عمومی

دخل و خرج «مایه حیات» نمی‌خواند/۷ هزار لیتر آب برای یک کیلو برنج! – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مایر – گروه استانی: موضوع کشت محصولات آبدوست در سراسر استان در شرایط خشکسالی مورد استناد مسئولان و متولیان ادارات مختلف از جلسات مختلف مسئولان تا تیتر رسانه ها قرار گرفت؛ بحث تخلیه سفره های آب زیرزمینی، کاهش دبی رودخانه ها، کاهش آب پشت سر سد لرستان و کشت محصولات زراعی بخش آب استان را با چالش جدی مواجه کرده است.

در حالی که کشاورزان برای سود فروش این محصولات به کشت محصولاتی مانند برنج در لرستان می پردازند، این سوال مطرح می شود که ارزش سفره های آب زیرزمینی و مواد مهمی که این مزارع هدر می دهند چیست؟

کشت برنج تنها در روستاهای لرستان نیست، بلکه حتی شهرستان نیز از چالش های کم آبی مصون نیست، بلکه آب موجود به راحتی برای کشت محصولاتی که نه استراتژیک و نه ضروری در منطقه هستند، استفاده می شود.

اب”رخداد اصلی» مسئول کشت محصولات زراعی آب دوست نه

سید عماد شاهرخی رئیس جهاد کشاورزی لرستان درباره تنش آبی لرستان: آب از سدرخداد اصلی» مسئول کشت محصولات آبدوست نیست.

وی گفت: اگر آب را روشن کنیم حتی اگر کشت شود دیرتر خشک می شود و فشار آب بیشتر می شود و به کشاورزان اطلاع داده ایم و تا حدودی موافقت می کنند.

وقتی دخل و خرج

رئیس جهاد کشاورزی لرستان گفت: متاسفانه عده ای باعث عصبانیت کشاورزان شده اند و به گفته کارشناسان آب 25 میلیون مترمکعب آب پشت سد وجود دارد.رخداد اصلیگفته می شود که هیچکس مسئول کشت محصولات نیست آب دوست نه

شاهرخی همچنین در خصوص مسائل زیست محیطی در این خصوص گفت: تمام تلاش ما بر این است که جلساتی با شوراها، دهیاری ها و و و توجیه کشت کشاورزان داشته باشیم. آب دوست ممنوع، اداره حفاظت از آب استان نیز ممنوع است.

وی گفت: پشت سد ذخایر آبی وجود دارد.رخداد اصلیاین امکان وجود دارد که آن را برای رشد محصولات خود رها کنید آب دوست وجود ندارد.

آب کم شده!

رئیس جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه ضرورت آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه وجود دارد، تصریح کرد: مردم نیز بخشی از آن هستند. بیرانچار شنیده ایم می دانیم که اگر برنج بکاریم، هیچکدام از ما نمی توانیم دو یا دو سال دیگر اینجا زندگی کنیم، اما حالا اوضاع برایمان خوب نیست، باید اینجا برنج بکاریم!

شاهرخی با بیان اینکه خود کشاورزان می دانستند که آب کم شده و چاه ها دیگر جواب نمی دهند، افزود: باید کار بیشتری انجام دهیم و در حوزه فرهنگی آموزش دهیم.

وی در خصوص موضوع الگوی کشاورزی ادامه داد: طی نامه های متعدد رسمی و همچنین جلسات منطقه ای با شوراها و دهیاری ها این موضوع را به کشاورزان توصیه کرده ایم.

وقتی دخل و خرج

رئیس جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه 10 سال است در لرستان برنج کار می شود، گفت: 10 سال پیش چه محصولاتی در استان کشت کردیم؟ ما قبلاً لوبیا، ذرت، علوفه و … می کاریم.

شاهرخی تاکید کرد: ما مشکلی در این زمینه نداریم و اطلاع رسانی به موقع در سطح کشاورزان به اندازه کافی انجام شده است.

محصولات اصلی بهاره، محصولات زراعی آب دوست آره

او گفت که بیشتر محصولات در فصل بهار کشت می شود و در تابستان برداشت می شود. آب دوست وی گفت: فقط محصولات بهاره هستند که به اندازه محصولات پاییزه از آب استفاده نمی کنند.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: حتی اگر از این هم جلوتر برویم به کشاورزان در خصوص کشت چغندرقند با وجود اینکه آب دوست باید کشت شود، اما بر اساس قرارداد، چون دلالان نقشی در آن ندارند، کشاورزان مستقیماً با کارخانه ها قرارداد می بندند و شکر یک کالای استراتژیک برای دولت است.

وقتی دخل و خرج

شاهرخی ادامه داد: تلاش ما بر این است که فرهنگ برنج کاری در استان به تدریج حذف شود چرا که آب نداریم، نماینده ولی فقیه استان نیز در خطبه نماز جمعه پیشنهاد کرد که امسال با بارندگی کم، نتوانیم مانند گذشته عمل کنیم. سالها…” این یک واقعیت وجودی است.

7000 لیتر آب یک کیلوگرم برنج رشد می کند!

مجیتابا توصیه معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این خصوص همکاری و اطلاع رسانی لازم از سوی رسانه ها را برای جلوگیری از کشت محصولات ضروری برشمرد. آب دوست وی در لرستان گفت: برنج در هر هکتار حدود 20 تا 24 هزار مترمکعب آب مصرف می کند.

وی با بیان اینکه هر کیلوگرم برنج حدود هفت هزار لیتر آب مصرف می کند، گفت: منطقی است که برنج در حال حاضر مزیت کشاورزی ما در استان نیست زیرا آب نداریم.

معاون تولیدات گیاهی سازمان کشاورزی جهاد لرستان با تاکید بر اینکه از سال گذشته تاکنون اطلاعات و آموزش های لازم در خصوص رعایت الگوی کشاورزی توسط کشاورزان به اطلاع همکاران رسیده است، افزود: با تاکید بر اینکه کشاورزان به کشت محصولات زراعی می پردازند. آب دوست خیر

وقتی دخل و خرج

آب نیست!

توصیه وی گفت: امسال هم همینطور است، از اول سال این کار انجام شده است، ما سعی کردیم شفاف سازی کنیم. آوردن با فرض اینکه واقعاً آب نیست، وقتی دو سال متوالی خشکسالی را تجربه می کنیم، باید یک جایی آن را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه برنج در سراسر کشور ممنوع است، ادامه می دهد: سایر محصولات زراعی آب دوست با آب محدود و کم کشت می شوند و در این راستا «به روش» تاریخ کشت مناسب، استفاده از ارقام و ارقامی که نیاز ما را برآورده می کند و در نظر گرفته شده است.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه اجرای همه این روش ها نیازمند حمایت کشاورزان است، گفت: در این زمینه رسانه ها باید به ما کمک کنند.

توصیه وی با تاکید بر اینکه به محصولات محدود و کشاورزان بومی که آب به آنها اختصاص داده شده و قبلا از تسهیلات آبیاری تحت فشار استفاده نکرده اند کمک بلاعوض پرداخت می کنیم، گفت: برنامه سال آینده است. را ما هزینه این تسهیلات را خواهیم داد.

وی ادامه داد: همچنین برای اولین بار در استان کشت مرتعی متعارف را به عنوان جایگزین برنج راه اندازی کرده ایم که در این راستا گزینه های حمایتی را نیز در نظر گرفته ایم.

در این گزارش آمده است: انتظار می رود مسئولان در صورت لزوم از مشوق ها و عوامل بازدارنده استفاده کنند و جلسات آموزشی را برای افزایش آگاهی و فرهنگ سازی برای آشنایی کشاورزان با آسیب های جبران ناپذیری که به محصولات آب دوست ناشی از افزایش کاهش آب های زیرزمینی وارد می شود و برای جلوگیری از فرسایش خاک برگزار کنند. با توجه به خشکسالی این پول گرانبها و کشاورزان باید در این زمینه با مسئولان همکاری کنند.

دکمه بازگشت به بالا