فرهنگ و هنر

جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی

جامعه شناسی فوتبال در یک زمینه جهانی پیچیدگی های تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این بازی را در اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکای شمالی و جنوبی بررسی می کند. این کتاب با استفاده از رویکردی موضوع محور، به تحلیل مسائل عمده رشدی و جامعه‌شناختی فوتبال می‌پردازد و موضوعاتی مانند «تاریخ فوتبال و انتشار جهانی آن»، «نقش خشونت»، «فیفا و هیئت حاکمه فوتبال جهان» را مورد بحث قرار می‌دهد. و “نژاد، نژادپرستی و سفیدی.” ، “جنسیت”، “ماهیت در حال تغییر هواداران”، “انقلاب مالی رسانه ها و فوتبال”، “تبدیل بازیکنان به افراد مشهور جهانی”، “رشد لیگ های جهانی فوتبال در سراسر جهان”.

گزارش patc به گزارش انستیتوی فرهنگ، هنر و ارتباطات، نویسنده و استاد علوم اجتماعی دانشگاه لافبورو، «جیم کولند» از نمونه‌های متنوعی از سراسر جهان استفاده کرده و در هر فصل از کتاب، تغییرات فرهنگی و اجتماعی مختلف به‌ویژه از دهه 1990 دهه‌ای را نشان می‌دهد که در آن رابطه فوتبال با رسانه‌های جمعی و دیگر شبکه‌های فراملی مهم و از نظر اقتصادی سودآور شد. نویسندگان استدلال می کنند که در حالی که فوتبال محبوب ترین ورزش در هیچ کشوری نیست، تعداد فزاینده ای از کشورها مانند برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای اهداف اجتماعی-فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می کنند؛ به عنوان مثال، میزبانی رویدادهای چند جانبه مانند جام جهانی.

حمید پرنگ مترجم این اثر در یادداشتی با اشاره به اینکه فوتبال یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی و حتی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قرن 20 و 21 است، خاطرنشان کرد: تحقیقات جامعه شناسی در مورد این ورزش دیر آغاز شده است. او استدلال می کند که اگرچه شکل گیری فوتبال مدرن را می توان به قرن 18 و اوایل قرن 19 ردیابی کرد، همان دوره ای که جامعه شناسی به تدریج در حال ظهور بود، با نگاهی به نوشته های بزرگان این رشته، هیچ یک از آنها متوجه نشدند که وقتی از یک نگاه دیدگاه جامعه شناختی این پدیده و حتی در دوره های بعدی با وجود شروع جام جهانی در سال 1930 و تعداد مخاطبان زیاد، هنوز در نوشته های علوم اجتماعی متفکران زمان، نشانه ای از توجه به فوتبال دیده نمی شود.

مترجم «جامعه‌شناسی فوتبال در زمینه جهانی» استدلال می‌کند که شاید بتوان این غفلت و غفلت را عمدی دانست، زیرا مدت‌هاست که فوتبال به عنوان یک سرگرمی غیرمتمدنانه همراه با خشونت و خشونت طبقه کارگر تلقی می‌شود. دنیای زیرین ارزش مطالعه برای جامعه شناسی و برج های عاج را ندارد که در درجه اول به توسعه کلان جوامع (به ویژه جوامع مدرن) و درک رفتار انسان در تمدن اروپایی می پردازند. اما در دهه های اخیر و به ویژه از دهه 1980 مقوله فوتبال مورد توجه جدی جامعه شناسان و دانشمندان علوم اجتماعی قرار گرفته و آثار و تحقیقات زیادی در این زمینه منتشر شده است.

کتاب جامعه شناسی فوتبال در زمینه جهانی که در سال 2015 منتشر شده و در سال 1396 توسط موسسه ارتباطات فرهنگی و هنری ترجمه و منتشر شده است، یکی از آثاری است که به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده های اجتماعی از منظر جامعه شناختی می پردازد. فرهنگ امروز نتیجه می دهد یکی از نقاط قوت این کتاب این است که از نظریه جامعه شناسی با توجه به رشته مورد مطالعه استفاده می کند، بدون اینکه محدود به نظریه خاصی باشد.

علاوه بر این، هر بخش از کتاب به گونه ای تنظیم شده است که علاوه بر سیر تاریخی، سایر جنبه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاس جهانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

جامعه شناسی فوتبال در زمینه جهانی

جامعه شناسی فوتبال در یک زمینه جهانی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا