علمی و پزشکی

رشد سلول های قلبی یک واکسن نسبتا جدید است

patc/ خراسان رضوی محققان کالج کینگ لندن برای درمان خط اول بیماری قلبی به متخصص واکسن Qovid-19 mRNA مراجعه کردند. آنها از mRNA برای ارائه دستورالعمل های ژنتیکی برای پروتئین های خاص در قلب خوک آسیب دیده استفاده کردند که باعث رشد سلول های جدید قلب می شود.

مائورو جیاکا، سرپرست تیم تحقیقاتی به نقل از فریتینک، گفت: «ما از فایزر به همان شیوه با فناوری واکسن مدرن برای تزریق microRNA به قلب، برای رسیدن به سلول‌های قلب زنده‌مانده و افزایش حجم آن‌ها استفاده می‌کنیم». سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های مرده می‌شوند و بیمار به جای زخم، بافت جدیدی دارد.

محققان در حال کار بر روی همان فناوری پشت واکسن‌های فایزر و مدرن هستند تا اولین دارویی را برای از بین بردن بیماری‌های قلبی بسازند.

از آنجایی که بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 17.9 میلیون نفر در سال 2019 بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست داده اند که حدود یک سوم کل مرگ و میرها را شامل می شود. از این تعداد 85 درصد بر اثر بیماری قلبی و سکته جان خود را از دست دادند.

بیماری قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قسمت های دیگر قلب مسدود می شود که معمولاً به دلیل چربی یا کلسترول اضافی است. سلول های قلبی عروقی، گیاهان کوچک شگفت انگیزی که تا آخر عمر شما را تحت تعقیب قرار می دهند، هیپوکسی را تحمل نمی کنند و می توانند آسیب ببینند یا کشته شوند. همه ما با تعداد ذاتی سلول های ماهیچه ای در قلب خود به دنیا می آییم و این دقیقا همان چیزی است که با آن خواهیم مرد. در واقع قلب پس از حمله قلبی نمی تواند خود را ترمیم کند.

برای توسعه درمانی برای بیماری قلبی، محققان به mRNA روی آوردند که سلول ها را به سمت ساخت پروتئین هدایت می کند. اگرچه واکسن‌های فایزر و مدرن به سلول‌ها توصیه می‌کنند که پروتئین SARS-Coo-2 بیشتری بسازند و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس‌ها تقویت کنند، اما همین فناوری می‌تواند با انتقال کدهای پروتئینی که از رشد ویروس‌های جدید پشتیبانی می‌کنند، پتانسیل را درمان کند. .

در آزمایش‌هایی که روی خوک‌ها (نزدیک قلب انسان) انجام شد، mRNA سلول‌های قلبی جدید را تحریک کرد تا پس از حمله قلبی رشد کنند، بافت آسیب‌دیده را ترمیم کنند و به جای زخم، بافت عملکردی جدیدی تولید کنند.

استفاده از mRNA در این روش «ردیابی ژنتیکی» نامیده می‌شود، زیرا به روشی که mRNA را از طریق پروتئین‌های جدیدی که تولید می‌کند پردازش می‌کند.

این دارو برای واکسیناسیون علیه ویروس هایی مانند ایدز، ابولا و مالاریا و همچنین سرطان و بیماری های خودایمنی و ژنتیکی ساخته شده است.

محققان از mRNA برای ارائه راهنمایی پروتئین خاص به قلب خوک آسیب دیده استفاده کردند که باعث تحریک رشد سلول های ماهیچه قلب می شود. اگرچه درمان بیماری قلبی تاکنون با موفقیت در خوک ها آزمایش شده است، تیم امیدوار است که در چند سال آینده آزمایش مراقبت از سلامت انسان را آغاز کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا