بین الملل

تلاش نخست وزیر جدید سوئد برای جلب حمایت ترکیه و عضویت در ناتو

در حالی که نخست وزیر جدید سوئد به امید رفع موانع عضویت این کشور در ناتو به آنکارا سفر می کند، یک مقام ارشد ترکیه اعلام کرد که استکهلم هنوز باید اقدامات زیادی را انجام دهد تا موافقت آنکارا به سوئد اجازه دهد تا به ائتلاف نظامی بپیوندد. .

اسنر به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، سوئد و فنلاند از ترس احتمال حمله مسکو به این دو کشور، سیاست دیرینه خود مبنی بر عدم تعهد را کنار گذاشتند و خواستار پیوستن به ناتو شدند. .

اما ترکیه که از سال 1952 عضو ناتو است، هنوز با پیوستن به ائتلاف نظامی بین سوئد و فنلاند موافقت نکرده است. پیوستن به ائتلاف ناتو مستلزم رضایت همه اعضا است. دولت آنکارا سوئد و فنلاند را به نادیده گرفتن نگرانی های امنیتی خود متهم کرده است.

دولت آنکارا دو کشور را برای سرکوب افرادی که آنها را تروریست می‌داند، از جمله حامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) و کسانی که مظنون به رهبری کودتای کودتای سال 2016 در ترکیه هستند، تحت فشار قرار داده است.

اولف کریستن نخست وزیر سوئد امروز با مصطفی سنتوپ رئیس پارلمان ترکیه دیدار کرد و قرار بود با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کاخ ریاست جمهوری این کشور دیدار کند.

ترکیه همچنین خواستار لغو تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر این کشور پس از حمله به شمال سوریه برای ضربه زدن به نیروهای کرد شد. سوئد ماه گذشته اعلام کرد که تحریم ها را لغو خواهد کرد.

سنتوپ گفت: «مجلس ترکیه از تصمیم سوئد برای لغو تحریم‌های صنایع دفاعی استقبال می‌کند، اما گروه‌هایی که ترکیه آن‌ها را تروریست می‌داند همچنان می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی، جذب نیرو و جذب منابع مالی در سوئد انجام دهند».

وی افزود: “در مورد درخواست ما برای استرداد این افراد هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.”

کریسترسون روز دوشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت: ما در سوئد با قوانین جدیدی که فرصتی کاملاً جدید برای توقف مشارکت در گروه های تروریستی ارائه می دهد، کارهای بیشتری انجام خواهیم داد.

وی افزود: سوئد همچنین از صندوق مبارزه با تروریسم ناتو برای حمایت از توانایی این ائتلاف در مبارزه با تروریسم حمایت خواهد کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اواخر روز دوشنبه گفت که سوئد و فنلاند اقدامات متعددی انجام داده اند، اما تاکنون به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده اند.

وی دیدار کریسترسون را «مهم» توصیف کرد، زیرا سوئد «گام‌های مشخص» برای برآورده کردن خواسته‌های ترکیه برمی‌داشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا