رشد ۳۵ درصدی بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در تهران

آمارها حاکی از آن است که طی ۳ گذشته بیش از ۱۷ هزار فقره بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در استان تهران صورت گرفته که نسبت به سال قبل رشد ۳۵ درصدی داشته است.

به گزارش patc، امروزه بحث پیشگیری از حوادث کار و پیروی از آیین‌نامه‌های قانونی از جمله اهداف بازرسان کار به شمار می‌رود که نه تنها در کاهش هزینه‌های اضافی ناشی از حوادث موثر است، بلکه به دلیل منافع بلندمدت اجتماعی و اقتصادی نظیر حفظ نیروی کار و افزایش کیفیت تولید موجب ایجاد انگیزه در کارفرمایان می‌شود.

در سال گذشته بیش از ۳۲ هزار فقره بازرسی کار در سطح استان تهران صورت گرفته و ۲۵ هزار ابلاغیه رفع نقص صادر و به کارفرمایان ارسال شده است.

بازرسان کار با نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و ضوابط حفاظت فنی و ایمنی در حفظ و صیانت از جان نیروهای کار، ارتقای کیفیت تولید و بهره‌وری و امنیت شغلی کارگران موثرند؛ از این رو هرچه نظارت بر کارگاه‌ها و محیط‌های کار کامل‌تر و به‌روزتر باشد موجب کاهش حوادث ناشی از کار خواهد شد.

طبق آخرین آمار ۸۴۰ بازرس کار در سطح کشور وجود دارد که مسایل و موضوعات مربوط به حوزه روابط کار، شرایط کارگران،‌ نمونه قراردادهای ثبت شده،‌ رعایت ایمنی و حوادث کار را بررسی می‌کنند و به عنوان ناظر و ضابط قضایی فعال هستند.

بازرسان کار با حضور در واحدهای اقتصادی و تذکرات به موقع درخصوص مکان‌های ناایمن از وقوع حوادث ناشی از کار که می‌تواند تبعات بسیاری برای افراد، خانواده‌ها و جامعه داشته باشد، پیشگیری می‌کنند.

محمد آذر پناه ـ مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از آمار بازرسی در سطح استان تهران خبر داد و گفت: سال گذشته ۳۲ هزار و ۷۶۱ بازرسی کار در سطح استان تهران صورت گرفت که بیش از ۱۲۰۰ مورد آن فراتر از برنامه ابلاغی بوده و در این راستا ۲۵ هزار ابلاغیه رفع نقص صادر و به کارفرمایان ارسال شده است.

رشد ۳۵ درصدی بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در تهران

وی ضمن اشاره به کاهش محسوس حوادث ناشی از کار در سطح استان تهران گفت: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۶۵۴ مورد بازرسی از کارگاه‌های  پرخطر صورت گرفته است که نسبت به سال قبل از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده است.

تاکید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران این است که با توجه به رویکرد حوزه نظارت، باهمکاری قوه قضاییه کارشناسان نظارت تعاون هم مشابه بازرسان کار به عنوان ضابطین قضایی تعیین و در بحث ارجاع پرونده تعاونی‌ها به دادگاه از جایگاه حاکمیتی برخوردار شوند.

تشکیل اداره کل بازرسی کار در راستای حفظ و صیانت از نیروی کار و طبق ماده ۹۶ قانون کار پیش‌بینی شده که وظیفه نظارت عالیه بر کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار را انجام می‌دهد.

طبق قانون کار با پیگیری بازرسان کار، ادارات کار و دادستان‌ها از فعالیت کارگاه‌های غیر ایمن جلوگیری می‌شود و چنانچه در واحدی موارد ایمنی رعایت نشود، بازرسان با همکاری دادستان‌های محل برای حفظ و صیانت از نیروی کار اقدام به تعطیلی واحد تولیدی می‌کنند.

در طول ۲ سال گذشته ۱۵۵ هزار و ۱۴ فقره بازرسی از کارگاه‌های پرخطر صورت گرفته و ۱۱۳ درصد برنامه تحولی بازرسی کار در سال ۱۴۰۲ محقق شده است.

به گزارش patc، طبق اعلام اداره کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نرخ آسیب‌های شغلی ۹.۵ درصد و نرخ حوادث منجر به فوت ۷.۵ درصد کاهش داشته و بیش از ۱۵۵ هزار فقره بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در دولت سیزدهم انجام گرفته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا