عمومی

دروازه جهنم بسته می‌شود؟ – patc

زیبایی و طبیعت بی نظیر در سراسر جهان همیشه با کلماتی مانند بهشت ​​توصیف می شود، اما در ترکمنستان مکانی وجود دارد که گردشگران را به خود جذب می کند، بر خلاف زیبایی های دیگر، آن را به جهنم تشبیه می کنند که به دروازه جهنم معروف است.

به گزارش patc، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: با وجود اینکه این جاذبه گردشگری هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به ترکمنستان می کشاند، اما رئیس جمهور این کشور به کارشناسان دستور داده است تا راهی برای اطفای حریق در دهانه غول پیکر بیابند.

در این گزارش به چگونگی ساخت این دروازه و دلایل اعلام شده توسط رئیس جمهور ترکمنستان برای بستن گودال می پردازیم.

درهای جهنم کجاست؟

چندین مکان در جهان به عنوان دروازه های جهنم شناسایی شده اند که مهمترین آنها ترکمنستان و صحرای گرم وسیع کاراهوکم است که در 260 کیلومتری پایتخت و نزدیک به روستایی با 350 نفر جمعیت است. دروازه جهنم در ترکمنستان دهانه ای به وسعت 70 متر است که بیش از 50 سال است که می سوزد. مردم محلی آن را “دروازه جهنم” می نامند و نور آن را می توان از کیلومترها دورتر دید.

این در از کجا آمده است؟

در پایان قرن نوزدهم، در سال 1971، گروهی از محققان شوروی تصمیم گرفتند به دنبال نفت و گاز باشند. گروهی از محققان که هدف اصلی آنها کشف نفت بود، به طور تصادفی به میدان گازی رسیدند و تصمیم گرفتند از این گودال عظیم و غنی گاز استخراج کنند. در طول مطالعه دانشمندان، زمین مورد مطالعه شکافته شد و تجهیزات زمین شناسی به همراه چادرهای محققان در دهانه هایی که امروز می بینیم فرو رفت. در حالی که این شکاف تلفات جانی نداشت، مشخص شد که این شکاف یک غار زیرزمینی پر از گاز طبیعی است و محققان از ترس اینکه گازهای خطرناک غار به طور تصادفی وارد اتمسفر شده باشد، تصمیم گرفتند دهانه را بسوزانند. تیم فکر نمی کرد آتش بیش از چند روز طول بکشد و درهای جهنم پس از تخلیه گاز در سوراخ بسته می شود، اما این سوراخ 50 سال است که می سوزد.

تنها جاذبه توریستی ترکمنستان

ترکمنستان یکی از معدود کشورهایی است که سال هاست مورد بازدید گردشگران قرار نمی گیرد، معمولا گردشگران علاقه ای به رفتن به این کشور ندارند، اما با افزایش محبوبیت دروازه های جهنم، گردشگران زیادی از سراسر جهان به این کشور علاقه مند می شوند. با دیدن این ساخته دست بشر، در سال 2017، 50000 گردشگر برای دیدن دروازه های جهنم به این کشور آمدند، در حالی که در سال های اخیر، سالانه حدود 10000 نفر از جاذبه گردشگری ترکمنستان که تنها 6 میلیون نفر جمعیت دارد، بازدید می کنند. .

پیامی عجیب از دروازه های جهنم

دروازه جهنم در ترکمنستان 20 متر عمق و 5300 متر مربع عرض دارد. این درب دارای دهانه بزرگی به قطر 70 متر می باشد. گرمای زیادی از این گودال ساطع می شود که در فاصله 50 متری از لبه گودال احساس می شود که در این فاصله گفته می شود دمای حرارتی که به اطراف می رسد حدود 55 درجه سانتیگراد است! دمای داخل دروازه 1000 درجه سانتیگراد گزارش شده بود، با این حال در سال 2013 یک کاوشگر کانادایی با استفاده از لباس گرم کن و دستگاه تنفسی با استفاده از سیستم غلتکی مخصوص وارد دروازه شد و توانست از آنجا نمونه برداری کند. باکتری های غنی از متان در حفره. کارشناسان بر این باورند که ذخایر بالای گاز در این بخش از ترکمنستان، این حفره را در حالت قابل اشتعال نگه داشته است و تخمین می‌زنند که ظرف چند سال آینده شعله‌ور خواهد شد.

تاریخچه دستور بستن دروازه های جهنم

با وجود پتانسیل دروازه جهنم برای تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری، قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان روز شنبه در تلویزیون ترکیه به کارشناسان و مقامات ترکمن دستور داد تا آتش را خاموش کنند. البته این اولین بار نیست که در اوایل سال 2010، محمداف به کارشناسان دستور داده بود تا راهی برای خاموش کردن شعله هایی که از زمان شکست عملیات حفاری شوروی در سال 1971 شعله ور شده بود، بیابند، اما پس از 11 سال تلاش، کارشناسان هنوز جایی نمی رود، آتش از این سوراخ می سوزد.

چرا سوراخ را می بندند؟

سوالی که مطرح می شود این است که چرا غاری که هزاران گردشگر را به کشوری می کشاند به دستور رئیس جمهور بسته شده است؟ اگرچه محمددورف در اظهارات تلویزیونی گفت که به دلیل تأثیر منفی دهانه مصنوعی بر محیط زیست و سلامت ساکنان اطراف آن را سفارش داده است، اما در سال‌های اخیر از اتلاف انرژی در درب خانه شکایت کرده است. همانطور که همه می دانیم گاز طبیعی منبع درآمد مهمی برای اقتصاد ترکمنستان است.ترکمنستان با داشتن 7.2 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی است. این کشور تنها در سال 2020 حدود 30 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی صادر کرده است. به همین دلیل، بسیاری بر این باورند که رئیس جمهور این کشور تنها به صادرات گاز طبیعی اهمیت می دهد نه درآمد گردشگری.

اسپوتنیک به نقل از رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه کابینه گفت: “سوزاندن گاز طبیعی در منطقه دروازه برای سال ها باید متوقف شود. زیرا ما مواد خام گرانبهایی را که می توان صادر کرد از دست می دهیم.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا