عمومی

روسیه در حال مدیریت عاقلانه بحران اوکراین

در خصوص تحولات اوکراین باید به چند موضوع مهم و بازیگران مختلف توجه کرد؛ آمریکا به عنوان بازیگر اول در تلاش است روسیه را مجبور به جنگ با اوکراین کند. هدف ایالات متحده تحت فشار قرار دادن روسیه در چارچوب رقابت جهانی با روسیه و همچنین تضعیف موقعیت این کشور برای مهار مسکو در اوراسیا، غرب آسیا و اروپا و همچنین هدف اصلی تضعیف رقبا برای احیای مجدد است. بنابراین هدف آمریکا فراتر از مسئله اوکراین و دفاع از کشور یا همکاری با اروپاست. در واقع، ایالات متحده از مسکو می خواهد که وارد جنگ شود و خواسته های خود را بر روسیه تحریم شده تحمیل کند.

همچنین در اروپا شاهد تفاوت‌هایی در نحوه برخورد با روسیه هستیم؛ انگلیس که بخشی از اتحادیه اروپا نیست، موضعی مشابه با آمریکا در مهار روسیه دارد و مسکو را درگیر جنگ‌ها و تحریکات می‌کند. ما بارها دیده‌ایم که ایالات متحده و بریتانیا ارتش خود را در اوکراین ایجاد کرده و ارتش را به آن نزدیک‌تر کرده است. در حالی که ایالات متحده تمایلی به اجازه دادن به اوکراین برای پیوستن به ناتو ندارد، همچنین برای ایجاد روابط نظامی نزدیک تر با این کشور تلاش می کند، در حالی که بریتانیا با اوکراین است.

اما کشورهای اتحادیه اروپا که خود را همسایه روسیه می‌دانند، به گاز روسیه نیاز دارند و امید خود را به بازار بزرگ روسیه بسته‌اند، به جای اینکه اجازه دهند به دلیل جنگ روسیه با اروپا، جنگ شروع شود، به دنبال حل مشکلات از طریق دیپلماسی هستند. این یک جنگ طولانی است که می تواند پیامدهای سیاسی و اقتصادی ویرانگری در اروپا داشته باشد و حتی منجر به تغییر دولت شود.

ایالات متحده همچنین در سال 2014 نشان داد که وقتی روسیه کریمه را ضمیمه کرد، در کنار اروپا نخواهد بود و علیرغم تعهد اولیه خود، از تشدید شکاف بین روسیه و اروپا استفاده کرد، به همین دلیل شاهد بودیم که صدراعظم آلمان، شولتز و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به کرملین رفت و در آنجا با آقای پوتین دیدار کرد. در کنفرانس امنیتی مونیخ، مقامات ارشد آلمان نیز تاکید کردند که به دنبال راه حل دیپلماتیک هستند.

دولت اوکراین که قبلاً کریمه را از دست داده بود، به دنبال این است که دونتسک و لوهانسک که استقلال خود را اعلام کرده اند و عمدتاً اسلاو، طرفدار روسیه و روسیه هستند، از هم جدا نشوند.

روسیه تاکنون عاقلانه عمل کرده و وارد جنگ نشده است، اما اقدامات اخیر اوکراین برای تصرف دو شهر در شرق روسیه مشکلاتی را برای روسیه ایجاد کرده است؛ یکی پناه بردن مهاجران این شهرها به شهرهای مرزی روسیه و دیگر اینکه از نظر اعتبار، دومای روسیه خواستار به رسمیت شناختن و حمایت از استقلال این دو شهر است. اگر روسیه اشتباه می کرد و به خاطر آن وارد جنگ می شد، من معتقدم که آسیب می دید و همان کاری را می کرد که آمریکا انجام داد، اما شواهد نشان می دهد که آقای پوتین و روسیه عاقلانه با این موضوع برخورد می کنند و سعی می کنند تنش بین روسیه و اوکراین را حفظ کنند. بین. اروپا در حال گسترش نیست.

این احتمال وجود دارد که با میانجیگری برخی کشورهای اروپایی، اوکراین و روسیه برای حل مشکلات منطقه شرق پای میز مذاکره بیایند.

* سفرای سابق ایران در باکو، ازبکستان، زامبیا و تایلند
* منتشر شده توسط خبرگزاری patc

دکمه بازگشت به بالا