عمومی

توسعه ناتو، مشکل اصلی بحران اوکراین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، در صورت امکان، گفتند: مشکل اصلی اوکراین این است که غربی‌ها به دنبال توسعه ناتو هستند و دریغ نخواهند کرد. حوزه نفوذ در مناطق مختلف از جمله شرق و غرب آسیا و تضعیف استقلال و حاکمیت ملت ها، این مسائل مستلزم نظارت و هوشیاری دقیق است.

پس از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده و اروپا در پاسخ به تهدید کمونیسم، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را در 4 آوریل 1949 امضا کردند. در مقابل، اتحاد جماهیر شوروی پیمان ورشو را با مشارکت کشورهای بلوک شرق تأسیس کرد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پیمان ورشو، ناتو با بحران هویتی خاصی مواجه شد، سوالی که از این موضوع مطرح می شود این است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، چه سازمانی برای دفاع در برابر تهدید کمونیسم ایجاد شود؟ رهبران ناتو برای مقابله با بحران هویت، تهدیدات جدیدی از جمله مبارزه با تروریسم، مبارزه با بنیادگرایی اسلامی و جلوگیری از تکثیر سلاح های کشتار جمعی را شناسایی کرده اند که راهبرد جدید این سازمان و دلایل بقای آن است.

این کشورها معتقدند در شرق مشکلاتی مانند تروریسم، ناهنجاری های زیست محیطی، اشاعه تسلیحات هسته ای، فقر، نقض حقوق بشر و آسیب های اجتماعی وجود دارد و پیشنهاد می کنند برای حل این مشکلات به شرق حرکت کنند که علت اصلی این مشکلات، خودداری از ایالات متحده و غرب به تعهدات بین المللی خود و همچنین تفسیرهای گزینشی و غیر متعارف از موضوعاتی مانند تروریسم و ​​حقوق بشر توسط کشورهای عضو ناتو عمل کنند.

از سوی دیگر، تحولاتی مانند فروریختن دیوار برلین و ورود دولت جدید آلمان به ناتو چنان نارضایتی و اعتراض شدیدی را در اتحاد جماهیر شوروی برانگیخت که جیمز بیکر، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در فوریه 1990 به رهبران شوروی اطمینان داد که ناتو است. میخائیل گورباچف، رئیس جمهور وقت شوروی، اتحاد دو آلمان را با همان تعهد و اعتماد به ایالات متحده به رسمیت شناخت.

اندکی بعد، دولت های غربی وعده لهستان مبنی بر پذیرش درخواست های عضویت لهستان، مجارستان، جمهوری چک و لیتوانی را نقض کردند؛ اقداماتی که با نارضایتی شوروی همراه شد. در همین حال، بوریس یلتسین، دیمیتری مدودف و گورباچف ​​به تصمیم ناتو اعتراض کردند، بوریس یلتسین، اولین رئیس جمهور روسیه پس از شوروی، کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با بیل کلینتون در هلسینکی برگزار کرد “ما معتقدیم که ناتو در رفتن به شرق اشتباه می کند و این یک اشتباه جدی است!” با این حال، در اجلاس سران مادرید در سال 1997، ناتو عضویت لهستان، مجارستان و جمهوری چک را پذیرفت تا بتواند نیروی خود را به سمت شرق گسترش دهد.

به دنبال این تحولات، اسلواکی، اسلوونی، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی و بلغارستان به عضویت ناتو درآمدند. متعاقباً با رویکرد یکجانبه‌گرایانه آمریکا و گسترش مستمر ناتو، مداخلات نظامی اعضای این سازمان در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی، فروش تسلیحات و ایجاد پایگاه‌های نظامی در برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس، ناتو به سرعت به سمت شرق گسترش یافت. . تنش‌ها بین ایالات متحده و روسیه با نزدیک‌تر شدن ناتو به اوکراین و گرجستان تشدید شده و مسکو را مجبور به واکنش جدی‌تر کرده است.

در نیمه دوم فوریه 2014، انقلاب رنگی در اوکراین به دنبال مداخله عمومی ایالات متحده و اروپا رخ داد که توسط ویکتور یوشچنکو طرفدار غرب به پیروزی رسید. در پاسخ، روسیه برای محافظت از شهروندان روسیه نیروهایی را به اوکراین فرستاد. در نتیجه این تحولات، کریمه در 16 مارس 2014 در پی همه پرسی به روسیه ضمیمه شد. تحریم های شدید غرب علیه روسیه نتیجه الحاق کریمه به روسیه است و افزایش نیروهای روسیه در مرز اوکراین باعث شده است که سازمان های اطلاعاتی اروپا و آمریکا به این باور برسند که روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد.

از آنجایی که ناتو نتوانست به تعهدات خود در سال 1997 عمل کند، به یک اقدام کاملا تحریک آمیز برای پذیرش اوکراین برای عضویت ادامه داد. دستیابی به این هدف به معنای استقرار نیروها و تجهیزات نظامی در ناتو در نزدیکی مرز روسیه و نادیده گرفتن نگرانی های امنیتی مسکو است. این تصمیم باعث جنگ بین روسیه و اوکراین در 24 فوریه 2022 شد.

اقدامات تحریک آمیز ناتو در کشورهای مختلف به ویژه بحران اوکراین نشان می دهد که حرکت ناتو به سمت شرق نه تنها امنیت روسیه را به خطر می اندازد، بلکه تهدیدات جدیدی را برای آسیای مرکزی، قفقاز و غرب آسیا ایجاد می کند و مانع توسعه اقتصادی این کشور می شود.

بیانات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور قزاقستان به همین موضوع مربوط می شود، بنابراین کشورهای منطقه با در نظر گرفتن ریشه های بحران اوکراین باید متحد و با برنامه ریزی دقیق از ناتو جلوگیری کنند. حرکت از شرق

* ارسال شده در مخزن خامنه ای

دکمه بازگشت به بالا