حوادث و رویدادها

در ماجرای پلنک قائمشهر چه کسی مقصر بود؟

حیوانات بیچاره از یک طرف می دویدند و از هر طرف مردم جیغ می زدند. با این حال، گوشی خود را از دست نمی دهند، باید آن لحظات را هم ثبت کنند! پس از ساعت ها تعقیب و گریز و شلیک چندین گلوله، زندگی پلنگ قائمشهر به طرز فجیعی پایان یافت.

هیچ کس برای رسیدگی به حیوانات ولگرد آموزش ندیده بود؛ نه آتش، نه هلال احمر، نه مردم، نه حتی محیط زیست. در نهایت پلیس چاره ای جز تیراندازی ندارد!

اما داستان به یک روز ختم نمی شود. آن طرف ایران یکی می خواست با تراکتور یک خرس را بگیرد، کمرش می شکند و حیوان بیچاره می میرد.

در حالی که کشورمان در حال ضبط ویدئوهایی از انقراض حیوانات کمیاب است، در شبکه های اجتماعی نیز صحنه هایی از برخورد انسان ها در سراسر جهان، رهگذرانی که منتظر مادر و فرزندان خود هستند تا از جاده عبور کنند و یا ویدیوی دوستدار طبیعت دیگری از خرس به چشم می خورد. که در رودخانه لی است از جلوی آنها پرید و با خوشحالی تصویر او را گرفت.

به نظر می رسد تفاوت مهمی بین ما و آنها وجود دارد. آنها برای مدیریت چنین سناریوهایی آموزش دیده اند، ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ سازمان محیط زیستی که حتی سلاح بیهوشی هم ندارد؟

البته بی انصافی است که بگوییم حوزه فرهنگ سازی نمی کند. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس خشن تیم ملی به تنهایی یک قطعه فوق العاده است و به جهانیان نشان می دهد که ما چنین حیواناتی داریم، اما محافظت از آنها برای ما کمی سخت است. اما از نظر برنامه ریزی آموزشی در این حوزه می توان به سریال «پایتخت» نیز اشاره کرد. فریبا در حالی که پس از گفتگو با پلنگ مازندران با مهمانان بهبود می یابد و ناجی حیوان می شود، خودش ناتوان است.

در حالی که بسیاری از کشورها، از جمله آلمان، شبکه‌هایی دارند که به آموزش انسان و حیوانات اختصاص داده شده و فرزندان خود را به حیوانات دوستی آموزش می‌دهند، نه تنها هیچ برنامه‌ای برای این کار نداریم، بلکه گاهی اوقات از پشت بام‌ها می‌افتیم و از حیوانات به عنوان اسباب بازی استفاده می‌کنیم. بچه های ما. با این گفتن آب دلش جاری نشود، حالا می خواهد آن حیوان مرغ یا خرگوش یا سگ یا همستر باشد.

در حالی که اجداد ما قبلاً مهربان بودند و حتی به حیوانات نیز وقف می‌کردند، اما داستان‌های شفاهی و رایج در مورد ظلم سگ‌ها و موهای کم‌کم گربه در داستان خودنمایی می‌کنند، وقتی صحبت از “محل اصلی مرگ عود” می‌شود. عکس های بازمانده از ناصرالدین شاه با پلنگ هایی که شکار کرده نیز در صدر تمام فایل های حیوان دوستی ما قرار دارد! اما کمتر کسی می داند که در روزهای دور مشهد مقدس موقوفه جالب و عجیبی وقف سگ بود. این موقوفات در واقع محل نگهداری سگ ها است و برای حفظ حرمت حرم امام رضا (ع) به همراه کاروان زائران عازم مشهد مقدس به این حیوانات اجازه ورود داده نمی شود. صاحبان این سگ ها به صندوق موقوفه ای که به همین منظور ساخته شده بود رفتند و سگ ها را در آنجا رها کردند تا بزرگ شوند و غذا بدهند.

“متاسفانه حتی در کتب درسی نیز آموزش نحوه برخورد با حیوانات وجود ندارد، حتی در مورد ارزش حیوانات در طبیعت بحثی نشده است.” به عنوان مثال پلنگ حیوانات بیمار یا پیر را در طبیعت می کشد که از بیماری ها جلوگیری می کند. به حیوانات دیگر منتقل می شود، بنابراین پلنگ نقش مهمی در طبیعت دارد. “

هو شانگزیایی، کارشناس حیات وحش و مدرس دانشگاه در گفت وگو با patc، گفت: مردم به ویژه کودکان باید در این زمینه آموزش های لازم را ببینند زیرا حیوانات تا زمانی که آسیبی به آنها وارد نشود به انسان حمله نمی کنند.

وی افزود: در سال‌های اخیر پلنگ‌ها به‌ویژه آن‌هایی که به دلایلی قادر به شکار نیستند، در شهرها و روستاها به دنبال غذا به‌ویژه سگ می‌گردند و در سال‌های اخیر به دلیل کاهش طعمه‌هایشان بسیار به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. او گفت. گفت. یکی از دوستان کردستانی با من تماس گرفت و گفت حیوانی یکی از سگ هایش را گرفته است. وقتی چک کردم متوجه آثار پلنگ شدم. در بسیاری از نقاط ایران، از جمله ویرجینیا، پلنگ در اطراف شهرها دیده می شود که بسیاری از آنها برای سگ های شکار هستند. این طبیعی است، حتی در هند، پلنگ ها می توانند آزادانه در شهرها بدون مزاحمت مردم پرسه بزنند. پلنگ ها گاهی مسافت های طولانی را طی می کنند تا به طعمه خود برسند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه نصب شده است، برای اولین بار تصاویری از پلنگ گرفته و مخابره کرده است، این اتفاق نادر است زیرا زیستگاه پلنگ در دامنه کوه سهند در فاصله چند مایلی در ده کیلومتری قرار دارد. این جزیره باید مسافت های طولانی بین سکونتگاه ها، گل و لای، آب های عمیق و کم عمق را طی کند.

او گفت: «مردم ما تقریباً تازه وارد حیوانات هستند.» در کشور ما. در بسیاری از کشورها باغ وحش های مختلفی در سطح محلی، استانی و ملی وجود دارد که کودکان می توانند در مورد حیوانات اطلاعات کسب کنند و در بیشتر کشورها باغ وحش هایی وجود دارد که کودکان می توانند حیوانات را از نزدیک بشناسند و بتوانند آنها را لمس کنند. . این امر باعث ایجاد پیوند عاطفی بین حیوان و کودک می شود که در کشور ما این گونه نیست و علاوه بر آن داستان های عجیب و غریب دهان به دهان برای کودکان نقل می شود. حتی در شعر نیز نمونه هایی از این دست وجود دارد، مثلاً در شعر سعدی: «بیچاره پلنگ تیزبین/ ظالم به گوسفند».

ضیایی گفت: به طور کلی خانواده ها درک خوبی از حیوانات ندارند و همیشه از قرار گرفتن در این شرایط می ترسند. رسانه‌های خارجی برنامه‌های آموزشی زیادی درباره حیوانات تولید کرده‌اند، اما در کشور ما تا چه اندازه برنامه‌هایی درباره ارزش‌های حیوانات وحشی و نحوه رفتار با حیوانات تولید می‌شود؟ در بسیاری از کشورها تورهای طبیعت گردی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود که در کشور ما تازه شروع شده است اما به درستی اجرا نمی شود. متاسفانه بسیاری از دانشجویان محیط زیست حتی شهر را ترک نکرده اند و 50 درصد کارشان در طبیعت است.

وی همچنین به پارک پردیسان اشاره می کند: پارک پردیسان قرار بود بزرگترین پارک طبیعی خاورمیانه باشد، با انواع اقلیم های ایران، از زیستگاه های هیرکانی گرفته تا تالاب های بندرانزلی و کویرهای ایران، گونه های جانوری وجود دارد، اما متاسفانه این اتفاق افتاد. این اتفاق نیفتد، ما در حال حاضر در حال تلاش برای محافظت از زمین های آن در برابر زمین خواران و رانت خواران هستیم.وجود چنین فضاهایی تاثیر مثبتی بر روحیه کودکان و حتی دانش آموزان دارد.«وقتی جوانان با محیط کشور خود بیگانه می شوند، چگونه می شوند. مطالعه و یادگیری از حیات وحش و محیط زیست کشورشان؟ “

ضیایی گفت: اتفاقی که برای پلنگ قائمشهر افتاد نمونه کمیاب است، امیدوارم دیگر شاهد آن نباشیم، اما نباید فراموش کرد که بسیاری از مردم پلنگ را دنبال می کنند، حیواناتی که در ابتدا آرام بودند آنقدر ترسیده بودند که حتی این دو افسر نیز مجروح شدند.متاسفانه نیروهای محیط زیست نه ابزار و تجهیزات کافی و نه آموزش کافی در زمینه بیهوشی حیوانات دارند چه برسد به نیروهای انتظامی.نیروی انتظامی و آتش نشانی برای مقابله با چنین حوادثی باید آموزش ببینند.به نظر من. اگر حیوانات چنین حیوانی را می بینند باید از هر گونه رفتاری که حیوان را بترساند پرهیز کنند، زمانی که حیوان به جایی پناه می برد منتظر حضور کارشناس محیط زیست باشند و به آن نزدیک نشوند. اما اگر پلنگ ولگرد و خشمگین در قائمشهر به انسان آسیب برساند، مطمئناً عملکرد نیروی انتظامی در آنجا مورد تردید رسانه ها و مردم قرار خواهد گرفت. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا