بین الملل

روز پرکار کارشناسان برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین

شرکت کنندگان ابتدا در چارچوب کارگروه اقدام هسته ای و پس از آن دو جلسه کارگروه ترتیبات اداری و رفع تحریم ها برگزار شد.

بر خلاف دو کارگروه دیگر، کارگروه ترتیبات اداری زمانی برگزار می شود که طرفین بخواهند پیشرفت حاصل از مذاکرات را ارزیابی کرده و در مورد نحوه اجرای تعهدات طرفین تصمیم گیری کنند. یک منبع اروپایی پیشتر گفته بود که این کارگروه زمانی تشکیل شد که “درکی روشن از تحریم ها و موضوع هسته ای وجود داشت”.

نمایندگان ایران، گروه 1+4 و اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال نهایی کردن متن پیش نویس توافقنامه و تصمیم گیری در مورد برخی از موضوعات مورد مناقشه هستند.

استفان کلمنت، سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست کارگروه اقدام هسته‌ای در وین گفت: با توجه به اهمیت زمان، رایزنی‌های فشرده در حال انجام است و هدف ما اطمینان از اجرای کامل همه جنبه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. امروز در توییتر پست کنید

میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه نیز در توئیتی نوشت: «کارهای زیادی در مورد برجام در وین در حال انجام است.» استفانی، مذاکره کننده ارشد بریتانیا نیز در توئیتی اعلام کرد که کارشناس مذاکرات وین سخت کار می کند.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم ها در 26 ژانویه در وین آغاز شد و یکی از طولانی ترین دورهاست. علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران دقایقی پیش وارد هتل کوبورگ شد و هم اکنون در حال برگزاری نشستی دوجانبه با رئیس تیم مذاکره کننده چین است.

مذاکرات سه شنبه گذشته پس از یک وقفه کوتاه از سر گرفته شد و توافق نهایی این دور به تمایل و تمایل طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات لازم به ویژه در مورد لغو تحریم ها بستگی دارد.

اکثریت قاطع هیأت‌ها اذعان داشتند که علی‌رغم پیچیدگی برخی مسائل، مذاکرات رو به جلو است، اما ایالات متحده به‌عنوان طرف قرارداد 1994 باید گام‌های ملموس و معناداری برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت قبلی بردارد.

سید خطیب زاد سخنگوی وزارت امور خارجه دوشنبه گذشته در نشست خبری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منتظر تغییر رفتار آمریکایی ها در عمل است، گفت: مقامات آمریکایی باید بدانند که نمی توانند بهای تصمیمات مخرب و اشتباه را بپردازند. از جمله خروج غیرقانونی از برجام، از جیب مردم ایران.”

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ما منتظریم تا شاهد این تغییر در رفتار وین باشیم. اروپایی ها در منطقه بالجم انفعال مفصل و مکرر دارند و تنها راه این است که مراقب اعترافات خود باشند.

311311

دکمه بازگشت به بالا