استان ها

رخنه تک چشم آبی در فرهنگ ایرانی/ خرافاتی از جنس تک چشم آبی

patc/قم چشم ها، چشم ها و زخم ها موضوعی است که با خرافات از گذشته های دور تا به امروز پیچیده و در هم آمیخته است.

اما برای حفظ مومنان از چشم زخم، اصل چشم زخم نیز در روایت ذکر و تأکید شده است، اما منبع موثقی که علامت تک چشم را برای محافظت از چشم زخم ذکر کرده باشد، وجود ندارد.

متأسفانه امروزه چشم درد به یک فرهنگ و ترکیبی از باورها و خرافات تبدیل شده است، مشکلی طبیعی در همه کشورهاست و بسیاری از مردم بر این باورند که با گذاشتن آویز آبی چشم از آنها در برابر درد محافظت می کند.

این نماد به یک فرهنگ تبدیل شده است و از هیچ طبقه اجتماعی مستثنی نیست، به این معنی که نماد یک چشم را می توان در 70 تیر خانه و آویز آینه ای که زینت جواهرات است، مشاهده کرد؛ تاکنون هیچ پیشنهاد قوی و قانع کننده ای برای حذف ارائه نشده است. استفاده از دستگاه

اما اگر بخواهیم تاریخچه این نماد را مطالعه کنیم، باید به دوران قبل از تولد عیسی مسیح و یونان باستان بازگردیم، جایی که چنین طلسمی بر روی سنگ برجای مانده در آتن برای از بین بردن شر و حسادت استفاده می شد.

گروهی دیگر این نماد را فراماسونری می دانند، زیرا این افراد علاقه زیادی به استفاده از نماد خود در فرهنگ های مختلف دارند.

جالب اینجاست که آبی به کار رفته در اطراف این چشم نیز به رنگ اجنه و شیاطین است؛ به همین دلیل برخی معتقدند استفاده از این علامت می تواند نیروهای منفی و شیاطین را به داخل خانه بکشاند و اثرات بدی داشته باشد.

در قرآن به صراحت به «چشم زخم» اشاره نشده است، اما در روایت به چشم و این قوه چشم اشاره شده است که برای آن پیشنهاد شده است که معروف ترین آن استفاده از آیه « لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَقَقُلُونَ نِنَّهُ نِنَّهُ لَمَجْنُونٌ؛ «و کسانی که کافر شدند، چون قرآن را می شنوند، دیگر تو را نمی بینند و می گویند: او دیوانه است. ‘ آره.

رسول خدا (ص) همچنین درباره آثار مضر و خطرناک چشم زخم بیان کرد: اکثر کسانی که از امت من گذشتند، پس از قضا و قدر مجروح شدند.

این در حالی است که هیچ سند شرعی مبنی بر استفاده از مهره های آبی برای رفع زخم چشم وجود ندارد و آیت الله نوری خامدانی در پاسخ به درخواست استفاده از مهره های آبی به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز در منزل، تاکید کرد که این مهره ها اهمیت شرعی ندارد. سند و ممکن است برای برخی از سنگها مانند عقیق خواص ذکر شده باشد، اما ادبیات مذهبی در مورد مهره های آبی وجود ندارد.

اما برای مسلمانانی که وظیفه پیروی از خدا و رسول را بر عهده دارند، به جای استفاده از این نشانه ها، بهره مندی از آیات قرآن صحیح است و معتقدند که خداوند بشر را از هر بدی حفظ می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا