حوادث و رویدادها

توضیحات مدیریت بحران درباره ریزش ناگهانی زمین در نسیم شهر

پس از انتشار ویدئویی در فضای مجازی، این فیلم رانش زمین در یکی از بلوک های نسیم شهر توصیف شد که مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران اعلام کرد این حادثه رانش زمین نبوده است.

به گزارش patc، روز پنجشنبه نسیم شهر در استان تهران ویدئویی با عنوان «لغزش زمین» منتشر کرد. به گفته فرماندار نسیم شهر، به سرعت تایید شد که اصل فیلم مربوط به حادثه ای است که حدود ساعت 3 بامداد پنجشنبه در کوچه ای در یکی از بلوک های نشیم شهر و به دنبال آن بخشی از زمین 15 و دو حادثه رخ داده است.عمق متر کاهش یافته است.

اما عنوان این حادثه به اشتباه انتخاب شده است زیرا اساساً هیچ غرقی در منطقه رخ نداده و اتفاقی که افتاده مشابه پدیده غرق شدن نیست. منصور درقتی، مدیرکل بحران استانداری تهران نیز در گفت‌وگو با patc وی همین موضوع را تایید کرد و گفت: اتفاقی که در نسیم شهر افتاد، شهرک سازی نبود. علت این حادثه ساخته دست بشر بوده است نه یک حادثه یا پدیده طبیعی.

وی با بیان اینکه پس از وقوع این حادثه در بخشی از خیابان و حیاط منزل حفره ای ایجاد و یک آپارتمان چهار واحدی به صورت موقت تخلیه شد، افزود: این اقدام برای بررسی دقیق تر و بیشتر حادثه انجام شد. همچنین بررسی های اولیه نشان داد که هیچ نشستی رخ نداده و مداخله انسانی عامل دیگری بوده که باعث پارگی لوله آب و یا در نهایت رانش زمین شده است.

مدیرکل بحران استانداری تهران همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایمن سازی این مکان گفت: به خودت برگرد.

وی همچنین درباره علت حادثه توضیح داد: علت نهایی تصادف قط در دست بررسی است. یقیناً غرق شدنی نبوده و علت آن دخالت انسان بوده است و حالا باید ترکیدگی لوله یا حفر کانال انحرافی باشد که باید توسط کارشناسان بررسی شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی اخبار گفت: متأسفانه گاهی اخباری نقل می شود که گویی بحران بزرگی رخ داده است و گاهی افراد نام هایی برای آن انتخاب می کنند که حتی کارشناسان بحران و بلایای طبیعی نیز از آن اطلاعی ندارند. آسیب بزرگی به روان شهروندان وارد می کند و آنها را تحت فشار و فشارهای مختلف قرار می دهد. بنابراین نباید چنین اقداماتی صورت گیرد و لازم است رسانه ها موضوع را از مسئولان و مسئولان مربوطه پیگیری کنند.

تفاوت سکونت با زمین لغزش چیست؟

همانطور که از تصاویر منتشر شده مشخص است این حادثه بیشتر شبیه رانش زمین است. پیش از این در مرداد ماه سال جاری patc در گفت و گو با رضا کرمی محمدی، کارشناس عمرانی و زلزله شناس که رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در آن زمان بود، سکونت گاه ها و فروریزش ها را ردیابی کرده بود. کرمی محمدی روزی در این باره گفت: نباید پدیده فرونشست زمین را با ریزش اشتباه گرفت، برخی معتقدند زمین لغزش به دلیل رانش زمین رخ می دهد و رانش زمین در اثر رانش ناگهانی زمین و مرکز زمین به مرور زمان حفره بزرگ ایجاد می شود. در اعماق زمین شکل گرفت و ناگهان با فروریختن سطح ظاهر شد… درست مانند اتفاقی که چند سال پیش در جامعه شهران تهران افتاد. مانند خشکسالی و کاهش آب های زیرزمینی. “

کرمی محمدی با تاکید بر اینکه شهروندان نباید از فرونشست زمین بترسند و نترسند، گفت: خطر فرونشست سازه های معمولی مانند ساختمان های مسکونی بسیار کم است. این ممکن است برای ساختمان های بزرگ، پل ها، لوله های آب و غیره مشکلاتی ایجاد کند.»

علی بیت اللهی، دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی، پیش از این تفاوت سکونت و رانش زمین را به patc معرفی کرد: متاثر شده است. یکی پدیده غرق شدن است، دیگری پدیده فروپاشی، باید بین آنها تمایز قائل شویم. در تهران رانش زمین بیشتر دیده می شود، از جمله ریزش ها می توان به ریزش میدان شهران همراه با آتش سوزی لوله گاز، ریزش خیابان پیامبر، ریزش چند نقطه از خیابان مولوی و … اشاره کرد. هنگامی که این نوع فاجعه رخ می دهد، حفره ای به قطر 10 تا 20 متر روی زمین ظاهر می شود که مشخصه آن ناگهانی است که منجر به ریزش ساختمان ها، افتادن خودروها در سوراخ ها و آسیب خط لوله می شود. انجام شده. “

دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از این ریزش ها در تهران مشاهده شده است، گفت: این پدیده به صورت فروچاله عمیق تری در دشت فامنین و کبودراهنگ همدان و سایر نقاط کشور مشاهده می شود. فرونشست بسیار متفاوت است.”

هر چند اتفاقی که صبح پنجشنبه در نسیم شهر افتاد بیشتر شبیه یک فروپاشی به نظر می رسد، اما آنچه مهمتر است امنیت و امنیت شهروندان در معرض این پدیده هاست که مدیران مسئول باید با جدیت با آن برخورد کنند و البته آن را پیدا کنند، این راهبرد را اجرا کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا