عمومی

ربودن و تعرض به زن جوان به بهانه جابه‌جایی مسافر و زورگیری بلوار نیایش؛ تکالیف ارکان حاکمیت چیست؟

در حالی که در خیابان منتظر تاکسی بودم، یک پراید سفید رنگ با دو سرنشین زن و مرد پشت سرم نشسته بود و بوق می زد. هوا داشت تاریک می شد ترسیدم تاکسی جلوی ماشین رو نگیره دیدم مسافر خانمی توی ماشین نشسته بود قلبم فرو رفت و در چند صد متری میدان سوار ماشین شدم. وقتی رفتیم راننده از جاده اصلی منحرف شد، خواستم چیزی بگم، خانمی که عقب نشسته بود گفت: ببخشید مادرم مریض است، او را از خانه اش می بریم و می گیریم. برمیگردم منم حساب میکنم جواب محبتت رو میدم.» با شنیدن حرفهای خانم، دلم هم آرام گرفت، هنوز چند دقیقه با جاده اصلی فاصله داشتیم، راننده پا به ترمز گذاشت و مردی که کنار جاده ایستاده بود سوار ماشین شد و راننده ماشین را قفل کرد. در ماشین، وقتی فردی که تازه وارد در شده بود، نشست، یک شی نوک تیز کنارم قرار گرفت و می خواستم برگردم که راننده گفت: «باید چاقو را داخلش کنی!» ساکت باش و نزن. صحبت نکن تازه متوجه شدم دود از شیشه ماشین بیرون میاد و چیزی یادم نمیاد. راننده نیم ساعت در مسیر حرکت کرد تا به خرابه ای رسیدیم، سپس لباس های من و خانمی را که پشت نشسته بود، برداشتند و با چاقو و قمه تهدید کردند. آنها آنجا بودند تا در مورد بیماری مادرش به من بگویند تا من در شهر فریاد نزنم. من نمی فهمم آنها قرار است چه دردسری برای ما ایجاد کنند، نزدیک به یک ساعت بعد چه اتفاقی افتاد. دو ساعت راه رفتم تا به شهر رسیدم و با تلفن خواهرم تماس گرفتم.

این خلاصه ای از درد و رنج یک زن 30 ساله است که چندی پیش بدون هیچ اطلاعات و آماری از راننده و ماشینی که در آن حضور داشت توسط سه مرد جوان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او را در خانه حبس کردند و حالا با اصرار تنها خواهری که از وضعیت او خبر داشت، برای یافتن راه حلی برای پیگیری موضوع به دفتر مراجعه کردند.

با توجه به اهمیت تمرکز بر مسائل حاکمیتی اجتماعی و پیدایش این موضوعات، در استناد آن تردید دارم خاطرات وکیل این هفته مطالبی را با هدف اطلاع رسانی و پیشگیری از این قبیل مطالب متفاوت با سایر مطالب قبلی سازماندهی می کنم، مانند اخبار اقامه نماز اجباری در خیابان های تهران و واکنش رئیس پلیس به عناوین اخبار از جمله اخبار آنلاین همزمانی این خبر با اتفاقی که برای یکی از ارباب رجوع در دفترم رخ داد به من اطمینان داد که تصمیم گرفتم به این موارد اشاره کنم و چند خطی از وظایف روشن دستگاه حاکمیتی و لزوم رسیدگی به مسائل انتظامی و قضایی از سوی مسئولان و مسئولان بنویسم. شرایطی که در آن چنین مسائلی رخ می دهد دلایل امنیتی.

مهمترین معیار و روش برخورد با رفتار هنجار شکنانه و مجرمانه، شناسایی ظرفیت و رفتار اجتماعی توانمندساز جرم است که یکی از پیش نیازهای آن یعنی برآورد هویت و شخصیت فرد است. عضوی از جامعهدر یک جامعه مهاجرپذیر، پلیس و سازمان های امنیتی موظفند ورود مهاجران و سبک زندگی و کسب و کار آنها را به نحو مطلوب زیر نظر داشته باشند و ابزار مؤثری برای کنترل روابط اجتماعی و زندگی شخصی این افراد فراهم کنند. اتباع کشورهای همسایه ایران همچنان با مقوله ورود و اقامت غیرقانونی این گونه افراد مواجه هستیم که نشان دهنده کوتاهی دستگاه های ذیربط در انجام وظایف سازمانی خود و یا ایجاد تدابیر امنیتی برای رفع نیازهای جامعه آنها در کشور است. زمینه امنیت بخشی نیست.

تا زمانی که طرح و برنامه مدون و عملی مبتنی بر تدریس دانشگاهی و تحقیقات میدانی (جرم شناسی و جامعه شناسی…) برای جلوگیری از وقوع و بروز انواع خشونت در جامعه ارائه شود، هشدارهای نیروی انتظامی و اقدام و غیره. یک دستور موقت خانه، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که از این اتفاق جلوگیری کنید.

در پرونده اجباری بزرگراه نیایش، متهم در سخنان خود به اصلاح رفتار اجتماعی شهروندان اشاره کرد و سایر ناظران و حاضران در بزرگراه به جای کمک و دفاع از همشهریان، شروع به فیلمبرداری کردند. سایر شهروندان نیز با بیان اینکه اخلال فرهنگی و برخی تخلفات در زندگی اجتماعی نهادینه شده است، برای مقابله با متهمان وارد عمل شده اند.

علاوه بر ارائه راه‌های منطقی و مؤثر برای از بین بردن علل این حجم بالای خشونت در جامعه، تعیین علل این گونه اعمال بر عهده دولت است که برای تعامل و همفکری با نهادهای مدنی و دانشگاهی مانند کانون‌های وکلا ضروری است. ، جامعه جرم شناسان، جامعه شناسان و… باید جدی گرفته شود. بدیهی است در صورت وجود اراده قوی در جامعه برای از بین بردن این گونه رفتارها، با تحقیقات طولانی مدت و کار فرهنگی مستمر، می توان امیدوار بود که با فرهنگ سازی مناسب، وقوع چنین حوادثی در مقابل اعمال خشونت آمیز مانند آدم ربایی، اخاذی به حساب بیاید. ، تجاوز جنسی و … باید کاهش یابد وگرنه بدون شک شاهد افزایش این گونه اعمال خواهیم بود.

در این مورد، مهم است که بسیاری از این افراد به دلیل ترس از شهرت یا تهدید و مشکلات احتمالی حتی از طرح شکایت و گزارش مشکل خودداری کنند. مثل خانم سی ساله سه هفته بعد با حمایت خواهرش حاضر شد موضوع را توضیح دهد، اما وقتی برایش توضیح دادم که برخی از اقدامات لازم برای تشکیل پرونده و اقدامات لازم قضایی برای اطلاع از موضوع. مقصر، صورتش محو شد و لکنت زد. در پایان به نام مشورت با خانواده از مطب خارج شد، ترس از تهدید متجاوز در ابراز یأس و نگرانی مشهود بود و مطمئنم حاضر بود این درد را سالیان متمادی تحمل کند. اما او حاضر به طرح شکایت نیست.

به عبارت دیگر، به جای توسل به مصاحبه و اقدامات عاطفی خارج از ضوابط و اصول قانونی، مانند اراذل و اوباش به متهمان و بیرون راندن آنها از شهرها، لازم است مدیران دستگاه های ذیربط راه مناسبی را برای خود بیابند. ایجاد ایمنی شهری در این راستا تغییرات ساختاری اساسی مبتنی بر تفکر پیشگیری از جرم ضروری است. در دنیای امروز، مدل‌های سیاست جنایی بر فراهم کردن زمینه‌های فرهنگی برای بهبود ایمنی شهروندان به اشکال مختلف متمرکز شده‌اند که می‌توان آن‌ها را تحلیل کرد و با شرایط تطبیق داد. بنابراین در جامعه ایران لازم است پلیس به عنوان متولی نظم و امنیت شهری از امکانات سخت افزاری مناسب و نیروی انسانی متخصص برخوردار باشد.

تجربه این سالها ثابت کرده است که هشدارهای پیشگیرانه پلیس برای اطلاع شهروندان از جرایم موثر نبوده و از بروز مجرمان و تهدید امنیت شهروندان جلوگیری نکرده است. برای غلبه بر مشکلات فوق در شرایط فعلی نیاز به ایجاد پلیس 110 است.

اتفاقات یکی دو ماه اخیر نشان داده است که میزان خشونت و بزهکاری در جامعه رو به افزایش است و نکته مهم و موثر برای شناسایی روش های پیشگیرانه، غلبه بر روش های سنتی جرم و جنایت با روش های نوین است. آدم ربایی در خودروهای شخصی به بهانه بردن سرنشین / تهدید با قمه و سلاح سرد / سرقت بانک و منازل / درگیری گروهی و درگیری طایفه ای و محله ای و غیره از رایج ترین جرایم است که می توان از آنها به عنوان الگو برای تعیین علت استفاده کرد. از جرم، شرایط و نحوه جرم را در این گونه موارد رعایت می کند.

بنابراین، برای مشروعیت بخشیدن به جامعه، مگر اینکه با اقدامات عملی، بر اساس آموزه های تجربی علمی، راهی برای تحقق این آرمان قانونی مشخص شود، برنامه مدون لازم باشد، نه مصاحبه های احساسی و غیره.

وکیل – شیراز

دکمه بازگشت به بالا