عمومی

خرید و فروش غیر قانونی سمندر لرستانی در آستانه سال نو – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

علی سالاروند در حاشیه همایش توانمندسازی جوامع محلی در منطقه«اتفاقا چپ » شهر پلدختر و گفتن وی به مایر گفت: این نشست برای حفاظت بهتر از گونه های سمندر با کمک جامعه محلی برگزار می شود.

او قاچاقچی و فروشنده غیرمجاز سمندر لرستانی بود اکثر وی این گونه را تهدید می‌داند و می‌افزاید: متاسفانه گونه سمندر لرستانی به دلایل مختلف از جمله تخریب زیستگاه و قاچاق سودجو با کاهش چشمگیر تعداد در معرض خطر انقراض و بحران قرار دارد.

مدیرکل حفاظت لرستان مشارکت جوامع محلی در حفاظت از گونه سمندر لرستان را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای جلوگیری از خطر انقراض این گونه کمیاب باید فرهنگ سازی برای حفاظت از جوامع محلی انجام شود.

خرید و فروش غیرقانونی سمندر لرستانی در شب سال نو

خطرات قاچاق سمندر لرستانی

سالاروند بر لزوم حفاظت موثر از سمندر لرستانی به عنوان یک گونه بومی وی خطر انقراض را برشمرد و افزود: به همین منظور در تلاش هستیم تا ارزش و کارکرد سمندر لرستانی را به جامعه محلی آموزش دهیم تا از اساتید دانشگاه لرستان برای حفاظت از این گونه استفاده کنیم.

وی یادآور می شود: سمندر لرستانی از معدود دوزیستان است تمرکز بر در ایران به دلیل زیبایی خاص و منحصربفرد، خطر قاچاق را دارد که نیاز به روال دارد را انتظار می رود با احساس جامع و دقیق در برخورد با عاملان قاچاق انسان، سازمان های غیردولتی و جوامع بومی و محلی از چنین حمایت ها و حمایت های همه جانبه ای در سطح استانی و ملی به ویژه در روزهای پایانی سال برخوردار شوند.

خرید و فروش غیرقانونی سمندر لرستانی در شب سال نو

فروش “سین” عید فطر هشتم

بر اساس این گزارش، داستان سمندر لرستانی از زیبایی های منحصر به فردی است که رنگارنگی او را به دردسر انداخته است، به طوری که هر ساله در آستانه عید نوروز، این گونه منحصر به فرد به صورت قاچاق وارد سفره مردم «هشت سین» می شود. . به اوج برسد

سمندر کوهی لرستان در چند سال گذشته تهدیدهای زیادی را تجربه کرده است، بنابراین در بقایای جنگل‌های بلوط حاوی آب سرد، با لکه‌ها یا راه راه‌های زرد و نارنجی مشخص در زمینه قهوه‌ای و زیر بدن زرد یا قرمز به رنگ نارنجی زندگی می‌کند.

سام (آتش) و اندر (در بین) از این رو در برخی از کتابهای قدیمی او را پسر آتش نامیده اند. در واقع جامعه محلی سمندر را مظهر پاکی، شجاعت و صداقت می‌دانند و با احترام خاصی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

خرید و فروش غیرقانونی سمندر لرستانی در شب سال نو

اولین عاملی که باعث انقراض سمندر لرستانی شد، قاچاق دسته جمعی به تاجران حیات وحش بود.

با شرایط و برخورد خشن با قاچاقچیان، این خطر بی نظیر برای او کم شده است، اما همچنان در ایام نوروز، زمزمه های این قاچاق می تواند هشتمین «گناه» عید فطر باشد.

دکمه بازگشت به بالا