عمومی

تبرئه جنجالی عاملان قتل وحشیانه یک پلنگ

دادگاه بدوی همچنین از کشتن پلنگ توسط دو متهم با سنگ و چوب و حمله شکارچی و ضرب و شتم نگهبانان ایوان خبر داد که واکنش های گسترده ای را به ویژه از سوی فعالان محیط زیست در پی داشت.

به گزارش patc، «اقتصادآنلاین» در ادامه نوشت: به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان ایلام، یدالله همتی پناه یکی از محیط بانان و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ایوان در خیابان مورد حمله شکارچیان متخلف قرار گرفت و با اشیای تیز مجروح شد. این شکارچی سال گذشته با یک مجرم دیگر به ماهیگیری غیرمجاز پرداخت و جریمه شد!

همچنین گزارش ها حاکی از آن است که عامل جنایت در حال حاضر متواری است، این حادثه در دادگاه عمومی و انقلاب ایوان تشکیل شده و عامل آن تحت پیگرد انتظامی و قضایی قرار دارد.

از سوی دیگر در تربت حیدریه دو متهمی که پلنگ بیمار و ضعیف را به طرز فجیعی با سنگ و چوب کشتند در دادگاه بدوی تبرئه شدند؛ البته پرونده این دو برادر به این دو برادر تقدیم شده است. دادگاه تجدید نظر

تیرماه سال جاری دو نفر از اهالی روستای نصر تربت حیدریه با مراجعه به شبکه بهداشت و درمان روستا مورد حمله حیوانی که باعث زخمی شدن آنها شده بود، به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دادند. پس از دریافت این خبر بلافاصله تیم حفاظت محیط زیست برای بررسی موضوع به کلانتری شتافت که بدون توجه به تکذیب دو عامل با بررسی جراحات وارده متوجه شدند که دو جوان در این ماجرا نقش دارند. این حیوان با قلاده پلنگ در روستای نصر کشته شد. وحشیانه مورد حمله قرار گرفتند.

محیط بانان بلافاصله محل درگیری را شناسایی و پلنگ مجروح را برای مداوا به مشهد منتقل کردند اما جراحات وارده جدی بود و پس از دو روز تلاش و کوشش این گونه گرانبها از کشورمان ناپدید شد. گروه درمانی .

علی کشمیری، فعال حقوق حیوانات و فعال محیط زیست درباره انگیزه این دو متهم گفت: مشخص است که این دو نفر با هدف ماجراجویی و سرگرمی این کار را انجام داده اند و در برخی موارد در منطقه همچنان وجود دارد. سوء تفاهم که کشتن پلنگ مایه غرور و شجاعت است و این انگیزه ماجراجویان برای کشتن پلنگ است.

وی ادامه داد: اگر پلنگ سالم باشد، ممکن است مردم نتوانند بر آن غلبه کنند و آسیبی به بار بیاورند.پس بدیهی است که این دو مرد ناجوانمردانه پلنگ مجروح را کشته اند. پلنگ ها زمانی که زخمی می شوند، بیمار می شوند یا به هر دلیل دیگر توانایی شکار خود را از دست می دهند به روستا نزدیک می شوند. کاهش طعمه به دلیل دخالت انسان نیز یکی از دلایل نزدیک شدن گوشتخواران به جوامع روستایی است.

کاشمر نیز حکم برائت دو متهم را در دادگاه بدوی عجیب می داند و می گوید: این پرونده بسیار شفاف است، انتشار این حکم تعجب بسیاری از فعالان را برانگیخت و نگران هستیم که این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شود. . .

این فعال حقوق حیوانات ادامه داد: متاسفانه برخی قضات از ارزش گونه های جانوری وحشی آگاهی کافی ندارند. من پرونده های زیادی را در دادگاه شنیده ام، برخی از قضات می گفتند: حالا حیوانی را کشتی، کفتار یا پلنگ را کشت، او چه کرد؟ متهمان حیوان آزاری نیز اغلب در دادگاه به شدت مورد ظلم قرار می گیرند به عنوان مثال همسر و فرزندان خود را برای تأثیرگذاری بر فضای دادگاه به دادگاه می آورند و به همین دلیل بارها شاهد جنایات هولناک علیه حیوانات و جنایات نامتناسب علیه حیوانات خشونت طلب بوده ایم. قضاوت

کشمیر این احکام را دارای ابعاد متفاوتی دانست و افزود: این احکام شکارچیان متخلف را جسورتر و جنگلبانان را دشوارتر می کند.

وی به شرایط سخت کاری محیط بانان اشاره کرد و گفت: محیط بانان پس از ساعت ها، روزها، هفته ها و ماه ها در شرایط کاری بسیار سخت و امکانات بسیار محدود اقدام به دستگیری شکارچیان غیرمجاز کردند که در این مورد قبل از رسیدن شاهدان به محل اقامت وی. خانه، ما بودیم که شکارچی غیرمجاز در خانه اش نشسته بود پس چالش اساسی پیش روی محیط بانان این است که چگونه با شکارچیان غیرمجاز برخورد کنیم؟

کاشمر در پایان گفت: ما به عنوان یک سازمان مردم نهاد قطعا با دادگستری و دادستان خراسان رضوی در ارتباط هستیم تا این پرونده ها به محیط زیست یا قاضی کاملا واجد شرایط ارجاع شود و محیط زیست و رفتار را کنترل کنید. مالکیت حیوانات، زیرا درک رفتار حیوانات برای قضات و وکلای ما، به ویژه در مقابل انسان، بسیار مهم است.

ماده 679 قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات ظلم به حیوانات است. بنابراین هر کس عمداً و بی جهت حیوانات حلال متعلق به دیگران یا حیوانات ممنوعه شکار حکومتی را بکشد یا مسموم کند یا معدوم یا مثله کند به حبس از 91 روز تا 6 ماه یا جزای نقدی محکوم خواهد شد. پانصد هزار ریال به سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده 680 قانون مجازات اسلامی، هرکس بدون مجوز قانونی حیوانات وحشی حفاظت شده را شکار یا صید کند به حبس از 2 تا 10 سال محکوم خواهد شد. ضمناً فصل 26 بند مجازات قانون مجازات اسلامی با عنوان «سوختن، تخریب و تلف کردن مال و حیوانات» است که مجازات ظلم به حیوانات را تعیین می کند.

با این حال، تا زمانی که قوانینی که اجرای سخت‌گیرانه‌تر را تضمین می‌کند، ابلاغ نشود، حافظان محیط زیست و حافظان محیط زیست از حمایت قانونی و قضایی کافی برخوردار نخواهند شد و دادگاه‌ها حیوانات و حفاظت از محیط‌زیست را به عنوان یک موضوع حاشیه‌ای تلقی می‌کنند تا مهم. لزوم حفاظت از گونه های جانوری را نمی دانیم، چنین اتفاقاتی بارها و بارها رخ خواهد داد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا