حوادث و رویدادها

تشکیل تیم ۵۰۰۰ نفره واکنش سریع در هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر کشورم از برنامه ریزی برای تشکیل تیم واکنش سریع 5000 نفری در جمعیت هلال احمر خبر داد.

وی افزود: در ماه‌های اخیر در بحث امداد و نجات و بلایا شاهد اقدامات متعددی از جمله زلزله، سیل، ریزش و غیره بوده‌ام. کلانشهر، اقدام زمستانی و نوروزی. دهه اول محرم ما از امداد و عزاداری خبر می دهد. وظیفه سخت و عظیم است.

وی با بیان اینکه در حالی که تعدادی از همشهریان خود را در سیل و زلزله از دست داده بودیم، گفت: این حادثه تاسف بار است اما هلال احمر کار امداد و نجات را به خوبی انجام داده و در مقایسه با سایر عملیات ها شاهد بوده ایم. یک تجربه ارزش افزوده در بحث ایجاد شد، انصافاً خبرنگاران مطلع بودند و نوشته آنها نیز خوب بود.

رئیس جمعیت هلال حمار گفت: زلزله خیلی جدی نبود، اما سیل در پنج استان جنوبی و در مناطقی از تهران سیل شدیدی بود که علاوه بر تلفات جانی خسارات اقتصادی زیادی به مردم وارد کرد. در این عملیات بزرگترین تجهیزات امدادی شامل 120 تن را در مناطق حادثه دیده جنوب بارگیری کردیم و با همکاری و همدلی بستگان خود در ارتش، سپاه و … امداد رسانی کردیم. فراهم شد که رضایت مردم را نیز برانگیخت.

کولیوند درباره حادثه مت که منجر به کشته شدن چند تن از هموطنان شد، گفت: در حادثه مت، ساختمانی فروریخت اما از منظر اجتماعی، سیاسی و امنیتی عجیب و قابل بحث بود. از سوی دیگر اسب و اینترنت نیز هر کاری که ممکن بود برای خرابکاری انجام دادند اما قلم های خبرنگار قلم آنها را شکست. شبکه معاند بی انصافی است و اگر تلاش خبرنگاران نبود شاید می توانستند پیشتاز باشند.

کولیواندر می گوید: «ما مردم آبادان در وضعیت خاصی هستیم، اما هنوز کارهای مهمی برای امداد، نجات و پشتیبانی انجام می دهند.» آنها غذا، پوشاک و غیره را به محل حادثه آوردند و همه می خواستند تغییری ایجاد کنند. ، برای کمک به امداد رسانی به حادثه. در آن روز گرم هیچکس تشنه نبود و آب سرد بر سر امدادگران ریختند و نوعی دسته جمعی و عزاداری به راه انداختند. وقتی به خانه مردم می رویم، همه آنها همان خواسته حضرت آقا را می خواهند، میل مردم مقصر در برخورد با اینهاست.

کولیوند گفت: 26 استان در سیل اخیر گرفتار شده اند. وقتی به این وقایع و رویدادها نگاه می کنیم، می بینیم که اسب ها و شبکه ها یکی دو بار روی سیل در کشورهای دیگر تمرکز می کنند، اما آنها تا جایی که می توانند درباره رویدادهای ما می نویسند. این امر وظیفه روزنامه نگاران را برای برخورد با آنها دشوارتر می کند.

وی با بیان اینکه در چند شهر سیل زده برخی از مردم خانه و باغ خود را از دست داده اند، گفت: با وجود خسارات وارده، اکثر مردم از امدادرسانی راضی هستند، هرچند این به این معنا نیست که اقدامات ما خطاناپذیر است. در اتفاقات اخیر گام های خوبی برداشته شده و اکنون برای اربعین آماده خواهیم شد.

وی درباره استخدام نیروی ماهر گفت: تلاش می کنیم نیروی کار ماهر و با تجربه را ارتقا دهیم تا بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم. در جریان سیل در امامزاده داوود چند کیلومتری را جست‌وجو کردیم، خیلی سخت بود و واقعاً به نیروی محبت نیاز داشت، خدا را شکر هلال‌های احمر زیادی وجود دارد. ابتدا این افراد باید از نظر حرفه ای آمادگی داشته باشند تا بتوانند در رودخانه ای متلاطم یا گل آلود، فردی را جستجو و پیدا کنند.

وی ادامه داد: حوالی ساعت 2 بامداد در سیل امام داوود مردی 40 ساله را زنده در میان گل و لای درخت پیدا کردیم. او به بیمارستان منتقل شد. یا شاید ساعت 14 در فیروزکوه سیل آمده، راه ها و نیروی انسانی قطع شده و حتی دو نقطه صعب العبور بوده است. به ما گفتند که دو مجروح از زیر آوار بیرون کشیده شده اند و نمی توان آنها را جابجا کرد. با هلیکوپتر رفتیم، عملیات بسیار سختی بود و امکان فرود وجود نداشت، امدادگران راپل زدند و دو مجروح را به بالگرد منتقل کردند. این افراد دچار خونریزی شدید، شکستگی لگن و … شده و به مرکز درمانی منتقل شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: برخی از افراد به دلیل انباشته شدن خاک نتوانستند از منازل خود خارج شوند اما در ادامه به آنها کمک شد و رهاسازی شدند. بعداً با کمک راه‌آهن، برق و تجهیزات امدادی به محل حادثه رسید، راه‌ها بازگشایی شدند و تعداد زیادی تجهیزات، لیفتراک و لودر به منطقه اعزام شدند. ما در 26 استان همین برنامه ها و مسائل را داریم، مصدومان تصادفات، مادران باردار، جانبازان و… و برخی با بیماری های مزمن را به محل امن منتقل می کنیم. ما در اوج شیوع ویروس کرونا هستیم و باید تدابیر بهداشتی ویژه ای را رعایت کنیم. امیر نامی رئیس گروه مدیریت بحران به خوبی این حادثه را مدیریت کرد. در یکی دو فاز رهبری استاندار تهران را خیلی دوست داشتم، ایشان اهل شجاعت و برنامه ریزی بودند.

تشکیل تیم واکنش سریع 5000 نفری در هلال احمر

وی در ادامه از برنامه ریزی برای تشکیل تیم واکنش سریع هلال احمر خبر داد و گفت: پنج هزار نفر را برای عضویت در نیروی واکنش سریع در دستور کار داریم. از طرفی از سال 92 که مناقصه افزودن 900 دستگاه آمبولانس به ناوگان را دادیم، تجهیزات را به روز نکردیم. مهمترین چیز تجهیزات نجات و حفاظت فردی است که در حال تقویت آن هستیم.

کولیوان افزود: در شب عید سعید فطر با کمک رئیس جمهور توانستیم انبار را شارژ کنیم که بسیار موثر بود، بدون این کمک ممکن بود این روزها دچار مشکل شویم. این به حدود 260 نفر از اعضای کنگره اجازه داد تا از خدمات هلال احمر قدردانی و تشکر کنند. ما می خواهیم این توانایی را مهار کنیم و از آن برای پیشرفت و تقویت استفاده کنیم. پایگاه هایی را هم اضافه می کنیم و خانه هلال را هم در دستور کار داریم که یکی از محورهای برنامه ماست.

وی در خصوص تدوین اسناد تحول دیجیتال در جمعیت هلال احمر گفت: تهیه اسناد تحول دیجیتال نیز از برنامه های ما است و همچنین امیدواریم بتوانیم از فناوری های نوین استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه از برنامه جلوتر بودیم، گفت: رویداد خوبی داریم و برنامه خوبی ارائه می دهیم. همانطور که برنامه ریزی شده است، ما حضور پررنگی داریم، مانند اجلاس مصر که رئیس و دبیرکل صلیب سرخ جهانی در آن حضور داشتند. گفته می شود ما جزو پنج کشور برتر دنیا هستیم و در اجلاس ژنو ماه گذشته بالاترین نشان صلیب سرخ به ما اعطا شد و من می خواهم کمی بیشتر برای مردم توضیح دهم. ما به عنوان بهترین از 192 کشور شناخته شدیم که اتفاق بزرگی بود.

کولیوند با بیان اینکه این مزیت متعلق به کل کشور است، گفت: 6 کمیته پیشنهاد داده ایم که 3 کمیته زیر نظر ما است. ما برای اولین بار دو سمت مدیریتی را در ژنو به دست آوردیم و دوازده یادداشت تفاهم با کشورها امضا کردیم که تعدادی دیگر در دست بررسی است.

وی با تاکید بر اینکه مسائل درمانی حج نیز در اختیار جمعیت هلال احمر است، گفت: بیشترین دلسوزان را در این زمینه اعزام کرده ایم.در مقایسه با سال های گذشته کیفیت خدمات درمانی حج بی نظیر است. اگر یادتان باشد بعد از حج سرماخوردگی های زیادی اتفاق افتاد اما امسال نه. حتی زائران هم وقتی برگه را پس دادند، اظهارنامه پر کردند و در عملیات حج 60 روزه در مجموع 3 کشته داشتیم. علاوه بر این، زائران نظاره گر بودند.

وی افزود: در این بازدید برای اولین بار بود که رئیس جمعیت هلال احمر ایران با رئیس جمعیت هلال احمر عربستان دیدار کرد. ما هرگز همدیگر را ملاقات نکردیم و امکانات عالی به دست آوردیم. این به زائران ما امکان می دهد از خدمات رفاهی عربستان سعودی بهره مند شوند و سالم بمانند. اقدامات خوبی برای پیشگیری از کرونا انجام می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اقدامات این سازمان در رژه آلبان گفت: در داخل کشور موضوع امداد و نجات و امداد و نجات را در دستور کار قرار دادیم، محور مواصلاتی اتصال مرز غربی، پایگاه به پایگاه، ستاد. به مقر.» ما امداد رسانی می کنیم. علاوه بر این، مراقبت های بهداشتی در عراق بر عهده جمعیت هلال احمر است و هیئت ها، موکب ها و نیروهای مسلح جمعیت هلال احمر همگی در کنار جمعیت هلال احمر تحت حمایت امام حسین (ع) خدمت می کنند. ما تجربیات گذشته را تحلیل و تجزیه و تحلیل می کنیم. در مرز صفر در برخی نقاط هیچ امکاناتی وجود ندارد و به همین دلیل بعد از شلمچه مرکز بهداشت و درمان راه اندازی کردیم و از موکب های بزرگ خواستیم تا امسال برای جلوگیری از گرمازدگی، بیماری های عفونی و حتی وبا به آنجا بروند.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم پایگاهی بسازیم و در نجف درمانگاه های خود را به سه سطح یک، دو، سه تقسیم کرده ایم. ما بیمارستان های سیار و بیمارستان های ثابت داریم و کلینیک های ساده تر نیز خدمات ارائه می دهند. در مسیر نجف به کربلا در تلاش هستیم تا ستاد بهداشت و درمان بسازیم، بیمارستان ایزوله، گرمازدگی و مشکلات دندانی داریم. ما همچنین Kazmin، Samara و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد. چهار فروند بالگرد در مرز مستقر می کنیم و دو فروند نیز به عنوان بیمارستان هوایی آماده کرده ایم که در صورت نیاز می توانیم از آنها استفاده کنیم.

کولیوان با بیان اینکه سه سطح موضوع آموزشی آماده کرده ایم، گفت: این یک بحث کلی برای مردم در مورد پیشگیری از بیماری ها و نکات بهداشتی است و برای تیم متخصص خود آموزش های مهارتی را در نظر گرفته ایم که بیشتر فیلم، کتاب است. این یک جزوه است.

رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: با گروه های مردمی عراق هماهنگ کرده ایم، مثلاً اگر در فلان منطقه پایگاه داشته باشند، دیگر در آن منطقه پایگاهی نخواهیم داشت. بنابراین، ما این تمهیدات را انجام دادیم. ما مانورها و رزمایش های هماهنگی در عراق خواهیم داشت.

وی درباره استفاده از چندین نرم افزار برای خدمت رسانی به عزاداران گفت: یک سری نرم افزار عملیاتی آماده است، نرم افزار دیگری نیز آماده ارائه خدمات بهداشتی خواهد بود. پنجم شهریور هم مجمع سلامت اربعین را داریم و روز ششم مراسم وداع با زائران را داریم. ما هدف از تشکیل مجمع سلامت را در نظر گرفتیم که هماهنگی بین بخش ها را افزایش دهد. ما دیپلماسی سلامت را در همه کشورهای شرکت کننده در این پیاده روی تشدید کرده ایم. ما خدمات بهداشتی مورد نیاز را بررسی می کنیم و نحوه برخورد با آسیب ها را محاسبه می کنیم و بر نقش آموزش در کاهش بیماری ها و کاهش تصادفات رانندگی تاکید می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه امسال هیچ پولی از هلال احمر از زائران دریافت نکرده ایم، گفت: این تعداد را به صورت رایگان داده ایم البته مبلغ زیادی هم نیست. اما می توانیم از کمک های مردمی کمک بگیریم و هرکسی که بخواهد در این راه کمک کند می تواند از طریق هلال احمر کمک کند. محور اصلی این کنگره یکی از بیماری های شایع عصر آبان بود. حوادث و حوادث و راهکارهای پیشگیری، مدیریت خدمات سلامت و مدیریت بحران و از همه مهمتر مدیریت تجمعات جمعی.

به گفته وی، جمعیت هلال احمر در دوازده کشور دارای مراکز بهداشتی و درمانی است که در آنها نقش آفرینی می کنند و دیپلماسی سلامت از بسیاری از دیپلمات ها موثرتر است.

وی با اشاره به ورود هلال احمر به بحث تغییر اقلیم گفت: هلال احمر یک کاری را شروع کرده است و آن بحث تغییر اقلیم است.بسیاری از اتفاقاتی که ما با آن درگیر هستیم ناشی از تغییرات اقلیمی است، شروع کردیم و روی تغییرات آب و هوایی تمرکز می کنند.

وی در ادامه افزود: در بیانیه مرحله دو تیم سحر را به خوبی فعال و تقویت کردیم و واقعاً تفاوت ایجاد کرد. برنامه ریزی برای کاهش آسیب های اجتماعی را آغاز کردیم. طرح های یاس، دادرس و… از آن طرح هاست. با کمک خیرین بانک سپرده ایجاد کردیم. جشنواره بین المللی نقش شهید سلیمانی هم برگزار شد که گفتیم سلیمانی چقدر در کاهش رنج و کمک به مردم نقش داشته است.

کولیوان افزود: ما خیرین را نیز فعال کرده ایم و با همکاری شورای امداد برای ساماندهی و دسترسی هر چه بیشتر مردم در 2200 جامعه همکاری می کنیم. با توجه به شعار سال، صحبت از بنگاه های دانش بنیان با فعالیت بالا است. خط تولید دارویی راه اندازی کردیم و مرکز نوآوری در بین جمعیت هلال احمر ایجاد کردیم. ما همچنین یک داروخانه آنلاین راه اندازی کردیم.

وی گفت: ما در جمعیت هلال احمر دو دغدغه جدی داریم که اولی معیشت پرسنل جمعیت و نجاتگران عزیزی است که در پایگاه ما مشغول به کار هستند. در نظر داریم از شهریورماه همه آنها را بیمه کنیم و علاوه بر آن از حداقل دستمزد قانون کار بهره مند شوند. برای استخدام آنها نیاز به مجوز دولتی داریم و از سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی و نمایندگان مجلس پیگیر هستیم.

کولیوند درباره جذب امریه توسط هلال احمر گفت: در حال حاضر امریه را به ما دادند و با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگی خوبی داریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر ماموران در صحنه تصادف حضور داشتند، گفت: حضور ماموران عملیاتی در صحنه تصادف بسیار خوب بود. به عنوان مثال حضور روسای سازمان مدیریت بر ایلان، فرمانداران، شهرداران و… واقعا کمک کننده بود. این انصاف نیست که بگوییم چرا یک نفر ابری است، وارد این مکان شوید، شلوار شما دست نمی خورد، نه ابری، این انصاف نیست که بگوییم چرا یک نفر لک شده یا ابری است. مثلاً وزیر محترم امور خارجه در مراسم Met از هر نظر لازم است، اما افراد غیر مرتبط نباید حضور داشته باشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا