حوادث و رویدادها

در خریدهای نوروزی مراقب مجرمان سایبری باشید

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا به مردم توصیه کرد که مراقب خرید مجرمان سایبری نوروزی از طریق فضای مجازی باشند.

به گزارش patc، سرهنگ علی محمد رجبی وی به آغاز خریدهای نوروزی در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: مردم می توانند با رعایت نکات امنیتی بسیار ساده در خریدهای آخر سال از حساب های بانکی خود در برابر برداشت های غیرمجاز بسیاری محافظت کنند.

وی افزود: در سال‌های اخیر بسیاری از افراد برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و عدم اتلاف وقت به خرید غیرحضوری و اینترنتی روی آورده‌اند که علاوه بر فواید فراوان، در صورت عدم دقت ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا درباره راه‌های کلاهبرداری گفت: مجرمان اینترنتی با تبلیغات جذاب و تخفیف‌های جذاب، فروشگاه‌های جعلی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی می‌کنند و با عناوینی مانند «قیمت کالای باکیفیت» اجناس بی‌کیفیت را به مشتریان می‌فروشند. ارزش کالا و تلاش برای فریب آنها.

رجبی همچنین ارسال نکردن کالای خریداری شده را یکی دیگر از روش های کلاهبرداری عنوان کرد و گفت: در بسیاری از موارد فرد کلاهبردار پس از دریافت وجه و یا حتی کل مبلغ مسئولیتی در قبال فرد ندارد.

وی به خرید حضوری به عنوان یکی از راه های جلوگیری از تقلب اشاره کرد و گفت: در صورت خرید اینترنتی به آدرس وب سایت هایی که با https شروع می شوند توجه کنید همچنین برخی از مرورگرها در جلوی آن نماد قفل دارند. آدرس وب سایت برای نشان دادن سایت. دارای گواهی امنیتی قابل اعتماد است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا افزود: بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری، تمرکز بر جنبه های منطقی و غیرمنطقی تراکنش ها است، زیرا برخی از آنها بیش از حد خوب هستند که صحت داشته باشند، این نیز درست نیست، اگر وب سایتی درخواست کند شما روش‌های پرداخت غیرمعمولی را ارائه می‌دهید، باید شک داشته باشید، به عنوان مثال، سایت‌هایی که درخواست کارت به کارت یا برنامه‌های واریز را دارند، احتمالاً کلاهبرداری می‌کنند.

به گفته پلیس، رجبی به کاربران توصیه کرد از فروشگاه ها و سایت های معتبر دارای نشان اعتماد الکترونیک خرید کنند و به هیچ وجه به فروشگاه های شبکه های اجتماعی اعتماد نکنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا