عمومی

ترجمه کتاب «رونین برگمن» و تلاش متفاوت عباس سلیمی نمین

انواع روایی مبانی معرفت انقلابی “نیم قرن شکست” مبانی شهادت و تصویر وقایع عاشورا را ارائه می‌کند، روایت خشونت‌آمیز این عزاداری را ارائه می‌کند و در این راستا تلاش می‌کند با فضاسازی در مقابل مفهوم شهادت و عاشورا، بنیان فکری انقلاب را زیر سوال ببرد.

همچنین در رابطه با این ادعا که امام راحل (ره) به مجاهدین خلق (منافقین) وعده تقسیم قدرت داده اند، باید توجه داشت که خودشان (منافقین) در دیدار با امام راحل در نجف ادعا نکرده اند که چنین قولی داده اند. چگونه می توان چنین درخواستی کرد؟ روابط اقتصادی رژیم شاه با اسرائیل یکی از دلایل خشم آنها از تغییر رژیم پهلوی است. آنها روابط اقتصادی گسترده ای با رژیم پهلوی دارند که جنبه اصلی آن تجارت اسلحه است که بازار اسرائیل است.

رونین برگمان در این کتاب تلاش می‌کند نشان دهد که اگر رژیم پهلوی زنده بماند، اتفاق می‌افتد، می‌شود؛ ایده اصلی تصویر بر اساس همین قرارداد تسلیحاتی است و اینکه چه اقلامی به رژیم پهلوی تحویل داده می‌شود.

این کتاب به نگرش اسرائیل نسبت به رژیم پهلوی اذعان دارد. در این کتاب مشاهده می شود که رابطه اسرائیل و رژیم پهلوی در سه بعد تعریف شده است که اولی رابطه تجارت اسلحه و دومی ایجاد کمربند واحد برای اسرائیل در منطقه است. از جمله رژیم پهلوی که در آن زمان مخالف بود. بعد سوم این رابطه روابط اطلاعاتی کشور با آمریکا در منطقه و همکاری با رژیم پهلوی است که هر سه نشان می دهد رژیم پهلوی شرایطی را به نفع اسرائیل ایجاد کرده است.

آنچه در این کتاب ارائه شده است ترجمه و نقد دقیق کتاب اصلی است و به خوبی به ادعاها و روایت های گیج کننده و نادرست نویسنده اصلی به صورت مقایسه ای پاسخ می دهد و می تواند راه جدیدی برای اظهار نظر در این مورد باشد. کتاب در یک نظر

* سخنان در مراسم رونمایی از کتاب «نیم قرن تا شکست» عباس سلیمی نمین

دکمه بازگشت به بالا