عمومی

تشدید تأثیرات روانی کرونا بر اقشار کم‌درآمد

تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر ویروس کرونای جدید بر طبقات پایین جامعه با آسیب‌های روانی بیشتری همراه است.»

به گزارش patc، حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس در یادداشتی در این روزنامه گفت: خواهر و برادر وی نوشت: باید توجه داشت که تاثیر سیاست های فاصله گذاری اجتماعی در دوران کرونا، روابط اجتماعی بین افراد را محدود می کند. اکنون خانواده ها تغییر کرده اند و خانواده های پرجمعیت و قدرتمند به خانواده های هسته ای تبدیل شده اند. افراد بیشتر مردم مدار شده اند، میزان جدایی زوج ها افزایش یافته و تعداد خانواده های تک والدی افزایش یافته است. شیوع ویروس کرونا همه این مشکلات را تشدید کرده است. کرونا سرعت بیشتری را به دگرگونی خانواده تزریق می کند و در نتیجه اضطراب و نگرانی بیشتری را برای فرد به همراه دارد. وقتی اعضای خانواده به سمت فردگرایی پیش می‌روند، طبیعتاً نمی‌توانند به یکدیگر کمک کنند و همین امر باعث تشدید اضطراب و سردرگمی افراد می‌شود. حال در این شرایط باید ترس از مرگ و ترس از بیماری را نیز به دایره فشار اضافه کرد. به طور کلی شیوع ویروس کرونا از جهات مختلفی مردم را تحت تاثیر قرار داده است که مهمترین آنها اقتصادی و اجتماعی است.

شیوع تاج گذاری خسارات اقتصادی زیادی به اقشار کم درآمد جامعه وارد کرده و افراد را دچار مشکلات اجتماعی و روانی کرده است. اکنون در این شرایط دستگاه های مختلف می توانند به مردم آسیب دیده کمک کنند. به عنوان مثال شهرداری می تواند با تغییر فرم فضای شهری برای شهر نشاط ایجاد کند و محیطی را ایجاد کند که مورد قبول مردم بیشتر باشد. فعالیت در اماکن فرهنگی و ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی به مردم نیز می تواند آنها را از محیط زندگی خود جدا کند؛ زیرا این شرایط می تواند باعث تعامل بیشتر افراد با یکدیگر و ایجاد روابط جدید شود. آنچه در شهر به چشم می خورد این است که فضای شلوغ گذشته به فضایی تبدیل شده است که مردم در آن دورتر و تنهاتر زندگی می کنند. حتی فاصله ای که افراد در پارک می نشینند افزایش یافته است که منجر به فردگرایی بیشتر می شود. نبود چنین فضایی آسیب زیادی به روانشناسی افراد وارد می کند.

یکی دیگر از مشکلات کرونا سلامت روان است. بنابراین برای بازسازی ذهن و قلب خود باید از این به بعد به فکر دوران پس از کرونا باشیم و شرایطی را فراهم کنیم که کمک به دیگران را آسان‌تر کنیم. در طول اپیدمی، انواع آسیب های افراد و میزان درآمد متفاوت است. مطالعات نشان داده است که تأثیر کرونا بر طبقات اقتصادی پایین تر با آسیب های روانی بیشتری همراه است. ترس از بیماری عروق کرونا قلب با طبقه اجتماعی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی فرد مرتبط است. این بدان معناست که گروه های کم درآمد به دلیل موقعیت اجتماعی خود ترس بیشتری دارند، زیرا مجبور می شوند در زمان انزوا، به ویژه در ماه های اول شیوع بیماری، خانه های خود را ترک کنند. بنابراین این گروه بیش از سایر گروه ها در معرض استرس، اضطراب و حتی وسواس هستند. برخی از آنها حتی قدرت خرید ماسک را ندارند.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا