فرهنگ و هنر

روز تلخِ حفاران غیرمجاز – patc

فرمانده تیپ حفاظت میراث فرهنگی خوزستان از دستگیری دو حفار غیرمجاز و توقیف دو دستگاه فلزیاب غیرمجاز خبر داد. در قزوین پنج نفر در حفاری غیرمجاز دستگیر شدند.

به گزارش patc، سرهنگ لمین مکنوی فرمانده نیروی حفاظت از میراث فرهنگی خوزستان در تشریح روند دستگیری دو حفاری غیرمجاز اظهار کرد: بر اساس گزارش رئیس پایگاه حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ایذه، ماموران پلیس منطقه سوسان شهر هنگام بازرسی خودرو الف یک دستگاه فلزیاب و لوازم جانبی آن را کشف و ضبط کردند.

وی افزود: ماموران کلانتری در بازرسی از اتوبوس کاپرا یک دستگاه فلزیاب کشف و ضمن توقیف خودرو، دو فرد غیر بومی شناخته شده را نیز دستگیر کردند.

به گفته رئیس تیپ حفاظت میراث فرهنگی استان خوزستان، فلزیاب روباز با دستور مقام قضایی در اختیار اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه قرار گرفت.

سرهنگ لمین گفت: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و اکتشاف غیرمجاز به منظور دستیابی به اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و متهم به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. این اقلام متعلق به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و ابزار حفاری نیز در اختیار دولت قرار گرفته است.

در شهرستان ببان یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز توسط یگان حفاظت آثار فرهنگی کشف و ضبط شد.

سرهنگ لمین مکنوی فرمانده تیپ حفاظت میراث فرهنگی خوزستان توضیح داد: بنا به گزارش رئیس پایگاه حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ببهان ساعت 10 صبح 20 آبان ماه دستگاه های فلزیاب به اداره فرهنگی بهبهان اعزام شدند. میراث، مورد بررسی و بررسی قرار گرفت. به دستور دادیار دادستان پلیس بیدبلند یک دستگاه فلزیاب باز به همراه سه گیرنده رادیویی و یک صفحه رادار را از یک فرد معلوم الحال کشف و ضبط کرد. توسط شعبه انتظامات جنایی شهرستان بهبهان به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل داده شد.

وی همچنین گفت: موضوع از سوی دادگستری در حال پیگیری است و نتیجه آن اعلام می شود.

روزهای سخت برای حفاران غیرمجاز

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان خوزستان در مورد مجازات استفاده غیرمجاز از فلزیاب: بر اساس قانون اخذ پروانه ساخت، خرید، فروش، نگهداری و ترویج استفاده از تجهیزات فلزیاب مصوب 24 آذر 1397 شورای اسلامی شهر مصوب 23 آذر. هر گونه فعالیت مرتبط با فلزیاب، مین یاب، باید برای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تصویب هیأت وزیران در تاریخ 25 دی ماه 1382 و آیین نامه اجرایی آن برسد.

وی با تاکید بر اینکه یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان با افراد خرید و فروش فلزیاب قاطعانه برخورد می کند، تصریح کرد: بر اساس قانون امیر، متخلفان از قوانین و مقررات مربوطه فلزیاب ها با توقیف دستگاه های فلزیاب مجازات خواهند شد. .

سرهنگ لمین همچنین گفت: در صورت استفاده از فلزیاب در حین حفاری غیرمجاز برای کشف اموال فرهنگی و تاریخی، علاوه بر مجازات های فوق، مرتکب به حبس از یک تا سه سال موضوع ماده 562 محکوم می شود. قانون مجازات اسلامی.

اما در شهرستان اوجه استان قزوین فرماندهان انتظامی از دستگیری پنج نفر در حفاری غیرمجاز در روستای مسرآباد خبر دادند. از این بیل مکانیکی ابزار و ادوات حفاری و همچنین یک دستگاه خودروی سواری مورد استفاده کشف و ضبط و پرونده بیل مکانیکی تحویل مراجع قضایی شد.

در این مورد بخوانید:

بیل های غیر مجاز در ساعات اوج مصرف از کار می افتند

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا