دهیم، این داستان دیگری است.

4- موضوع دیگری که آقای رئیس جمهور فرمودند میراث دولت قبل در کاهش شاخص بورس بود.
به نظر می رسد اطلاع رسانی درستی ندارند، در دولت سیزدهم علیرغم نتایج امیدوارکننده، شاخص بورس به طور مستمر سیر نزولی داشته و حتی با افزایش (دوپینگ) شاخص کل تقریباً هر بار افت شدیدی داشته است. روز

5. آقای رایس در خصوص ترمیم حقوق بازنشستگان و کارمندان از جمله رتبه بندی فرهنگیان با لحنی پرسید که چرا لایحه ایشان بدون تامین مالی در چند ماه اخیر دولت قبل تصویب شده است؟
این قطعا گزارش کذبی است که از سوی مقامات به او داده شده است.

تعدیل دستمزد مستمری بگیران یکی از مفاد طرح ششم است و در تمامی سال های بعد از سال 96 و در سال های 96 و 94 به دلیل افزایش و جهش، اجرای طرح منطبق بر ردیف اعتباری تبصره 4 بودجه است. . در تورم مبلغ در تبصره 2 افزایش می یابد. دیده اند که 2 درصد حقوق همان کارمند به مدت 2 سال پرداخت شده است، لذا ادامه این اقدام قانونی و ضروری همانند سال جاری آخرین سال برنامه ششم است. لایحه مربوطه در مجلس مطرح شده و در حال حاضر منابعی در بودجه اجرا می شود.
این رتبه بندی سال هاست که طبق قانون اجرا می شود و طبق قانون برای معلمان با در نظر گرفتن بار مالی آنها به عنوان لایحه به مجلس ارائه می شود. آیا ارائه لایحه صحیح تر است یا مقاومت ناعادلانه در برابر مطالبات اقشار مختلف که از تحریم های ظالمانه خسته شده اند؟

دکمه بازگشت به بالا