بین الملل

«جنگنده‌های تامکت‌ فعال ایران» و موفقیت خلبانان ایرانی

بر اساس آخرین گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین patc، وب سایت صنعت هوانوردی آمریکا که به بررسی روند موفقیت خلبانان و تیم های تعمیر و نگهداری نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران می پردازد، خلبانان ایرانی بهترین آمار را با جنگنده اف-14 تامکت دارند. می نویسد.موفقیت نبرد» حاصل شده است.

19 چهل و پنج در مقاله ای توسط کریستین دوور، افسر سابق نیروی هوایی ایالات متحده، نوشت که F-14 Tomcat، در حالی که به اندازه F-15 Eagle در نبرد تن به تن (کریمماژ) است، خیره کننده نیست. اما تامکت عملکرد رزمی بسیار خوبی در نبردهای هوایی دارد.

بزرگترین طعنه در آمار تامکت این است که بیشتر امتیازات آن توسط خلبانان آمریکایی یا حتی یکی از متحدان آمریکا، بلکه توسط خلبانان کشور متخاصم ایران بدست می‌آید. رئیس جمهور وقت جورج دبلیو بوش آن را دشمن محور شرارت نامید.

در این سایت آمده است: «هیچ یک از خلبانان تامکت آمریکایی به مقام «الف» (پنج یا چند پیروزی هوایی) نرسیدند، اما حداقل یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافت. سرهنگ «مصطفی روستایی»، خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که 5 برتری هوایی جنگنده های عراقی را در طول جنگ ایران و عراق به ثبت رساند، گفت: در مجموع خلبانان تامکت ایرانی 130 پیروزی و تنها 4 شکست به دست آوردند. “

شواهد کمی از چند خلبان خوش شانس عراقی وجود دارد که موفق به سرنگونی تامکت شدند، دو مورد از آنها توسط MiG-23 Flankers و یکی توسط جت های جنگنده Mirage انجام شد.

این وب سایت در پایان نوشت: ایران تنها کشوری است که هواپیماهای اف-14 فعال دارد. بر اساس برآوردهای سال 2019، نیروی هوایی ایران 24 فروند جنگنده اف-14 را در رده پروازی اصلی 79 فروندی نگهداری می کند (برخی از منابع به موارد بیشتری اشاره می کنند).

یکی دیگر از نشریات آمریکایی اخیراً از پرواز جنگنده‌های F-14 تامکت نیروی هوایی ایران و سابقه موفقیت آمیز این جنگنده‌های رهگیر و برتری هوایی در نبرد با رژیم بعث عراق خبر داده است. برتری تامکت اف 14 به زودی آشکار شد و طبق گزارش ها حداقل 50 برتری هوایی در طول شش ماه اول جنگ ایران و عراق به دست آمد که تنها یکی از آنها منهدم شد.

در گزارشی برای مجله نشنال اینترست مستقر در ایالات متحده، ترور فلترز در مورد چگونگی دستیابی ایران به این موفقیت ها با نیروی هوایی عراق گزارش داد. ایران تغییر کرده است و به طور کلی از درگیری با آنها خودداری می کند.

نشنال اینترست نوشت: «علیرغم محدودیت‌های اعمال شده برای جت‌های جنگنده F-14، مهندسان ایرانی نیز در تامکت اقداماتی را انجام داده‌اند، از جمله افزودن یک محفظه بمب برای تبدیل آن‌ها از جنگنده‌های هوا به هوا به جنگنده‌های توانمند». نفوذ مهندسان تامین کننده ایرانی به اهداف زمینی

نشنال اینترست در پایان با اشاره به اینکه در آن زمان به دلیل تحریم های آمریکا مشکلاتی در تامین قطعات یدکی این جنگنده وجود داشت، گفت: تا پایان جنگ با رژیم بعث، کارنامه این جنگنده تنها 8 شکست را به ثبت رسانده بود. . در سال 1988 تعداد هواپیماهای جنگی به حدود 30 فروند کاهش یافت. امروزه، برآوردها به 40 افزایش یافته است، اگرچه از نظر آمادگی متفاوت است. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/م
توصیه ها در صفحه اصلی

دکمه بازگشت به بالا