عمومی

داستان یوری گاگارین – patc

12 آوریل به عنوان روز جهانی فضا شناخته شده است. این مناسبت از سال 2011، نیم قرن پس از اولین ورود انسان به فضا، به رسمیت شناخته شده است. همان پرواز معروف یوری گاگارین در سال 1961.

به گزارش patc، این روزنامه اعتماد او نوشت: «داستان از سال‌های اولیه پس از جنگ جهانی دوم شروع می‌شود. در دهه‌های 1950 و 1960، اتحاد جماهیر شوروی پیشروترین کشور فناوری فضایی در جهان بود، حتی از رقیب سرسخت خود، ایالات متحده آمریکا. از آنجا که آنها رهبری در این زمینه را بهتر از دوران جنگ سرد می بینند، هر ساله مبالغ هنگفتی به این حوزه سرازیر می شود و بهترین مهندسان و دانشمندان این صنعت را استخدام می کنند. آنها نیز موفقیت های زیادی داشته اند. به عنوان مثال، در سال 1957، آنها ماهواره اسپوتنیک 1 را به فضا پرتاب کردند تا اولین تجربه انسانی در این زمینه را به نام خود ثبت کنند. برای پیروزی های بیشتر، آنها مصمم به فرستادن انسان به فضا بودند و چند خلبان نیروی هوایی را برای این ماموریت انتخاب کردند.

یوری گاگارین یکی از آنهاست. در سال 1934 در روستای کلوزینو به دنیا آمد و در دوران نوجوانی و اوایل نوجوانی به عنوان کارگر ریخته گری در یک کارخانه فولاد کار کرد. او بعداً به پرواز علاقه مند شد و به نیروی هوایی پیوست. گفته می‌شود که آژانس فضایی شوروی فکر می‌کرد که او بهترین فرد برای این مأموریت است، زیرا او از خانواده‌ای نسبتاً فقیر و کشاورز می‌آمد و خودش سابقه کار داشت. این گفته – با توجه به وضعیت اتحاد جماهیر شوروی – اشتباه نیست، اما تمام حقیقت را بیان نمی کند. او شجاع، باهوش است و همه چیز را بسیار جدی می گیرد. او با موفقیت آموزش و آزمون را با نمرات بالا پشت سر گذاشت و شایستگی خود را در چنین ماموریت خطیر و حساسی به تصمیم گیرندگان ثابت کرد. مرحله نهایی ماموریت وستوک در پایگاهی در جنوب قزاقستان آغاز شد و آخرین گفتگوی او با رئیس اتاق کنترل پرواز قبل از پرتاب این بود:

کورلف: …ما برای شما پرواز خوشی آرزو می کنیم. همه چیز در راه است.

گاگارین: بریم! خداحافظ دوستان عزیز

هر دو پرتاب موفقیت آمیز بودند و گاگارین مسیری را که از قبل محاسبه شده بود، تقریباً بدون درد دنبال کرد. دور زمین چرخید. می گویم «تقریباً بدون درد» چون به نظر می رسد جایی در طول مسیر در حین عبور از قاره آفریقا یک مشکل فنی کوچک پیش آمده که البته به خوبی پیش رفته است. همچنین نوشته شده است که او در جایی غیر از مکان مورد نظر – کیلومترها دورتر – فرود آمد. از آن زمان تاکنون روایت های مختلفی از دیده ها و شنیده های او در این سفر ساخته شده است. اما تنها جمله ای که او در طول پرواز 108 دقیقه ای ثبت کرد این بود: «خوب پرواز می کنم، خوبم».

اما 12 آوریل 1961 تنها پرواز فضایی گاگارین بود. مقامات شوروی او را از انجام هر کار خطرناکی به عنوان قهرمان ملی خود منع کردند و برای تبلیغات خود به شدت به او نیاز داشتند. شکست پروژه سایوز وان و مرگ کمک خلبان گاگارین ولادیمیر کوماروف عزم آنها را تقویت کرد. اما گاگارین که در آن زمان شوخی بود، در یک پرواز آموزشی با همراهی یک مربی باتجربه سقوط کرد و در سن 34 سالگی (1968) درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا