عمومی

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب امری تعبدی، زیبا و دوست‌داشتنی است

اصولاً حجاب بدون حجاب کامل است در صورتی که محدودیت های حجاب در نظر گرفته شده در قرآن رعایت شود. این نظر من است! اسلام از وحدت اجباری آداب و سلایق چیزی نمی گوید! حالا چرا داریم حجاب را کوچک می کنیم که عده کمی در آن جا بیفتند؟

ایسنگار: تنوع پوشش اسلامی یکی از دغدغه های نسل جدید فعالان عرصه حجاب و عفاف و پوشش اسلامی بوده است. لباس ها و پوشش ها ضمن رعایت عفاف و حجاب به گونه ای طراحی شده اند که نسل جدید و تنوع طلبان امروزی با در نظر گرفتن تمایل آنان به مشارکت در اجتماع در انتخاب پوشش مناسب و زیبا مورد پسند واقع شود. موضوعی که گاهی بحث برانگیز شده است. زمانی که سال‌ها پیش چادرهای مدل وارد بازار پوشاک اسلامی شد، در ابتدا با محافظ‌های تیزبین به‌ویژه گروه‌های سنتی و قدیمی‌تر مواجه شدند. اما طولی نکشید که چادرهای طرح دار به دلیل سهولت استفاده و راحتی در بین زنان بیشتر و به ویژه نسل جدیدی از زنان محبوب شد و حتی زنان بیشتری از آن لذت بردند. زنان از این پوشش آبرومندانه در محافل عمومی برخوردارند.

تنوع طرح های لباس اسلامی همواره بخش عظیمی از طبقه نقابدار جامعه ایرانی بوده است. تمایل به پوشیدن لباس‌های زیبا و متنوع و حجاب زیباتر و شاداب‌تر برای دختران نوجوان، اما با محدودیت‌های موجود در بازار با چالش‌های جدی مواجه است و حتی در بسیاری از موارد، نسل جدید پوشش‌های ساده را رد می‌کند و مدل‌های متنوع‌تر و زیباتر را انتخاب می‌کند. . و براق تر است، اما پوشش بیشتری دارد.

امروزه بحث حجاب و تربیت نسل نقابدار یکی از دغدغه های جامعه مسلمان ایرانی است. اما متأسفانه این روزها کلیدواژه کمتر یادآور حجاب و عفاف است و بیشتر با کلماتی مانند راهنمایی و اعتراض همراه است. به دیدار منصور مصطفی زاده، فعال فرهنگی، نویسنده و کارشناس کودک و نوجوان رفتیم. مردی که سال هاست در عرصه روزنامه نگاری فعالیت می کند و از تنوع پوشش، تنوع رنگ و تنوع حجاب می نویسد.

به نظر شما چرا در گذشته تنوع پوشش اسلامی برای زنان با حجاب کمتر بوده و یا برخی از آن ها احتیاط می کنند؟

به نظر من به ترس از قضاوت شدن توسط دیگران برمی گردد که ترس خیلی نابجا نیست! من خودم از 15 سال پیش شروع به پوشیدن شنل های رنگی کردم، یادم هست آن زمان شنل های ملی فقط در بازار بود و اتفاقاً ثبت دولتی هم بود. بسیاری از مردم از آن استقبال می کنند زیرا در واقع راحت تر از یک چادر معمولی است. اما باز هم نگهبان عجیبی به ذهن برخی رسید. چیزی که موتور خودم را روشن کرد این بود که من دانشجوی هنرستان هنرهای زیبا بودم. خوب، هیچ کمبودی در ظاهر غیر معمول وجود ندارد. ریش های بلند و کوتاه، دامن های بلند، شلوارهای بسیار گشاد، خلاصه ظواهر عجیب و غریب زیادی در آن فضا وجود دارد که هیچ کدام توجه بسیاری را به خود جلب نکرد. زیرا اساسا تنوع ظاهری در بین معلمان به رسمیت شناخته شده است. من هم با خودم فکر کردم چرا حجاب دلم را ندارم؟ چیزی که هم به محدودیت های شرعی پایبند باشد و هم ارزش های شخصی من را داشته باشد.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانه ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

ارزش های شخصی به چه معناست؟

نگاه کن من در خانواده ای بزرگ شدم که حجاب جزء ارزش های آن بود و لباس های شاد و رنگارنگ می پوشیدم. از بچگی یادم می آید که پدر و مادرم همیشه دوست داشتند که من در کودکی لباس های رنگارنگ بپوشم. سلیقه من همیشه این بوده که رنگ بپوشم. به خصوص صورتی، هنوز هم رنگ مورد علاقه من است. اتفاقا اولین چادر رنگی که پوشیدم گلهای صورتی بود. وقتی بزرگ شدم، فقط در عزاداری مشکی می پوشیدم و بقیه اوقات با لباس های صورتی، سرخابی و رنگ های دیگر دیده می شدم.

می گویید ترس از قضاوت شدن و واکنش های منفی مهم ترین دلیل رد نکردن شنل مشکی و روسری است، تجربه شما از این قضاوت ها چیست؟

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، من پاسخ های متناقضی دریافت کردم! از ابتدا تا کنون مورد تمسخر، تشویق و انتقاد قرار گرفته ام. من در روزهای اول خیلی به نظرات فکر کردم، اگرچه برخی از آنها هنوز مرا از نظر ذهنی به چالش می کشیدند. اما نه به خوبی پانزده سال پیش.

طعنه زدن اولین و رایج ترین واکنش است، وقتی برای اولین بار چادر رنگارنگ سرم زدم، یکی از همکارانم مرا دید و گفت: «این بچه روی سرت چه می کند؟» یا در ابتدا من یک رنگ ملی پوشیده بودم. عمامه وقتی تو خیابون بودم یکی گفت تو هم به تیم ملی دعوت شدی؟، حواسم به تمسخر نبود و الان هم برام مهم نیست! من اول از این حرف ها خندیدم، اما الان طبیعی است که به من بگویند لحاف یا پتوی مسافرتی روی سرت چیست یا چرا خودت را در یک پارچه می پیچی.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانه ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

در مورد نظرات و پاسخ خود به آنها بیشتر توضیح دهید.

به نظر من اساساً دو دسته نابهنگام در مورد حجاب وجود دارد. یا به اعتقادات شما در مورد حجاب شک می کنند و سعی می کنند اعتقادات شما را زیر سوال ببرند یا می خواهند حجابی را که می خواهند داشته باشند و دلیل موجهی می خواهند از من بشنوند. البته این را هم بگویم که چادر غیر مشکی هم فرقی نمی کند! ما فقط چند سالی است که از آن دور بوده ایم و در گذشته، این نوع پوشش تقریباً در همه جا وجود داشت. در دسته اول، هر نوع پوششی غیر از پوشش استاندارد، یعنی چادر مشکی ساده، از اشکال بدیع حجاب استاندارد اسلامی محسوب می شود. یا آنها من را به راحتی متهم می کنند. در ابتدا خیلی ها گفتند که این مقدمه ای برای ترک حجاب است، اما پیش بینی هایشان اشتباه بود. پاسخ من به دسته اول همیشه همین است که می گویم! تنها پوشیدن یک چادر مشکی ساده بدعت است! ما در جوامع دیگر یا ایران خودمان پوشش های زیادی می بینیم که قدمت آن ها بسیار بیشتر از چادر مشکی ساده است. مثل لباس زنان عشایری یا عبا که زنان لبنانی می پوشند، اتفاقاً این دومی یا آبا در جامعه ما در چند سال گذشته شکل گرفته است، اما در آن زمان احتیاط هایی وجود داشت.ابا

بسیاری از مردم فکر می کنند که پوشیده بودن از هنجار به معنای چیزی ناآشنا در نظر جامعه است، چیزی قانع کننده، که با فلسفه حجاب در تضاد است. نظری دارید؟

اصولاً حجاب بدون حجاب کامل است در صورتی که محدودیت های حجاب در نظر گرفته شده در قرآن رعایت شود. این نظر من است! اسلام از وحدت اجباری آداب و سلایق چیزی نمی گوید! حالا چرا داریم حجاب را کوچک می کنیم که عده کمی در آن جا بیفتند؟ به نظر من این امکان وجود دارد که هرکسی طرح، رنگ و استایل آن را با توجه به ارزش‌ها و سلیقه‌های خود انتخاب کند، زنان بیشتری را به داشتن حجاب تشویق می‌کند و کمتر از پوشیدن آن منصرف می‌شود.

شما فقط به واکنش های منفی اشاره کردید. احتمالاً واکنش‌های مثبت زیادی دریافت کرده‌اید. اینطور نیست؟

خیلی! بارها به من گفته اند که ای کاش از این نوع چادرها بیشتر بود تا ما هم از آنها استفاده کنیم. کسانی که این حرف را می زنند تنوع و زیبایی پوشش اسلامی را می خواهند، اما نمی خواهند بهای عبور از این مرحله را در جامعه بپردازند. یا همان طور که گفتم، آنها هنوز معتقد نیستند که گزینه های حجاب اسلامی متنوع است. لزوماً مجبور نیستید به سلیقه دیگران حجاب داشته باشید. یعنی همان ظاهر و مشکلات حمله اولیه را دارند. اما فکر می کنم شرایط شکل گیری این تنوع خیلی بهتر شده است. مثلا پیاده روی اربعین امسال با پوشیدن همان چادرهای رنگارنگ و طرح دار، عبای اسلامی و… نظرم را جلب کرد و بقیه عادی به نظر می رسیدند.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/ حجاب در خانه ما امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است.

خانم مصطفی زاده، به نظر شما عاملی برای معرفی تنوع پوشش اسلامی برای زنان در جامعه ما چیست؟

من فکر می کنم اولین جایی که می توان این تنوع را پذیرفت و با آن سازگار شد رادیو و تلویزیون است. در نمایش هایی که برگزار می کنیم به ندرت زنانی را با لباس عشایری یا عشایری یا لباس های دیگر می بینیم که در کشور ما فراوان است و در تریبون های رسمی حضور ندارند. مشکی نباید پوشش استاندارد جامعه ما باشد و در عین حال تنوع و انتخاب زنان محجبه را نادیده گرفت. بعد از آن، به نظر من مهم است که زنان در بخش‌های مختلف جامعه که ترجیح می‌دهند محجبه باشند، از انواع پوشش‌ها با توجه به محدودیت‌های اسلامی استفاده کنند. بگذارید چشم ها به این نژاد عادت کنند. در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان حجاب را می بینم که لباس های مختلفی مانند شال من تولید و عرضه می کنند. خوب، این به معنای افزایش تقاضا برای این پوشش‌ها است که من را خوشحال می‌کند. در نمایشگاه حجاب از برندهای حجاب اسلامی که محدود به چادر مشکی ساده نیستند نیز استقبال خوبی می شود و در صورت حمایت رسانه های رسمی موضوع تنوع پوشش اسلامی در جامعه ما به حد مطلوبی می رسد. در خانه من همه چادرها چادرهای رنگارنگ، شاد و طرح دار هستند و دخترانم فکر می کنند چادر هستند. علاوه بر این، حجاب در ذهن آنها یک امر عبادی است و همچنین زیبا و دوست داشتنی است. حداقل من اینطوری از حجاب می فهمم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا