فرهنگ و هنر

تلقینِ محرومیت به روستاها یک اشتباه استراتژیک است

صنایع دستی محور نشست مدیران کل دفتر امور روستایی کشور و کمیته های استانداری بود که با حضور معاون نماینده صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مدیر عامل بانک پستی برگزار شد.

به گزارش patc، ملانوری نماینده امور روستایی در سازمان شهر و روستای کشور در ابتدای این دیدار که صبح امروز چهارشنبه 2 آذر 1401 در تالار پیامبر اعظم برگزار شد، به تنوع مردم ایران اشاره کرد. صنایع دستی و ضمن غنی سازی گفت: وزارت میراث فرهنگی برای ایجاد اشتغال، ثبات درآمد، توسعه اقتصادی و نشاط محیط روستایی نیازمند حضور پررنگ و فعال به ویژه در عرصه هنر و صنایع دستی است.

چشم انداز بیست ساله برای صنایع دستی

در ادامه مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ضمن استماع نظر و توصیه مدیر کل دفتر روستایی و مشکلات موجود در استان ها گفت: القای خلع ید در روستاها یک راهکار راهبردی است. اشتباه، برای حل این مشکل باید کاربری اساسی در روستا ایجاد کنیم.»

وی ادامه داد: برای تحقق شعار یک سال بهره وری دانش بنیان و اشتغال زا، باید به مدیریت شبکه فکر کنیم.

جلالی افزود: چشم‌اندازی 20 ساله برای صنایع دستی در نظر گرفتیم تا شاهد نقش‌آفرینی آن در چارچوب زنجیره ارزش باشیم که نیازمند ظرفیت‌سنجی و تهیه نقشه هدف با کمک مدیران استانی است.

وی تصریح کرد: دفتر امور روستایی می تواند بازویی برای شناسایی، ایجاد، توسعه و ترویج صنایع دستی باشد.

جلالی خاطرنشان کرد: در حال حاضر از کل مشاغل ایجاد شده در تولیدات صنایع دستی 13 درصد سهم مشاغل خانوادگی را داریم که در صورت ایجاد همگرایی از نظر اعتباری، قدرت و روابط، این رقم می تواند بیشتر شود.

جلالی در پایان گفت: در شورای استان نیاز به درخواست تبصره 16 داریم که فرصت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال برای روستاییان و دامداران از طریق صنایع دستی خواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا