حوادث و رویدادها

تعریف مناسبی از جرائم خشن نداریم/ سوءاستفاده مجرمان از خلاهای قانونی

یک جامعه شناس استدلال می کند که برخورد قاطع با سارقان، به ویژه سارقان خشن، منجر به این می شود که افراد کمتری شجاعت ارتکاب جنایات خشن را داشته باشند.

امیر محمود حریرچی در گفت وگو با patc. وی درباره لزوم برخورد قاطع با جرایم اجتماعی به ویژه سرقت های خشن گفت: به نظر می رسد در برخورد با جرایم خشن در کشور ما ضعف قانونی وجود دارد چرا که تعریف درستی از جرایم خشن نداریم، این موضوع نیز باعث آرامش برخی افراد می شود. جنایتکاران، با این تصور که استفاده از خلأهای قانونی می تواند مجازات شدید را از بین ببرد، مرتکب جرم شوند.

وی ادامه داد: بنابراین به نظر من قوانین در این زمینه باید سخت‌گیرانه‌تر و به عبارتی بازدارنده‌تر باشد.گاهی اوقات با خشونت های کوچک برخورد نمی شود، کم کم خشونت های بزرگ تری را به دنبال دارد، بنابراین بسیاری از جرایم این گونه مجازات می شوند، یکی اینکه اصلاً به جرم فکر نکنیم و دیگری اینکه اگر مرتکب آنها شد باید مجازات شود. ، او برنمی گردد

این جامعه شناس با بیان اینکه وقوع این اعمال مجرمانه مانند زورگیری خشونت آمیز و انتشار تصاویر در فضای مجازی باعث ایجاد حس ناامنی، مهمترین ناامنی در جامعه می شود، گفت: قوانین ما در این زمینه باید شرایطی فراهم شود تا مردم جرات کنند. رفتار خشونت آمیز و جنایت نکنید.

هارویچ با بیان اینکه برخی از مردم معتقدند که می توانند با خشونت به حقوق خود دست یابند، گفت: متاسفانه شاهدیم که برخی افراد با خشونت به دنبال حقوق خود هستند. به عنوان مثال، در صحنه تصادف، یک فرد مقصر سعی می کند با فریاد زدن و استفاده از قفل فرمان ماشین یا حتی یک سلاح سرد مانند قمه، خود را موجه جلوه دهد تا از عقب نشینی خودداری کند.

این جامعه شناس درباره خشونت کلامی نیز بیان کرد: البته نباید فقط شاهد خشونت فیزیکی باشیم، بلکه گاهی اوقات خشونت کلامی می تواند تاثیر بدی روی افراد بگذارد. به عنوان مثال، سارقان علاوه بر رفتار خشونت آمیز، ممکن است در مورد اموال گمشده نیز اظهارات خشونت آمیزی داشته باشند، من معتقدم این افراد نیز جزء سارقان خشن طبقه بندی می شوند.

پلیس و قوه قضائیه حق دارند مجازات سارقان را تشدید کنند

وی همچنین درباره تصمیم پلیس و قوه قضائیه برای تقویت برخورد و مجازات جرایم خشن به ویژه سرقت های خشن و زورگیران بیان کرد: کاهش این جرایم تصمیم خوبی است اما لازم است کشور ما نیز بدین ترتیب. مانند بسیاری از کشورهای جهان، قوانین بازنگری شده و به سمت بازدارندگی حرکت کرده اند و نباید خشونت و جنایات خشن را به سادگی نادیده بگیریم. مجرمان جرایم خشن باید بدانند که برای جرایم خود بیشتر از جریمه نقدی یا حبس کوتاه پرداخت خواهند کرد.

این جامعه شناس افزود: متأسفانه در برخی موارد مجرمان خشن در شرایط از پیش برنامه ریزی شده مرتکب جرایم خشن از جمله قتل می شوند و سپس عده ای با حرکات دلسوزانه حاضر می شوند و برای مجرمانی که قصد قبلی ارتکاب چنین جرایمی را داشته اند طلب بخشش می کنند. .” آره. این مشکل در سطح کلان نیز صادق است و برخی به دنبال همدردی با جنایتکاران و دزدان خشن هستند. اما وقتی کسی عمداً یکی از اعضای خانواده را آزار می‌دهد یا دیگران را آزار می‌دهد، مستحق مجازات شدید و بازدارنده است. این سوال با افرادی که بدون عمد و قصد قبلی مرتکب جرم می شوند متفاوت است.

بیشتر بخوانید:


طرح ویژه و جدید مبارزه با زورگیری و سرقت در تهران


آخرین هشدار دادستان کل کشور به دزدان و متخلفان خشن

وی گفت: رسانه ها نیز باید ضمن مطالبه گری، آموزش های لازم را به مردم در این زمینه ارائه دهند تا خشونت در جامعه کنترل و مدیریت شود. این می‌تواند منجر به رویکرد جدی‌تر و قاطع‌تر با مقامات مسئول غارت و جنایات خشونت‌آمیز مختلف شود. همچنین کسانی که خشونت را تجربه کرده‌اند می‌توانند اهمیت موضوع را به مردم و مسئولان نشان دهند تا با اشاره مسئولان قضایی و انتظامی، سرقت‌های خشن جدی گرفته شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا