عمومی

رد پای اختلالات ‌روانی در اعتیاد به سلفی

روانشناسان می گویند اگر روزانه بیش از سه عکس سلفی می گیرید، باید سلامت روان خود را بررسی کنید. گرفتن بیش از حد سلفی می تواند مشکل ساز باشد و تحقیقات نشان می دهد که اشتراک گذاری بیش از حد عکس های شخصی در رسانه های اجتماعی نیز می تواند به روابط اجتماعی آسیب برساند.

به گزارش patc، ویدا ادبی در یادداشتی به این روزنامه گفت: «کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی شد». خراسان یکی از کاربران شبکه های اجتماعی ویدئویی از نجات یک زن توسط آتش نشانان منتشر کرد و نوشت: «ما همسایه های باحالی داریم. سلفی گرفتن و به اشتراک گذاری آن در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی محبوبیت زیادی پیدا کرده است و حتی برخی از افراد در این راه جان خود را از دست داده اند.طبق آمار منتشر شده از سال 2011 تا 2018، تعداد افراد کشته شده توسط سلفی در سراسر جهان 259 نفر بوده است. گفته می شود بیشتر قربانیان مردان بین 20 تا 21 سال بوده اند. در زیر به این بهانه که فیلم این زن در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای دارد، نگاهی روانی به سلفی می اندازیم.

از سلفی گرفته تا خودشیفتگی، احساس دوست داشتنی نبودن

افرادی که مرتباً از زندگی خود عکس می گیرند و عجله می کنند تا آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند، اغلب از خودشیفتگی و اختلالات روانی رنج می برند. هر چه زمان بیشتری در شبکه های اجتماعی صرف شود، بیماری بدتر می شود و آسیب بیشتری به سلامت روان فرد وارد می شود. روانشناسان می گویند اگر روزانه بیش از سه عکس سلفی می گیرید، باید سلامت روان خود را بررسی کنید. گرفتن بیش از حد سلفی می تواند مشکل ساز باشد و تحقیقات نشان می دهد که اشتراک گذاری بیش از حد عکس های شخصی در رسانه های اجتماعی نیز می تواند به روابط اجتماعی آسیب برساند. مطالعات روی صدها کاربر واقعی اینستاگرام نشان داده است که افرادی که سلفی های زیادی ارسال می کنند کمتر دوست داشتنی هستند، احساس موفقیت و امنیت کمتری دارند و کمتر برون گرا هستند. به طور کلی، گرفتن و روتوش عکس های سلفی می تواند تأثیر منفی بر تصویر بدن و عزت نفس، به ویژه برای دختران و زنان جوان داشته باشد. استفاده از رسانه های اجتماعی به طور مستقیم با نگرانی های آشکار مرتبط است.

شش دلیل برای اینکه مردم سلفی می گیرند

شش انگیزه اصلی برای سلفی وجود دارد:

1- اعتماد به نفس (مثلاً سلفی گرفتن برای افزایش عزت نفس مثبت)

2- محیط را بهبود ببخشید (در مکان های خاص سلفی بگیرید تا احساس خوبی دارید و به دیگران نشان دهید)

3- مسابقه اجتماعی (برای گرفتن لایک رسانه ای بیشتر از خود عکس بگیرید)

4- مورد توجه قرار بگیرید

5- تغییر حالت ذهنی (احساس بهتر در هنگام گرفتن عکس سلفی)

6- سازگاری روانی (عکس سلفی متناسب با گروه اجتماعی و همسالان خود بگیرید)

میل به سلفی اجباری

یک مطالعه جهانی جدید نشان می دهد که در سال 2021 به طور متوسط ​​هر هفته یک مورد مرگ ناشی از سلفی وجود خواهد داشت که بیشتر آن شامل جوانانی می شود که سعی می کنند عکس های سلفی پرخطر بگیرند تا دنبال کنندگان بیشتری در رسانه های اجتماعی به دست آورند. در عین حال، برخی از افراد نیز از اسکیزوفرنی رنج می برند. این اختلال شامل میل وسواسی به گرفتن عکس از خود و ارسال آنها در شبکه های اجتماعی به عنوان راهی برای جبران کمبود اعتماد به نفس و پر کردن خلاء صمیمیت است. این بیماری به سه درجه مرزی، متوسط ​​و شدید تقسیم می شود. اگر روزی سه سلفی می گیرید و آنها را پست نمی کنید، خود را مرزی می دانید. اگر روزی حداقل سه سلفی بگیرید، سیفلیس متوسط ​​دارید. اگر وسواس غیرقابل کنترلی دارید و میل به گرفتن و ارسال بیش از شش سلفی در روز دارید، یک بیماری جدی دارید. توجه داشته باشید که اشکال شدید این اختلال با افسردگی، اضطراب، نارضایتی از بدن و افزایش توجه به ظاهر همراه است.

توصیه های کاربردی برای والدین

عکس های سلفی قطعا عوارض خود را دارند، اما صرف نظر از این، این سبک از عکاسی همچنان یک سبک عکاسی محبوب برای بسیاری، به ویژه نوجوانان و جوانان است. اگر فرزندتان نگران این موضوع است، به خاطر داشته باشید که سرزنش کردن او برای این رفتار تنها عوارض را تشدید می کند. بنابراین سعی کنید ارتباط خود را با او افزایش دهید و او را تشویق کنید تا در مورد آن بیشتر بیاموزد. “آگاهی از عوارض جانبی می تواند منجر به استفاده بهتر شود.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا