عمومی

دخل و خرج ما اصلا نمی‌خواند!

تفاوت هزینه زندگی در ایران با سایر نقاط جهان چیست؟ آیا همه چیز خوب است؟

به گزارش patc، این روزنامه جام جم وی نوشت: «ایران کشور گرانی است یا ارزان؟ برای بسیاری از ما پاسخ به این سوال اولین انتخاب است، فکر می کنیم ایران کشوری گران است، اما برای برخی در داخل و خارج از کشور سعید، هزینه زندگی است. در ایران شاید آنقدر بالا نباشد اما واقعیت دیجیتالی پایتخت و دیگر شهرها این است که برای بسیاری از ایرانیان کنار آمدن با هزینه های زندگی اصلا کار ساده ای نیست و کیفیت زندگی ما بالاتر از دنیاست. بسیاری از کشورهای دیگر پایین تر هستند و این تناقض باعث سردرگمی بسیاری از مردم می شود و به همین دلیل است که قیمت یک آپارتمان معمولی در شمال پایتخت از خانه در شهرهای اروپایی و قیمت یک ماشین ارزان قیمت در ایران بالاتر است. در این گزارش می خواهیم به این سوال بپردازیم که هزینه زندگی در ایران چه تفاوتی با سایر نقاط جهان دارد و چگونه می توان این روند را اصلاح کرد؟

ارزان و گران بودن مسائل نسبی است. مثلاً ممکن است قیمت یک فنجان قهوه در ایران و آمریکا یک دلار باشد، اما سوال اینجاست که آیا یک کارگر ایرانی درآمد کافی برای خرید یک فنجان قهوه در روز دارد؟ کارگر ایرانی در بهترین شرایط ماهیانه 400 تا 500 هزار تومان درآمد ثابت دارد. اگر هر کارگر 25 روز در ماه کار کند و 8 ساعت در روز کار کند، 200 ساعت در ماه کار می کند. حال اگر حقوق ماهانه 4.5 میلیون تومان را بر این عدد تقسیم کنیم، هر کارگر ایرانی ساعتی 22 هزار تومان و 500 تومان حقوق می گیرد. یعنی با 27000 دلار، حدود 83 سنت در ساعت. اما در خارج از ایران، کارگران ساعتی بسیار بیشتر درآمد دارند. برای مثال در ایالات متحده این رقم حدود 13 دلار در ساعت است. میانگین اتحادیه اروپا بسیار بالاتر است، در حدود 28.5 یورو یا حدود 32.5 دلار در ساعت. البته این رقم در کشورهایی مانند بلغارستان کمتر و ۴۱.۷ دلار در ساعت است. همه اینها به این معناست که برای فهمیدن گرانی کالا و خدمات ایرانی باید مولفه های قدرت خرید و درآمد را هم در نظر گرفت و بعد از گرانی و ارزانی صحبت کرد. حقیقت این است که در نگاه اول ممکن است بسیاری از کالاها در ایران تفاوت چندانی با قیمت های جهانی نداشته باشند و یا حتی ارزان تر باشند (مثلاً سوخت، حمل و نقل، غذا و …)، اما به دلیل درآمد کم و هزینه های بالای مسکن، بسیاری از این کالاها در واقع برای بسیاری از مردم در دسترس نیست. نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشت این است که در ایران حدود 13 میلیون خانواده کارگری وجود دارد، اگر بعد خانواده را چهار نفر در نظر بگیریم، یعنی حداقل حدود 50 میلیون نفر در ایران با همین وضعیت روبرو هستند. ما خانوارهای بدون درآمد منظم را در نظر نگرفته ایم.

هزینه کالیفرنیا، کیفیت تهران

آپارتمان 200 متری نوساز در قیطریه تهران 18 میلیارد تومان قیمت دارد. یعنی متری 90 میلیون تومان. اگر این پول را به دلار آمریکا تبدیل کنیم، تقریباً برابر با 666000 دلار است. این در حالی است که یک آپارتمان 320 متری در میامی آمریکا با قیمت 535 هزار دلار قابل خرید است. (هنوز به آب و هوا و ترافیک شهری و امکانات رفاهی این آپارتمان کاری نداریم) یا مثلا با 645000 دلار می توانید یک آپارتمان 178 متری در میلان ایتالیا نزدیک استادیوم سن سیرو بخرید. این ارقام همچنین برای آپارتمان هایی در مناطق کوچکتر و در مناطق کمتر مرفه کمتر است. به عنوان مثال یک آپارتمان 50 متری در منطقه جیحون تهران حدود یک میلیارد و 430 میلیون تومان یا حدود 53 هزار دلار قیمت دارد. با اعدادی از این دست، آپارتمان ها و خانه های با کیفیت بالاتر را می توان در سراسر جهان یافت. جالب اینجاست که در اکثر کشورهای دنیا آپارتمان با اقساط بلند مدت 30 ساله فروخته می شود و بدون تورم، خرید آپارتمان 100000 یورویی برای یک کارگر یا کارمند بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. البته این شرایط و نبود تورم و بی ارزشی زمین در این کشورها باعث می شود که بسیاری از مردم رغبت چندانی به خرید خانه و آپارتمان نداشته باشند و ترجیح دهند در املاک استیجاری زندگی کنند؛ خانه هایی که اغلب توسط شرکت ها ساخته و اجاره می شوند. اجاره سالانه بسیار کوچک افزایش می یابد، نزدیک به صفر. اجاره یک آپارتمان لوکس یک خوابه کاملا مبله در لس آنجلس به مبلغ 800 دلار در ماه که معادل 21 میلیون و 600 هزار تومان در ماه است. هیچ پیش پرداختی برای این آپارتمان دریافت نشده است.

با همین قیمت اما کیفیت زندگی بسیار پایین تر در تهران، گزینه بهتری پیدا نمی کنید. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا می گوییم تهران گران است در حالی که قیمت آن تفاوت چندانی با کل دنیا ندارد. پاسخ به این سوال ما را دوباره به مسئله قدرت خرید متصل می کند. پرداخت 1000 دلار اجاره برای خانواده ای که سالانه 3000 دلار درآمد دارد برای خانواده ای که ماهیانه 5 میلیون تومان درآمد دارد و باید 3 میلیون تومان برای مسکن بپردازد بسیار راحت است. مشکل دیگر ماجرای تورم و افزایش قیمت هاست که باعث شده بسیاری از مردم نتوانند در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ زندگی کنند و مجبور به کوچ به حاشیه شهرها و شهرهای کوچک شوند یا به هر حال هزینه زندگی در تهران و کلانشهرها را بپردازند.

دایره خالی قدیمی

ماجرای قیمت خودرو در ایران از خانه یا آپارتمان عجیب تر است، اما آنقدر درباره آن گفته شده که شاید دیگر بیان آن خالی از لطف نباشد. برای هزینه خرید پژو 207 کارکرده در ایران می توانید یک تویوتا صفر کیلومتر نو بخرید و هزینه آن را به صورت اقساطی پرداخت کنید. این در مورد خودروهای دست دوم وارداتی از این هم بدتر است، خودرویی که دیگر در دیاری ساخته نمی شود تا 10 برابر ارزش واقعی آن در ایران خرید و فروش شود و فقط خراب است!

بخشی به دلیل گرانی کالاها و خدمات ناشی از بازار غیررقابتی و بسته کشور، بخشی به دلیل تورم بالا، بخشی به دلیل تغییر قدرت خرید در زمان تورم و بالعکس، و بخشی به دلیل فرهنگ و قوانین، از جمله این موارد است. ارزش زمین به قدری بالا رفته است که البته مشکل به دلیل نامناسب بودن بخش های تولید و سرمایه گذاری منطقه است. این وضعیت ده‌ها سال است که در چین وجود داشته است، نمی‌دانم این دور باطل بالاخره کی از بین می‌رود و دخل و خرج مردم و خانواده‌ها کمی نزدیک‌تر می‌شود. حقیقت این است که یک خانواده چهار نفره در یک کلانشهر کشور ماهانه بیش از 10 میلیون تومان خرج می کنند و این فقط یک عدد است که باید برای نیازهای اولیه استفاده کرد وگرنه درآمد بیشتری برای تفریح، مسافرت و امثال اینها لازم است. وی افزود: حقوق کارگران چگونه باید این خلأ را پر کند، سؤالی است که مسئولان باید به آن پاسخ دهند و اکنون که به پایان سال و زمان تعیین دستمزد کارگران نزدیک می‌شویم، باید جدی‌تر از همیشه به این موضوع فکر کنند. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا