عمومی

دست خالی از موشک و تحمیل آموزش غیر حضوری

در این دوره از جنگ شهری، صدام زرادخانه موشکی خود را تغییر داد تا بتواند موشک های خود را به تهران بیاورد، اما دقت ضربه پایین بود که منجر به هدف قرار دادن نیروهای غیرنظامی شد. البته این فقط به موشک ها محدود نمی شود. به عنوان مثال، روز دوشنبه 31 اسفند 1366، در ساعت 18:30، هواپیماهای عراقی با موشک به تهران به سمت مسجد الجواد (ع) در میدان هفتم تیر و یک ساختمان مسکونی سه طبقه جنب بیمارستان عیوزاده و زایشگاه حمله کردند. موشک شلیک شد. . بیمارستان در خیابان شیخ هادی.

در بمباران میدان هفتم تیر 44 واحد 50 درصد، 3 واحد 50 تا 70 درصد و 10 واحد 70 تا 100 درصد تخریب شد. علاوه بر این، بمب گذاری در خیابان شیخ هادی 15 کشته و 75 زخمی برجای گذاشت که بیشتر آنها زن و نوزاد بودند.

یک نوزاد یک ساعته کوچکترین شهید این انفجار و یک پیرزن 70 ساله بزرگترین شهید این انفجار بود. این انفجار شیشه های ساختمان های اطراف بیمارستان را شکست و تعداد زیادی خرده شیشه توسط بیماران بستری مجروح شد. این موشک به محوطه باز بیمارستان اصابت کرد، اما به دلیل اصابت به محوطه و وجود مصالح و ساخت مناسب در ساخت بیمارستان، هیچ یک از ساختمان های بیمارستان از نظر ساختاری آسیب جدی ندید و تنها در اثر امواج ضربه ای تخریب شد. شیشه و معماری داخلی و زیباسازی.

موشک ها را پاک کنید و آموزش از راه دور اجرا کنید

فرماندهی بازسازی منطقه موشکی همچنین گزارش داد که در بمباران بیمارستان عیوزاد 279 واحد 50 درصد، 17 واحد از 50 درصد به 70 درصد و 9 واحد از 70 درصد تا 100 درصد آسیب دیده اند. مجروحان به سرعت به بیمارستان منتقل شدند و امدادگران و آمبولانس ها مجروحان را به بیمارستان های دیگر منتقل کردند.

در همان روز دو موشک دیگر یکی در خیابان غفاری میدان قزوین و دیگری در خیابان شهید مطهری منفجر شد اما منفجر نشد و خسارات جزئی برجای گذاشت. دو موشک دیگر به یک تعمیرگاه خودرو در خیابان سهروردی نزدیک پل سیدخندان و خیابان غفاری نزدیک مسجد توتونچی اصابت کرد و منفجر شد اما به کسی آسیب نرسید.

هیچ یک از سه راکتی که در دقایق پایانی روز شلیک شد هدف قرار نگرفت و یکی در نزدیکی یک بیمارستان “خانه” متعلق به ارتش فرود آمد.

ژنرال جان هالووی کوشمن دو روز پس از حمله در نیویورک تایمز به نقل از تحلیلگران آمریکایی نوشت: «عراق از موشک های زمین به زمین برای حمله به تهران، در حدود 300 مایلی مرز استفاده کرد». بین کشورهای متخاصم قرار دارد و در لحظه حساس جنگ سلاح جدیدی را در دست عراقی‌ها قرار داد… قبلاً تهران نسبتاً از حمله در امان بود، اگرچه در برخی موارد توسط هواپیماهای عراقی بمباران می‌شد، بدون تأثیر زیاد. … پس از رد قطعنامه شورای امنیت توسط ایران، آمریکا به دنبال افزایش تحریم ها علیه ایران در سازمان ملل است؛ «هدف از این حملات در بغداد افزایش فشار بر ایران است.» وی همچنین به تمایل صدام برای تأثیرگذاری بر مشارکت شهروندان تهرانی اشاره کرد. در انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آن زمان آماده می شد، با هدف تضعیف روحیه عمومی در ایران بود.

این حملات راکتی تا زمان برگزاری انتخابات در 10 آوریل 1988 به نوسان ادامه داد. از سوی دیگر، ایران توانایی محدودی برای پاسخگویی به صدها موشکی که صدام پرتاب کرد، داشت و هیچ سازنده موشکی حاضر به فروش آنها به ایران نبود.

دکمه بازگشت به بالا