عمومی

دانشنامه‌ای برای زیست مومنانه – patc

اما ویژگی ها، فضایل و جایگاه گرانقدر امام جواد علیه السلام به دو دلیل کمتر از سایر ائمه مسلمین در میان مردم شناخته شده است. اول جوانی کوتاه مدت به برکت آن حضرت و دومی شرایط خاص عصر امام علیه السلام.

امام شدن در سن 8 سالگی و شهادت در 25 سالگی از ویژگی های متمایز امام جواد علیه السلام از سایر بزرگان دینی است. امام جواد نیز زمانی رهبری جامعه را برعهده گرفت که بنی عباس با ریاکاری اسلام واقعی را در پوشش آزادی دینی تطهیر کردند و با جریان ائمه و ولایت مبارزه کردند. مقتدایی نمونه است، رفتار و کلماتش خواندنی ترین پرتو نهم است.

گرچه در زندگی جوانترین پیشوای دین جاذبه‌های فراوانی وجود دارد و کتاب‌های زیادی درباره امام جواد (ع) نوشته شده است، اما کتاب‌های کمی به معرفی سیره و سیره و سیره جوادالائمه (ع) در مقایسه با سایر معصومین می‌پردازد. ائمه اطهار جواد (ع) ضمن تمرکز بر ابعاد مختلف زندگی و زمانه امامان، پاسخگوی نیازهای علمی و اجتماعی جامعه امروزی است.

در میان کتب مختلف امام جواد علیه السلام، دائرةالمعارف جواد الائمه آیت الله سید ابوالفضل طباطبایی اشکذری یکی از آثار فاخر تزئینی در این زمینه است. این دایره المعارف که در یک مجلد نوشته شده است شرح جامعی از تاریخ و سیره امام جواد (ع) است که در پنج قسمت تقسیم شده است که اولی در خصوص خصوصیات شخصی امام و دومی در فضایل آن حضرت است. امام در چهار باب، بخش سوم شرح حال امام جواد، چهارم مناظره امام و قسمت پنجم سخنان امام است.
این جدیدترین اثر حاصل بیش از 10 سال تحقیق و آفرینش با جمعی از دانشمندان برجسته این حوزه است و منبعی معتبر و مورد اعتماد برای محققان، نویسندگان و حتی هنرمندان برای تولید آثار متعدد در حوزه های مختلف زندگی، زمان است. و زندگانی جوادالائمه علیه السلام.

امروزه با توجه به نیاز جامعه به الگوی اصیل، آشنایی و تفسیر طبقات اجتماعی از سبک زندگی امام (ع) بسیار حائز اهمیت است. (ع) و با ویژگی های اخلاقی و رفتاری آن امام همام و بهترین و روشن ترین مسیر تعالی و بلوغ برای عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان امروزی آشنا شوند.

* مدیر کتابخانه عمومی خراسان رضوی

دکمه بازگشت به بالا