عمومی

رازهای روزی شکوهمند – patc

فقط می توان به دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه اشاره کرد که نمودار عظمت و کرامت ماه است و داستان فراق و وداع سید سجدان و زیارت کنندگان ماه خدا را بیان می کند.

اما تقارن با آن روزهای خوشی که با عید فطر (جشن باشکوه مسلمانان) به پایان می رسد، می تواند خاطره ای آرامش بخش باشد و به تعبیر امام اشان (ع) بخشی از «فاجعه» را بدون ماه رمضان رقم بزند. صد ممنون که اومدی، صد تاسف از رفتن!

به نقل از سید بن طاووس در کتاب شریف خود اقبال الاعمال، پیامبر اکرم (ص) فرمودند: چون روز اول شوال فرا رسید، واعظی فریاد زد: مؤمنان!

مرحوم آقا میرزا جواد آقای ملکی تبریزی با اشاره به چنین روایتی می فرماید: «خداوند ماه رمضان را عبادتگاه قرار داده و بندگان خود را برای دریافت جوایز و هدایا در روز عید سعید فطر به جمع دعوت می کند». اساساً عید فطر زیرا معنای واقعی آن چیزی بیش از این نیست.

«عید سعید فطر زمانی است که خداوند متعال آن را برای ثواب و نفع بندگانش برگزیده و برای دریافت هدایا و ثواب گرد هم آیند و به همه آنچه را که به او رو آورده است اعلام کند و به بندگی خود اعتراف کند و از او بخواهد. گناهان را ببخش و حاجات و خواسته های آنها را برآورده کن. در همه این موارد، خداوند به آنها وعده اطاعت می دهد و بالاتر از خواسته هایشان، اما بالاتر از تصور ذهن انسان، عطا می کند. “

او معتقد است: «این روز به بزرگی همه اوقات و موقعیت‌های ماه مبارک رمضان است، زیرا این روز زمان آشکار شدن ثمرات، پاداش دادن، شناخت پذیرش یا طرد، رضایت یا خشم، نزدیکی یا دوری، و شادی یا درد است. “

عید سعید فطر آنقدر باشکوه و شاد است که شب های آن را کمتر از شب های قدر نمی دانند. از امام سجاد (ع) نقل شده است که این شب را به فرزندانش گفت و فرمود: «این شب کمتر از آن شب نیست.» محرومیت و زیانی است که اولیای خدا آن را به سختی نکوهش می کنند. پس این شب و روز را نباید از دست داد و نماز را غنیمت جنگی دانست.

… اما ضروری ترین نیاز امشب ما این است که زیباترین رازهای هستی را بیابیم، به دنبال ظهور جوهر همه خوبی ها باشیم.

گفتگو با امام به ظاهر غایب، گفتن راز و کمک خواستن از او یکی از توصیه های اکید در این عید مبارک است، همچنان که خواندن دعای ندبه از اعمال خاص آن است. صاحب «المراقبت» در این راستا تصنیف های بسیار دلنشین و نشاط آوری دارد که جز از قلم ناب و الهی او خواندنی نیست.

از دعای وداع امام سجاد(ع) می توان این قطعه پرشور را با همنوازی آن حضرت تقدیم کرد: «خدایا سلام بر محمد و آل محمد، مصیبت ما را در این ماه جبران کن، عید سعید فطر عید مبارک ما باشد. و آن را از بهترین روزهای گذشته مان قرار ده که بیشتر ما آمرزیده شویم، دست برداریم و گناهان خود را بشویید، خداوند گناهانی را که در پنهان و آشکار مرتکب شده ایم، ببخشد…

خداوند! در این روز عید سعید فطر، روز عید و شادی مؤمنان و روز اجتماع مسلمانان است، هر گناهی که می کنیم، هر بدی می کنیم و هر بدی که روی آن نوشته می شود نیت به وجدان ماست. . توبه می کنیم و توبه می کنیم، توبه ای که هرگز به گناه باز نمی گردد و بازگشتی که هرگز به گناه باز نمی گردد… بالاها! این عید سعید فطر بر همه مومنان مبارک باد، در این روز با موفقیت به سوئیت بازگردیم و از گناهان خود توبه کنیم.

دکمه بازگشت به بالا