عمومی

راز ماندگاری درخشش لبخند – patc

ما هفت توصیه مهم را که باید برای حفظ سلامت دهان و دندان‌هایمان جدی بگیریم، بررسی می‌کنیم، مخصوصاً وقتی وارد دهه پنجم زندگی خود می‌شویم.

به گزارش patc مربای مربا وی نوشت: بهداشت دهان و دندان را همه افراد در هر سنی باید رعایت کنند، اما از 40 سالگی حفاظت از دندان ها اهمیت بیشتری پیدا می کند، در واقع دندان ها و لثه ها از میانسالی و از این زمان شروع به تغییر می کنند. صدمات وارده به آن ها در سال های گذشته قابل مشاهده است، دهه ها جویدن و آسیاب کردن غذا روی مینای دندان ما تأثیر منفی می گذارد و تجمع باکتری ها نیز می تواند منجر به پوسیدگی شود، بنابراین برای محافظت از دندان ها باید اقدامات بیشتری انجام دهیم. بیش از هر زمان دیگری مراقب سلامتی آنها باشید.

در ادامه به بررسی هفت توصیه مهمی می پردازیم که باید به طور جدی برای حفظ سلامت دهان و دندان های خود، به خصوص با ورود به دهه پنجم زندگی خود، جدی بگیریم.

آب بیشتری بنوشید

با افزایش سن، دهان ما خشک تر می شود و احتمال پوسیدگی دندان به شدت افزایش می یابد. البته برای مرطوب نگه داشتن دندان ها از نوشیدنی های شیرین گازدار ننوشید. اگر به نوشیدنی های گازدار معتاد هستید، بهتر است ابتدا به آب میوه (البته خانگی) روی بیاورید تا لبخند زیبای خود را حفظ کنید. نوشابه های گازدار حاوی قند بسیار بالایی هستند که می تواند منجر به رشد پلاک در دهان شود که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. همچنین بسیاری از نوشابه های گازدار اسیدی هستند و می توانند باعث سایش دندان شوند. به جای نوشیدن این نوشابه های مضر، آب ساده بنوشید. همچنین بعد از هر میان وعده آب بنوشید تا بقایای غذا در کناره های دندان خود را بشویید.

تمیز کردن بین دندان ها

اگر فکر می کنید که فقط مسواک زدن دندان های شما را تمیز و سالم نگه می دارد، در اشتباه هستید. اغلب بیماری های دهان از بین دندان ها شروع می شوند و بهداشت نامناسب دهان می تواند منجر به پوسیدگی و بیماری لثه شود. در حالی که مسواک زدن حداقل دو بار در روز بخش مهمی از مراقبت از دندان های شما است، استفاده از نخ دندان نیز مهم است. در واقع، نخ دندان می تواند تا 60 درصد از آلودگی روی دندان های شما را پاک کند و مواد غذایی باقی مانده بین دندان های شما را تمیز کند. 40 درصد دیگر مربوط به آلودگی سطح دندان است که با مسواک زدن تمیز می شود.

عادات بهداشت دهان و دندان

البته اکثر ما می دانیم که چگونه از دندان های خود مراقبت کنیم. پس حالا باید این روش را به یک عادت تبدیل کنیم. به گفته محققان، 21 روز طول می کشد تا چیزی به عادت تبدیل شود. بنابراین مسواک و نخ دندان خود را در دسترس و جلوی چشم خود نگه دارید و تا زمانی که بعد از سه هفته به این فرآیند عادت نکرده اید، مسواک را از دست ندهید.

معاینات منظم دندانپزشکی

پس از پایان قرنطینه های مرتبط با کووید-19، بسیاری از آنها نتوانستند به روزهای عادی قبل از کروناویروس خود بازگردند و از مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت های منظم دندانی خودداری کردند. به یاد داشته باشید، معاینات منظم دندانپزشکی برای نگه داشتن دندان های شما برای مدت طولانی تری ضروری است. دندانپزشک می تواند هر مشکلی را در دندان ها و لثه های شما قبل از ایجاد یک بحران تشخیص دهد. این تست های اسپیکینگ با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

مصرف قهوه را کاهش دهید

در حالی که نوشیدن روزانه قهوه می تواند انرژی کافی برای فعالیت های روزانه شما را تامین کند، می تواند باعث پوسیدگی دندان های شما شود. در واقع، اسیدیته قهوه می تواند مینای دندان را ضعیف کرده و دندان ها را مستعد پوسیدگی کند. بنابراین تا حد امکان کمتر قهوه بنوشید. همانطور که قبلا ذکر شد، نوشیدنی های گازدار نیز می توانند آسیب های جبران ناپذیری به دندان های شما وارد کنند. قند موجود در این نوشیدنی ها نه تنها می تواند باعث پوسیدگی دندان شود، بلکه باعث بیماری لثه و بوی بد دهان نیز می شود که در نهایت منجر به لق شدن و از دست رفتن دندان ها می شود.

سبزیجات و میوه های بیشتری بخورید

غذاهای خوشمزه زیادی در اطراف ما وجود دارد که برای دندان های ما مفید است. از جمله این غذاها می توان به انواع میوه ها و سبزیجات اشاره کرد. میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سیب، هویج و کرفس می‌توانند پلاک دندان‌های شما را پاک کنند و بوی خوبی به نفس شما بدهند. در همین حال، ویتامین های آنتی اکسیدان موجود در میوه ها و سبزیجات می توانند از لثه ها و سایر بافت ها در برابر آسیب سلولی و عفونت های باکتریایی محافظت کنند.

مسواک خود را تمیز نگه دارید

همچنین تمیز نگه داشتن تجهیزات بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. هر بار که مسواک می زنید، مسواک خود را بشویید و در جای خشک نگه دارید. هرگز مسواک خود را در کنار سینک مرطوب قرار ندهید. همچنین هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. موهای مسواک به مرور زمان فرسوده می‌شوند و نه تنها سطح دندان‌های شما را تمیز نمی‌کنند، بلکه باعث آسیب به لثه‌ها می‌شوند و احتمال ایجاد حفره و التهاب را افزایش می‌دهند.

منبع: دیلی میل

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا