عمومی

تصاویر / قبیله‌ای آفریقایی با پاهای عجیب

دوما یا وادوما که با نام دِما نیز شناخته می‌شود، نام قبیله‌ای در روستای کانیمبا در شمال زیمبابوه است. مشاهده شد که برخی از خانواده های این قبیله دارای چراغ قوه های غیرطبیعی یا بیماری های ارثی اندام خرچنگ بوده و باعث شهرت آنها شده است! گفته می شود که حداقل 25 درصد از اعضای این قبیله با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش patc، «ایرانی عصر» در ادامه نوشت: در انگشتان برقی مشکلات اندامی وجود دارد، معمولاً سه انگشت میانی وجود ندارد و دو انگشت بیرونی به سمت داخل می چرخند. به دلیل ابتلا به این بیماری، این جمعیت به قبیله «دو انگشتی» یا «پای شترمرغ» معروف است.

این مشکل یک اختلال اتوزومال غالب است که توسط یک جهش در کروموزوم 7 ایجاد می شود. به گفته این قبیله، بیماران مبتلا به این بیماری معلول نیستند و حتی در بین آنها محبوب هستند.

در حالی که به نظر می رسد پای شترمرغ برای قبایل برای بالا رفتن از درختان مفید است، این امر در وادوما به دلیل وجود مقدار کمی از منابع ژنتیکی رایج است و به دلیل قوانین قبیله ای که اعضا را از ازدواج های بین نژادی منع می کند، انتشار آن آسان است.

این جهش ژنتیکی عمدتاً ارثی تنها یک کودک از هر چهار کودک متولد شده در جمعیت وادوما را تحت تأثیر قرار می دهد.

اعضای Vadoma به دلیل انزوای قبایل به توسعه و نگهداری انگشتان برقی در طول زمان کمک کرده‌اند و استخر ژنی نسبتاً کوچک آن‌ها باعث شیوع بیشتر این بیماری نسبت به سایر مناطق می‌شود.

قبیله ای در صحرای کالاهاری نیز دارای تعدادی از اعضای الکتریک فینگر هستند و کارشناسان می گویند که آنها ممکن است اجداد مشترکی با وادوما داشته باشند.

البته طبق افسانه های باستانی، اعضای قبیله بر این باورند که هزاران سال پیش، موجوداتی از صباح هانگ برای اولین بار در منظومه شمسی ما ساکن شدند و بر روی زمین فرود آمدند. آنهایی که بسیار شبیه پرندگان هستند با انسان ها جفت می شوند و ازدواج می کنند! فرزندان این هیبرید، اجداد وادوما، بیشتر DNA انسان را به ارث برده اند، اما در مورد پاها، ژنتیک شفیره روی آن تأثیر گذاشته است. دو انگشت مخالف در انتهای پا قرار می گیرند. این وضعیت انگشتان به آنها یک غریزه طبیعی برای بالا رفتن از درخت می دهد، اما می تواند مشکلات زیادی را هنگام دویدن یا راه رفتن ایجاد کند. اعضای گروه به دلیل فرم پاها نمی توانند کفش بپوشند.

اگرچه این قبیله به چنین افسانه هایی اعتقاد دارد، اما علت علمی بیماری همان جهشی است که در کروموزوم 7 رخ می دهد.

تصویر/ قبیله آفریقایی با پاهای عجیب

تصویر/ قبیله آفریقایی با پاهای عجیب

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا