فرهنگ و هنر

«جیغ» معروف از کجا می‌آید؟

طبق افسانه، هنگامی که خالق تابلوی معروف “جیغ”، ادوارد مونک هنگام غروب آفتاب برای پیاده روی بیرون رفت، خورشید غروب ابرها را قرمز کرد. به قول خودش «فریاد بی نهایت در طبیعت» را حس کرد و امروز بالاخره دیدیم که نقاشی هایش همچنان مخاطب را شگفت زده می کند.

به گزارش patc، نقاشی هایی که هنرمندان روی کاغذ، بوم یا مقوا خلق می کنند، معمولا داستان هایی در پشت خود دارند و گاهی سال ها طول می کشد تا به راز داستان هایشان پی ببریم. «جیغ» اثر ادوارد مونک یکی از نقاشی‌هایی است که منتقدان هنری آن را تفسیر می‌کنند.

این اثر مردی تنها را نشان می دهد که با وحشت روی پل و زیر آسمان سرخ فریاد می زند. رنگ پس زمینه نقاشی و چهره فریادکش از ویژگی های این اثر است که مخاطب را به خود جذب می کند. علاوه بر ارزش هنری این تابلو، نظریه های مختلفی نیز در مورد علت چهره مردانه وجود دارد.

سایه ادوارد مونک از پدیده های آب و هوایی

برخی از دانشمندان پدیده های آب و هوایی را علت وضعیت عجیب مردم نشان داده شده در تابلوی “جیغ” ادوارد مونک عنوان کردند. هلن موری از دانشگاه اوروسو معتقد است که مونک شاهد یک پدیده اقلیمی نادر به نام “ابر رنگین کمان” بوده است. به این پدیده «ابر مروارید» یا «ابر جیغ» نیز می گویند. در این شرایط جوی غیرعادی که در دمای بسیار پایین رخ می دهد، آسمان قرمز می شود و ابرها شکل های وحشتناکی به خود می گیرند.

“ابرهای رنگین کمانی” یا “ابرهای استراتوسفر قطبی” ابرهایی هستند که در زمستان بین 150000 تا 25000 متر بالاتر از سطح دریا وجود دارند. زمانی که خورشید بین 1 تا 6 درجه زیر افق قرار دارد، این نوع ابر در گرگ های شهری به راحتی دیده می شود. این ابر در تشکیل حفره لایه اوزون شرکت می کند و لایه اوزون را از بین می برد.

وی گفت: این ممکن است به دلیل فعال شدن آتشفشان کاراکاتوا در نروژ باشد. پدیده ابرهای رنگی نه سال قبل از اینکه مونک اولین “جیغ” را در سال 1893 نقاشی کند، رخ داد. پس از فوران آتشفشان، خاکستر حاصل از این پدیده طبیعی تا سال ها در هوا پراکنده شد.

موری گفت: «مردم امروز اطلاعات زیادی در مورد پدیده‌های بیولوژیکی دارند، اما می‌توانیم تصور کنیم که مونک ممکن است هرگز چنین ابری را در آن زمان ندیده باشد. به عنوان یک هنرمند، تاثیر این پدیده بر او بدون شک عمیق است. ما می دانیم که پدیده “میکای مروارید” در اواخر قرن نوزدهم در منطقه اسلو رخ داد.

دانشمند و استاد دانشگاه که 25 سال در این منطقه زندگی می کند موفق به مشاهده این پدیده شد.

اما خود ادوارد مونک در خاطراتش می نویسد: “آسمان ناگهان سرخابی شد. من ایستادم، به نرده ها تکیه دادم و به ابرهای خونین سوزانی که تمام شهر را پوشانده بود خیره شدم تا زمانی که احساس خستگی کردم. دوستانم رفتند، اما من آنجا ایستادم و می لرزیدم. با ترس. “من فریادهای ابدی و بزرگ طبیعت را حس کردم. “

«جیغ» معروف از کجا می آید؟

آیا یک نقاشی حاصل حالات عاطفی هنرمند است؟

یک هنرمند نه تنها تحت تأثیر شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زمانه خود است، بلکه تحت تأثیر شرایط عاطفی و روحی خود نیز قرار می گیرد. از این رو، منتقدان دیگر وضعیت آشفته مردی که در تابلوی «جیغ» به تصویر کشیده شده است را به زندگی خود مونک نسبت می دهند که این وضعیت عاطفی ناشی از بستری شدن اخیر خواهرش در بیمارستان است.

مردم مدرن اضطراب او را فریاد زدند!

با این حال، منتقدان دیگر «فریاد زدن» را نمادی از مردم مدرن مضطرب و مضطرب می دانند که تحت فشار زیاد فریاد می زنند و حالتی از گریه را شبیه به افرادی که در نقاشی های مونک به تصویر می کشند، می یابند. اما با توجه به زمان خلق تابلو، یعنی سال 1893، این تعبیر چندان پذیرفته نشده است.

«جیغ» معروف از کجا می آید؟

دلیل فریاد مردم در «جیغ» مدت ها از ساخت آن می گذرد و هنوز مشخص نیست و هنوز توضیح مشخصی در این باره وجود ندارد. گویی هیچ دلیل خاصی برای حالت چهره این فرد وجود ندارد، در واقع اوج هنر مونک است، مخاطب برای دستیابی به هر توضیحی مختار است نقاشی های او را ترک کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا