فرهنگ و هنر

حضرت زینب اسوه جهاد تبیین است

patc/قم استاد حوزه علمیه با بیان اینکه الگوها راهنما هستند و انسان را به مقصد می رسانند، گفت: اهل بیت علیهم السلام مظهر مقاومت هستند، امیرالمومنین علیه السلام نماد فداکاری هستند. شجاعت و ایثار، حضرت زهرا (س) نمونه سرباز راه ولایت است، امام حسن (ع) نمونه ای از انضباط و مقاومت در برابر منافقان و منافقان، امام حسین (علیه السلام) است. الگوی ایثار و شکست ناپذیری، حضرت زینب (سلام الله علیها) مظهر استقامت و شجاعت و جهاد است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی امیدی سلام الله علیها در هشتمین نشست طلاب جامعه الزهرا(س) امروز هشتم آذرماه با موضوع «الگوها و اشکال مقاومت» با بیان اینکه قرآن کریم مقاومت را معرفی می کند. به الگوهای کفر و نفاق بگو: حضرت ابراهیم یکی از آنهاست، الگوی است که نماد عدالت و مبارزه با شرک و کفر است. او با ماه، ستاره و خورشید پرستان بحث می کند و آنها را با منطق علمی به جای فشار بر موجودات رو به زوال، متقاعد می کند.

وی با اشاره به اینکه حضرت ابراهیم به عنوان نماد کفر در برابر نمرود ایستاده است، گفت: از دلایلی که در حضور نمرود ارائه کرد، مات و مبهوت شد و عبارت «فبهة الذی کفر» در قرآن اشاره دارد. به این موضوع

یکی از دانشگاهیان پژوهشکده امام خمینی (ره) با بیان اینکه اقامه حق، اطاعت از حق تعالی و مبارزه با شرک و بی خدایی، حضرت ابراهیم را الگو قرار داد، ادامه داد: در الگوبرداری، چهار محور باید محورها و عرصه ها را در نظر بگیرند؛ اول. دفاع از عدالت و حقیقت در برابر مظاهر گمراه کننده؛ دوم آراستن به فضایل اخلاقی برای دفع بدی ها؛ سوم پیروی از شریعت در برابر کسانی که مطیع هواهای نفسانی هستند؛ و چهارم پیروی از نظام هدایت الهی که مبارزه می کند. در برابر نظام های کفر و استبداد.

وی پیامبر (ص) را از دیگر الگوهای قرآنی برشمرد و افزود: پیامبر اسلام (ص) موحد، انسان محور، دلسوز دیگران، آشنا به رنج، مؤمن با اخلاق نیکو، مؤمن بود. که در برابر دشمنانش محکم ایستاد، فروتن پیش از این، مردی زهد و عباد، دوست عزیز. در مقام «قاب قصین و عدنی» نسبت به مؤمنان رحیم و بخشنده و رحیم است و در قرآن آیات فراوانی درباره ویژگی های اخلاقی او آمده است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به الگوهای هدایتگر و هدایت مردم به مقصد، گفت: اهل بیت علیهم السلام مظهر مقاومت، امیرالمومنین علیه السلام مظهر فداکاری، شجاعت و خودخواهی است. ایثار، حضرت زهرا (س) مظهر شجاعت در راه امت، امام حسن (ع) مظهر ایثار و شکست ناپذیری، حضرت زینب (سلام الله علیها) مظهر استقامت، شجاعت و جهاد است.

وی شخصیت حضرت زینب را در تاریخ اسلام منحصر به فرد دانست و گفت: ایشان هجرت با ولی الله را به زندگی شخصی آرام ترجیح می دهند. خرمن دشمن پایه های کاخ باورنکردنی را ویران کرد.نیز شکست خورد

امیدی امام زمان (عج) را رهبر نهضت مقاومت دانست و گفت: امام (ره) حتی در دوران معاصر الگوی قیام در راه خداست. فستاق قما امریت را کامل کنید.

وی رهبر معظم انقلاب اسلامی را مصداق پاسداری از جبهه کفر و نفاق برشمرد و گفت: امروز کفر و نفاق دست به دست هم داده و جبهه واحدی را علیه اسلام ناب محمدی تشکیل می دهند که سوزاندن اسلام گواه آن است. مساجد، حوزه های علمیه و مراکز دینی، قرآن را سوزانده و به مقدسات و ارزش های دینی توهین کرده اند.

هیات علمی فرهنگستان امام خمینی(ره) خانواده شهید و شهید سلیمانی را از دیگر مصادیق مقاومت معرفی کردند و گفتند: در راه مقاومت از اندک و اندک نترسید، باید به خدا توکل کنید. -الون من مادر مؤمنان هستم.

وی ادامه داد: در مسیر سرکشی باید عزم جدی برای گسترش و ترویج دین خدا داشته باشیم، باید در برابر کفر و نفاق متحد شویم، برنامه ریزی و سازماندهی کنیم و هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم تا آیندگان ما را ضعیف و بی خیال قضاوت کنند. مومن. نکن

امیدی در خاتمه گفت: چشم زنان امروز جهان اسلام به طلاب جامعه الزهرا(س) است، انشالله در سلامت، علمی و منطقی به پرسش ها و خانواده های فراوان مربوط به زنان پاسخ دهند و از نفوذ اجتماعی قوی برخوردار باشند. الگوی زنان مسلمان برابر است با انقلاب.اسلامی شدن

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا