بین الملل

تلاش ترکیه برای بازنگری در روابط با آمریکا

به گزارش ینی فقافاک، کالابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه برای شرکت در کنگره «اجتماعات مسلمانان آمریکا و حلقه اسلامی آمریکای شمالی (MAS-ICNA)» به شیکاگو رفت؛ مراسمی که ده ها هزار مسلمان را از سراسر جهان گرد هم آورد. کالین طی مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری ناتوریا به سوالاتی درباره روابط آمریکا و ترکیه پاسخ داد.

سوال خبرنگار: برای شرکت در چنین مراسمی سه روز در شیکاگو اقامت داشتید. شما با رهبران مسلمان ملاقات کردید. می توانید در مورد این کنفرانس و دیدار خود با رهبران مسلمان نظر بدهید؟

آبراهام کالین: این کنفرانس یکی از بزرگترین کنفرانس های سالانه جامعه مسلمانان در ایالات متحده است. این رویداد هر سال کریسمس در شیکاگو برگزار می شود و شاهد حضور مثبت و پرشور هستیم. سعی می کنیم تا حد امکان در این مراسم شرکت کنیم. البته در اینجا اتباع ترکیه ای هم داریم که آنها هم در این مراسم شرکت کردند. امسال با حسن مورات مرجان، سفیر ترکیه در واشنگتن و انگین تورسین سرکنسول ترکیه در شیکاگو به اینجا آمدیم. ما تا آنجا که ممکن است جلسات زیادی برای کشورمان برگزار می کنیم تا روابط بین جامعه آمریکایی و رهبران مشهور ایالات متحده و ترکیه را تقویت کنیم. این یک جلسه بسیار “مفید” است.

همانطور که می دانید ترکیه مکان ویژه ای برای جامعه مسلمانان آمریکایی است زیرا بسیاری از آنها به ترکیه می آیند. برخی برای سرمایه گذاری و تجارت و برخی برای تحصیل و تفریح ​​به ترکیه می آیند. این کنوانسیون همچنین محیط خوبی برای افراد ترک زبان ساکن ایالات متحده است تا با سایر مسلمانان جامعه ارتباط برقرار کنند. البته جامعه مسلمانان آمریکا از عناصر مختلفی تشکیل شده است و نمایندگان آنها در این گروه ها اینجا هستند. البته، ایالات متحده کشور بزرگی است و مردم آن شیوه های زندگی متفاوتی دارند. ما در حال بررسی تقویت روابط خود با آنها بوده ایم. همانطور که همه می دانیم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، هر بار که به ایالات متحده سفر می کند، چه در نیویورک و چه در واشنگتن، با رهبران آمریکایی گفتگو می کند. به طور کلی، ما به روابط خود با ایالات متحده اهمیت می دهیم، زیرا نمایندگان و رهبران برجسته جامعه مسلمانان آمریکا در زمینه های مختلف از جمله سیاست، اقتصاد، رسانه و سیاست محلی دارای موقعیت های متفاوتی هستند و ما به تقویت روابط خود با آنها اهمیت می دهیم.

شما در مورد رابطه با آمریکا صحبت کردید. سال 2021 رو به پایان است و دولت جدید ایالات متحده نزدیک به یک سال است که تشکیل می شود. شما بارها با همسالان خود صحبت کرده اید. آیا می توانید روابط ترکیه و آمریکا در سال 2021 را ارزیابی کنید؟

ابراهیم کالین: در حال حاضر، روابط ترکیه و ایالات متحده دارای سابقه ای طولانی و ریشه تاریخی عمیقی است. روابط ما در سطح مشارکت استراتژیک تعریف شده است و ما در داخل ناتو نیز دو متحد هستیم. اما می بینیم که سیاست آمریکا منافع ملی ترکیه را در نظر نمی گیرد. دو یا سه موضوع عمده وجود دارد که بر روابط ترکیه و آمریکا سایه افکنده است و ما نمی توانیم در مورد این موضوعات به توافق برسیم. یکی از آنها این است که دولت ایالات متحده از زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، از حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) و نیروی دفاع مردمی (YPG) حمایت کرده است. ما از ابتدا گفته ایم که چنین سیاستی «اشتباه» است و بارها اعلام کرده ایم که باید این سیاست را تغییر دهیم. ثانیاً همه می دانند که این دو حزب و ارتش در سوریه شاخه های اصلی «حزب کارگران کرد» هستند؛ آمریکایی ها هم همین را می دانند. ثالثاً، باید تأکید کرد که این امر باعث ناراحتی زیادی برای جامعه سوریه شده است.

موضوع دوم این است که “قانون اجرای ضد تروریسم ایالات متحده” (کاتسا) تحریم های ناعادلانه ای را علیه ترکیه در مورد اس-400 اعمال کرد. ترکیه بار دیگر هدف برنامه های ناعادلانه و غیرقانونی قرار گرفته است که کشورمان را از شرکت در برنامه F-35 منع می کند. مشکل سوم این است که آمریکا اقدام روشنی علیه «سازمان تروریستی فتح الله» انجام نداده است (تصویر) این موضوع نه تنها ما را ناراضی می کند، بلکه یکی از اختلافات ترکیه و آمریکاست. انتظار ما اجرای یک رویه بازنگری سیاست است که منافع ملی ترکیه را در نظر بگیرد. در نهایت، همانطور که می دانید، در جریان اجلاس سران گروه 20 در رم، نه تنها در مورد این موضوعات بحث برانگیز، بلکه در مورد موضوعات دیگری مانند توسعه اوضاع قفقاز، روند سوریه و ایران و … با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ملاقات کردیم. همچنین در مورد سرکوب، مسائل و تحولات اوکراین مانند تروریسم و ​​مدیترانه شرقی به تفصیل بحث شد. نتیجه این دیدار ایجاد مکانیزمی برای حل همه مشکلات در روابط ترکیه و آمریکا بود. در حال حاضر وزارت امور خارجه کشورمان با ارسال نامه ای به آمریکا، ساختار این سازوکار، حل مشکلات و نحوه ادامه روند را معرفی کرده است. کار ما در این زمینه ادامه دارد.

جلسات متعددی بین نمایندگان ترکیه و آمریکا صورت گرفته است، با توجه به شرایطی که شما اشاره کردید، سازوکار بین وزارتی در حال شکل گیری است. آیا فکر می کنید می توان صفحه جدیدی بین ترکیه و آمریکا باز کرد؟ انتظارات شما برای سال آینده چیست؟

ابراهیم کالین: بله، اگر شرایط و اقدامات خاصی به نفع امنیت ملی ترکیه انجام شود، بله، چنین چیزی امکان پذیر است. این روابط را می توان بهبود بخشید، اما نمی توان مسائل اصلی ذکر شده را نادیده گرفت.

مردم می ترسند که روسیه ممکن است به اوکراین حمله کند. مواضع و پیشنهادات ویژه ترکیه در این زمینه و حل این بحران چیست؟

ابراهیم کالین: اول از همه، ما در مورد تنش بین روسیه و اوکراین بسیار نگران هستیم. رئیس جمهور ما اغلب در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، این سؤال را مطرح می کرد. توصیه ما به همه طرف ها کاهش تنش و اجتناب از هرگونه درگیری در دونباس و شرق اوکراین است. هیچ کس یا هیچ طرفی از این گونه درگیری ها و تجاوزها سود نمی برد. رئیس جمهور ما رابطه خوبی با دو کشور دارد. بسیاری از کشورها مانند ما نیستند، ممکن است با روسیه روابط خوبی داشته باشند اما با اوکراین روابط ضعیفی داشته باشند و بالعکس. اما در ترکیه اینطور نیست. به عبارت دیگر، اگر ترکیه بتواند در یک دیپلماسی عاقلانه و یک روند دیپلماتیک موثر در این زمینه نقش آفرینی کند، قطعا رئیس جمهور ما از انجام این کار خوشحال خواهد شد. توصیه ما به آمریکا و اروپا این است که گام های موثر و عاقلانه ای برای کاهش تنش بردارند.

311311

دکمه بازگشت به بالا