عمومی

تشریح ویژگی‌های نماینده اصلح/ با متخلفان بدون تبعیض برخورد شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین در سخنانی با تأکید بر اینکه حضور در انتخابات امر خیلی مهمی است، آن هم انتخاباتی که جلوه مشارکت برای حاکمیت اراده مردم است، اظهار داشت: مردم از طریق انتخابات اراده خود را حاکم می‌کنند و انتخابات مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی است.

هیچ‌کسی برای همیشه دارای قدرت و اختیار نیست

وی با تأکید بر اینکه انتخابات فرصتی است، اگر مردم نماینده‌ای را که انتخاب کردند، راه و روشش را می‌پسندند، دوباره به او رأی می‌دهند، اگر راه و روش او را نمی‌پسندند، فرصتی است که کسی یا کسان دیگری را انتخاب کند، افزود: انتخابات فرصت است برای مردم و مسالمت‌آمیزترین شیوه برای انتقال قدرت است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، ادامه داد: اگر کسانی بر سرنوشت مردم حاکم شوند و انتخاباتی هم نباشد، راه‌های مسالمت‌آمیز برای انتقال قدرت مسدود می‌شود، انتخابات، راهی است برای اینکه قدرت از راه مسالمت‌آمیز و بستگی به ارائه مردم به کسان دیگری منتقل شود.

حجت‌الاسلام شاهرخی با بیان اینکه در یک نظامی مانند نظام جمهوری اسلامی و در این ۴۵ سال نشان‌داده‌شده که مسئولیت‌ها در حال گردش است، هیچ‌کسی برای همیشه دارای قدرت و اختیار نیست، افزود: انتخابات فرصتی است تا افرادی که انتخاب می‌شوند به‌عنوان خدمت گذاران تازه‌نفس به مردم خدمت کنند و فرصتی است تا تغییر و تحولات و جهش در کشور ایجاد شود.

وی بیان داشت: جمهوریت و اسلامیت هر دو وابسته به انتخابات است.

با متخلفان بدون هیچ تبعیض و تفاوتی برخورد شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه اصل انتخابات برای افزایش همبستگی ملی، انسجام، افزایش امنیت و اصلاح امور مردم است، گفت: انتخابات نباید موجبات اختلاف، تفرقه و تنازع را در بین مردم ایجاد کند، نباید کسانی به‌خاطر علاقه‌مندی به شخصی، فردی یا افراد دیگری را مورد بداخلاقی و اهانت قرار دهند.

حجت‌الاسلام شاهرخی، ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که حفظ وحدت واجب است، اگر کسی با سخنش در میان مردم تشنج‌آفرینی کند حرام شرعی است، وحدت واجب شرعی است، تشنج‌آفرینی با رفتار و گفتار حرام شرعی است، کسی که می‌خواهد وارد مجلس شود که محل قانون‌گذاری است، نمی‌تواند با حرام شرعی خودش یا اطرافیانش یا منسوبینش وارد چنین جایگاه مهمی شوند.

وی تأکید کرد: اگر کسانی بخواهند تشنج‌آفرینی کنند، یا کسانی قوانین انتخابات را در قول و رفتار نفی کنند، مرتکب تخلف شوند، چه این تخلف در نتیجه انتخابات تأثیر داشته باشد، چه نداشته باشد، این افراد چه در میان داوطلبان نمایندگی باشند، چه حامیانشان باشند، چه جز برگزارکنندگان انتخابات باشند یا ناظری باشند که وظیفه‌ای بر عهده دارد، بر مسئولین استانی لازم است پس از هشدار لازم قانون را در مورد چنین متخلفانی اعمال کنند، بدون هیچ‌گونه تبعیض و تفاوت.

با کسانی که فضای انتخابات را به سمت تخریب و وعده‌های دروغ می‌برند برخورد شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه مسئولان استانی و شهرستانی که بر امر انتخابات نظارت می‌کنند و کمیته‌هایی هم برای این تدابیر تدارک‌دیده‌شده، به آنهایی که فضای سالم رقابت انتخابات را به سمت دروغگویی، اهانت، تهمت، افترا، تخریب، سیاه‌نمایی، بزرگ‌نمایی مشکلات، اسراف و دادن وعده‌های غیرواقعی می‌برند، پس از هشدار لازم، در صورت تکرار طبق قانون عمل کنند، طبیعتاً چنین کسانی که تخلف انجام می‌دهند نمی‌توانند در میان داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باشند، چون شأن اینها بالاتر است، اینها مورد تأیید شورای نگهبان و هیئت اجرایی و نظارت قرار گرفته‌اند، گفت: چنین سخنانی و اقداماتی بر خلاف توصیه‌های مقام معظم رهبری و چهار راهبرد مورد تأکید ایشان است.

حجت‌الاسلام شاهرخی با تأکید بر اینکه هم امام راحل و هم مقام معظم رهبری با تعابیر مختلفی و محتوای واحدی بر اهمیت مشارکت در انتخابات و انتخاب اصلح تأکید کرده‌اند، گفت: بر اساس بیانات امام راحل اگر کسانی موازین شرعی و قانونی را در انتخاب صالح‌ترین و شایسته‌ترین فردی که می‌خواهند انتخاب کنند، رعایت نکنند، خسارتی بر امت اسلامی وارد شود، این مسئولیت دارد و باید در انتخاب فرد حجت شرعی داشت.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انتخاب بدون تحقیق و به‌واسطه نسبت‌های فامیلی، قومی و قبیله‌ای و طمع‌ورزی‌ها، در پیشگاه خداوند قابل‌قبول نیست، بیان داشت: اینها حجت شرعی محسوب نمی‌شوند، پس هم اصل مشارکت یک اصل اساسی است و هم انتخاب صالح‌ترین فرد که شرایط لازم را داشته باشد امر مهمی است.

تشریح ویژگی‌های نماینده اصلح

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، بیان داشت: کسی که پایبند زبانی، عملی و رفتاری به مبانی اسلامی و ارزش‌های اسلامی داشته باشد را باید انتخاب کرد، باید ملتزم به اصل ولایت‌فقیه باشد، در سابقه‌اش تقوا و عمل صالح نمایان باشد، پایبند به قانون اساسی باشد.

حجت‌الاسلام شاهرخی، گفت: ممکن است همه اینها در فردی باشد، اما باید صالح‌ترین و شایسته‌ترین را انتخاب کرد که در نزد خدای متعال آن حجت شرعی مقبول باشد.

وی با بیان اینکه فردی که انتخاب می‌شود، توانایی و دانایی لازم را در انجام این وظیفه سنگین داشته باشد، باید حامی عدالت در تمام طرح‌ها و لوایح باشد، نفوذناپذیر و نفی تبعیض و توصیه‌های فراقانونی در سابقه‌اش موج بزند، گفت: باید کسی را انتخاب کرد که مخالفت در زبان و عمل با فساد و مفسدین داشته باشد و راه نفوذ فساد را در طرح‌ها و لوایح مجلس ببندد، طرف‌دار حقوق محرومان و مستضعفان باشد و در این راستا تلاش شبانه‌روزی و جهادی کند، منافع ملی و استانی را بر منافع جزئی و کم‌فایده و بی‌فایده ترجیح بدهد، به دنبال مطالبات اساسی استان و حوزه انتخابیه باشد، ساده‌زیست باشد، زندگی قبل و بعدش تغییر نکرده باشد، چون این آقایانی که همه داوطلب هستند همه سوابق اجرایی دارند، قبل و بعد آنها نباید دچار تغییر شود، مردمی باشد، گوش شنوا برای درخواست‌های مردم داشته باشد و آنجایی هم لازم بود از نظام اسلامی و عملکرد نظام اسلامی دفاع کند، روشنگری کند، نگوید کارهای خوب مال من است، کارهای بد مال دیگران است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، ادامه داد: همچنین یک داوطلب و نماینده باید روحیه همکاری و صمیمانه با دیگر نمایندگان و مجموع نمایندگان و همچنین دو قوه دیگر داشته باشد، یکی از علل عقب‌ماندگی برخی از استان‌ها همین روحیه عدم همکاری نمایندگان با یکدیگر و مجموع نمایندگان با دو قوه دیگر است، استان‌هایی که پیشرفت کرده‌اند، یکی از علل پیشرفتشان این هماهنگی نمایندگان با یکدیگر و دو قوه دیگر است.

حضور دشمن‌شکن مردم در انتخابات ۱۱ اسفند

حجت‌الاسلام شاهرخی با تأکید بر اینکه آینده برای ایران اسلامی ما روشن است، امروز ایران اسلامی قوی و محور مقاومت مانع نظم جهانی است که شیطان بزرگ آمریکا جنایت‌کار به دنبال آن است، گفت: جمهوری اسلامی مانع تحقق اهداف دشمنان شده است و آنها را به عقب رانده است، جمهوری اسلامی داشته‌های غنی فرهنگی و معنوی فراوان، منابع فراوان مادی و کم‌نظیر، مردمی باایمان و دارای سطح هوش بالا، موفق در میدان‌های جهادی، عرصه‌های علمی، فرهنگی، المپیادهای دانش‌آموزی و دانشجویی، فناورانه، ورزشی، نظامی و… دارد و مانع تحقق اهداف دشمنان شده است و با درایت رهبری آگاه و ملتی فداکار دشمنانش را به عقب رانده است.

وی تأکید کرد: امیدواریم شاهد مشارکت انبوه، فراوان و دشمن‌شکن مردم در انتخابات ۱۱ اسفند باشیم تا موجب مأیوس شدن دشمنان شود.

دکمه بازگشت به بالا