دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نفت

دهقانی:افزایش چهار برابری شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نفت

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از ۴ برابری شرکت‌های دانش بنیان حوزه نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم انعقاد چهار موافقت‌نامه در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری‌های گلوگاهی صنعت نفت و ۱۱ قرارداد تولید اول بین شرکت ملی نفت، معاونت علمی و شرکت‌های دانش بنیان با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، وزیر نفت و جمعی از معاونان آنها برگزار شد.

روح‌الله دهقانی طی سخنانی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از همراهی وزارت نفت در راستای ایجاد تغییری شگرف در حوزه دانش‌بنیان ها؛ اظهار داشت: از سال ۸۹ که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب شد یک جریان حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور شکل گرفت و معاونت علمی، نقش حمایت و تنظیم گری شرکت‌ها را عهده دار شد.

وی ادامه داد: در روز‌های آغازین دوره چهارم معاونت علمی پس از اعلام سیاست‌های جدید این معاونت و اضافه شدن واژه “اقتصاد دانش‌بنیان”، ایجاد بازار واقعی و پایدار برای شرکت‌هایی که در این سال‌ها شکل گرفته شده‌اند، یکی از مهم‌ترین بحث‌ها بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور، صنعت نفت ایران را به عنوان بزرگترین سرمایه این سرزمین برشمرد و افزود: بزرگترین فرصت دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور، دانش محور شدن بزرگترین صنعت کشور است.

وی در ادامه ضمن اشاره به موافقت‌نامه‌ای که در سال ۱۴۰۱ میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و وزارت نفت منعقد شد، گفت: موافقت نامه مذکور به مدت پنج سال به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار امضا شد و امروز با افتخار شاهد تحقق بیش از ۶۰ درصد از آن موافقت نامه هستیم.

دهقانی همچنین از انعقاد ۱۱ قرارداد در موضوعاتی با فناوری بسیار بالا به ارزش تقریبی ۶۰ میلیون دلار با وزارت‌نفت خبر داد و تصریح کرد: باتوجه به اینکه وزارت نفت دارای رتبه اول بکار گیری علم و فناوری در کشور است؛ موافقت‌نامه‌های جدیدی که امروز بسته خواهد شد شامل بحث‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در صنایع پالایشی، انرژی‌های تجدید پذیر و زنجیره‌های مرتبط، شکست هیدرولیکی، موافقت نامه کار برروی پروژه‌های بزرگ بومی سازی لوله مغزی سیار و لوله‌های CRA است که این امر نوید دیگری برای شرکت‌های فعال در صنعت نفت است.

۱۱۱ طرح تولید بار اول در وزارت نفت قرارداد ختم شد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار کرد: طبق آمار، تعداد زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیانی که با آنها قرارداد بسته شد از نظر تاسیس زیر ۱۰ سال سابقه دارند در این راستا هدف این است که به شرکت‌های جدید فضا دهیم.

وی در عین حال تصریح کرد: هیچ اصرار بدون منطقی برای تولید تمام اقلام در داخل ایران وجود ندارد و درحال حاضر بسیاری از شرکت‌ها درحال همکاری با مجموعه‌های خارجی هستند، زیرا میدانیم تجربه بسیار ارزشمند است.

دهقانی از شرکت‌های دانش‌بنیان خواست که تنها به موضوعات خواسته شده متمرکز نشوند و از نیاز کشور درخصوص موضوعات و فرصت‌های دیگری نیز خبر داد و افزود: ما قریب به ۲۵۰ مجوز قرارداد بار اول را به وزارت نفت دادیم که تاکنون ۱۱۱ طرح به قرارداد ختم شده است.

رشد چهار برابری شرکتهای دانش‌بنیان حوزه نفت نسبت به دو سال گذشته

دهقانی فیروزآبادی در پایان ضمن بیان از رشد چهار برابری شرکتهای دانش‌بنیان حوزه نفت نسبت به دو سال قبل خبر داد و ابراز کرد: امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم، رشد هشت برابری را در این زمینه تجربه کنیم.

دکمه بازگشت به بالا