عمومی

تمسخر چهره‌های محبوب در رسانه ملی

رفتار اخیر تلویزیون که این روزها بار دیگر در فضای مجازی داغ شده، کدورت جدیدی را ایجاد کرده است. این قسمت از کدورت مربوط به نظرات مجریان یا کارشناسانی است که در برنامه های مختلف ظاهر می شوند و با شخصیت های محبوب شوخی های نادرست انجام می دهند و طرفداران خود را عصبانی می کنند.

به گزارش patc شرق وی ادامه داد: در اتفاقات اخیر یحیی گورمحمدی سرمربی پرسپولیس و علی دایی اسطوره فوتبال ایران در مدت زمان کوتاهی مورد هدف قرار گرفته اند که ماجرا مربوط به برنامه شبکه پنج شبکه پنج برای شب یالتا است که در آن بیننده ای از اصطلاح پلاستیک استفاده کرده است. یحیی” برای توصیف شیئی با حرف “ی” در یک برنامه نامی خبرساز شد. بسیاری سخنان او را به بی احترامی و تمسخر سرمربی پرسپولیس نسبت دادند و با حمایت از یحیی خواستند به او احترام بگذارند. نکته جالب این است که در آن زمان زمان به جز هواداران پرسپولیس و در کنار بازیکنان، بسیاری از هواداران، بازیکنان و پیشکسوتان باشگاه استقلال نیز علناً از سرمربی پرسپولیس حمایت کردند و برای تماشای چنین اظهاراتی به تلویزیون شتافتند. مجری برنامه مذکور اما سرمربی سرخ پوشان تهران گفت: واکنش به این اتفاق به اندازه ای واضح بوده که قصد شکایتی ندارد.

تبعات این توهین آشکار روز گذشته زمانی ادامه یافت که مجری برنامه شبکه ایفاق سخنان جنجالی تری را درباره علی دایی کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران مطرح کرد. وی در اظهاراتی عجیب و کنایه آمیز درباره علی دایی گفت: او را قهرمان نمی دانند، خدا به آنها یک قد بلند داده و هر که پاس می دهد، توپ به سرش می خورد و می رود داخل دروازه، این بچه ها قهرمان ما نیستند! نهادهای امنیتی نباید این افراد را ممنوع الخروج می کردند، آنها رفتند و کشور کمی تصفیه شد. “

صرف نظر از توهین به علی دایی در این نمایش، بی انصافی است که از گل ملی علی دایی، با اختلاف نامدارترین چهره فوتبال ایران در جهان چشم پوشی کنیم. كارشناسي كه با گفتن چنين جمله اي خنديد حتماً خودش و زماني كه علي دايي با طحال شكسته به تيم ملي ايران افتخار مي كرد را فراموش كرده است… جالب اينجاست كه با وجود عدم تاييد كاربران فضاي مجازي از اين رويه برداشت منفي، مسئولان تلويزيون به وضوح هيچ كاري ندارند. قصد دارند از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کنند. این روزها چیزهایی که باعث می شود بسیاری از سیاست های تلویزیون در قبال سلبریتی ها انتقاد کنند و آنها را “هوس” و خوشایند یک مد خاص بدانند. زمانی که این اتفاقات رخ داد، انتظار می رفت که چنین برنامه هایی با رهبری صداوسیما دستخوش تغییرات اساسی شود، اما برنامه های اخیر خلاف این را نشان داده است.

در گذشته در تلویزیون هم توهین هایی به فوتبالیست ها و تیم ها می شد که بیشتر از شعارهای قرمز و آبی بود. این بدان معنی بود که مهمانداران گرایش های رنگی سعی کردند برای شرکت کنندگان آواز بخوانند که باعث جنجال شد. به عنوان مثال برای روشن شدن این قسمت می توان به ماجرای قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر یکی دو فصل پیش برگردیم که مجری عنوان قهرمانی پرسپولیس را زیر سوال برد و آن را در مقابل مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش قرار داد. گفت پرسپولیس لقب او از «بابا مسعود» است. در آن زمان عبدالرضا امیراحمدی با تیتری مثال زدنی در بخش ورزش برنامه صبحگاهی شبکه یک سیما به شایعاتی که هواداران استقلال در آن زمان معتقد بودند (پرسپولیس توسط وزارت ورزش قهرمان شد) دامن زد. او با کنایه گفت: «سلام ویژه بر همه پدران.» تابستان های گذشته، پدران به تاجران محلی می گفتند که بچه هایم کار کنند و آخر ماه، این پدر پول را به اوستا می داد، بگذارد بدهد. به بچه بچه فکر کنه کار کرده و دست همه پدران و بزرگان را آزار نده.»

قبل از او لوگوی باشگاه توسط یکی دیگر از مجریان تلویزیون مورد تمسخر قرار گرفته بود و دایره موجود در لوگو ابزاری برای تمسخر بازیکنان استقلال شد. این ماجرا مربوط به اتفاقات شبکه سه است. در واقع درباره یکی دیگر از مجریان جوان شبکه سه به نام حسین کلهر بود که با تابلوی استقلالی روی آنتن شوخی توهین آمیزی کرد. رفتار کلهر آنقدر استقلالی ها را برانگیخته است که واکنش شدید آنها به حدی بود که از صدا و سیما خواستند او در برنامه دیگری حضور پیدا نکند. واریا غفولی کاپیتان وقت باشگاه استقلال نیز در واکنش به اظهارات عجیب این مجری مطلبی منتشر کرد و از تلویزیون انتقاد کرد. داستانی که در آن زمان توسط نوید محمدزاده، بازیگر سرشناس سینمای ایران تجدید چاپ شد. وریا در بخشی از این گزارش با حمله به صداوسیما نوشت: متاسفانه صداوسیما سازمانی است که مدت هاست بسیاری از مخاطبان خود را از دست داده و شاهد افزایش مخاطبان هستیم. عقل و شعور به بلوغ نرسیده است، به وضوح دیده می‌شود، اگر می‌توانستند به عنوان مجری نمایشی در خور شأن مردم ایران را مدیریت کنند، چه؟

در حالی که در هر دو مورد بعداً میزبانان مجبور به عذرخواهی از بازیکنان و هواداران دو تیم در پایتخت شدند، به نظر می رسد که اخیراً پس از توهین به یحیی گل محمدی و علی پس از دی، رویه تغییر کرده است، اما هیچ کدام از برنامه ها قصد نداشتند. عذرخواهی به نظر نمی رسد شایعه عمدی بودن چنین اتفاقی در فضای مجازی داغ شده باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا