عمومی

روند صعودی پرخاشگری با افزایش دمای هوا

چهار ویژگی مختلف آب و هوا؛ گرما با احساسات مردم چه می کند؟

به گزارش patc و به نقل از اخبار آنلاینبه گفته محققان، آب و هوا تأثیرات متفاوتی بر خلق و خوی افراد دارد و البته اثرات منفی آن بیشتر از مثبت است. تابستان گرم که دمای هوا بسیار بالاست، می تواند احساسات آزاردهنده ای مانند تحریک پذیری، اضطراب، درد و حتی خودکشی ایجاد کند. .

این مورد نه تنها زمانی که هوا گرمتر است، بلکه در هنگام بارندگی شدید نیز صدق می کند. مردم هنگام بارندگی خسته و بی حوصله می شوند، به خصوص در مناطقی که انتظار باران وجود ندارد. در زمان گرما و باران، نارضایتی از زندگی بیشتر می شود.

افکار خودکشی در فصل گرم سال

در حالی که فصول گرم مانند بهار و تابستان برای بسیاری امیدوارکننده است، اما افراد را مبتلا به افسردگی می کند. تحقیقات نشان می‌دهد که نور خورشید بیشتر و دمای گرم‌تر در بهار و تابستان باعث می‌شود افراد مبتلا به افسردگی که در خارج از منزل کار می‌کنند، در مقایسه با ماه‌های سرد سال بیشتر به خودکشی فکر کنند. این ایده ها معمولا در تابستان های بسیار گرم به اوج خود می رسند.

به گفته محققان، میزان خودکشی با تعدادی از عوامل روانی، بیولوژیکی و اجتماعی مرتبط است، اما هوای گرم نیز ممکن است برای خودکشی موثر باشد. البته در گذشته، محققان فکر می کردند که این مشکل به دلیل تغییرات شیمیایی مغز ناشی از گرما است، اما در تحقیقات بیشتر متوجه شدند که گرما می تواند منجر به تحریک پذیری، پرخاشگری و رفتارهای ناگهانی شود.

در بررسی‌های بیشتر مشخص شد زمانی که دمای منطقه با سال‌های گذشته قابل مقایسه باشد، زمانی که دمای منطقه بسیار بالا می‌رود، سازگاری افراد آسیب‌پذیر با محیط جدید دشوار است که تأثیر منفی بر احساسات و گاهی اوقات حتی دارد. منجر به خودکشی می شود

وضعیت شناختی افراد با درجه حرارت بالا

مطالعات متعدد نشان داده است که گرمای بیش از حد می تواند منجر به نقص شناختی در افراد شود. محققان هاروارد وضعیت شناختی، توجه، پردازش اطلاعات، زمان واکنش و وضعیت حافظه 44 دانشجوی داوطلب را در این آزمایش بررسی کردند. نتایج تجربی نشان داد که دانشجویانی که در خوابگاه‌های دارای تهویه مطبوع مناسب زندگی می‌کردند در آزمون‌های آزمایشی محققان عملکرد بهتری داشتند. و دانش آموزان در خوابگاه های بدون تهویه مناسب در امتحانات خوب عمل نکردند.

در مطالعه ای دیگر، همین محققان وظایف شناختی پیچیده دانش آموزان، مانند حافظه کاری (کاری) آنها را بررسی کردند. حافظه کاری بخشی از حافظه بلند مدت است که دسترسی به اطلاعات مربوط به کارهای روزمره را فراهم می کند. یافته ها نشان داد افرادی که در معرض استرس گرمایی قرار داشتند حافظه کاری به طور قابل توجهی مختل شده بودند.

اختلالات خواب در گرما

خواب کافی و مناسب مهمترین وظیفه سلامت انسان است. کم خوابی اثرات منفی بر خلق و خو، افسردگی و وضعیت شناختی افراد دارد. هنگامی که دمای مرکزی بدن سرد می شود، فرد به آرامی به خواب می رود. اما گرما و گرما می تواند روند طبیعی خنک شدن بدن را مسدود کرده و منجر به بی خوابی شود. هنگامی که رطوبت هوا افزایش می یابد، این وضعیت بدتر می شود.

خشونت در گرما افزایش می یابد

شواهد علمی یک رابطه مثبت بین گرما و پرخاشگری را نشان می دهد. البته وقتی می گوییم خونمان در حال جوشیدن است، قبلاً این سؤال را به زبان محاوره ای خود می پرسیم. محققان در مطالعه خود در مورد رابطه بین پرخاشگری و گرما دریافتند که با افزایش دما، افراد به ترتیب 14 درصد پرخاشگرتر و 4 درصد خشن تر هستند. علاوه بر این، خشونت خانگی در روزهای گرم و طاقت فرسا افزایش می یابد، اغلب زنان و کودکان تحت تأثیر این خشونت قرار می گیرند.

هایپرترمی و اختلالات عصبی

افراد مبتلا به اختلالات شدید روان پریشی یا خلقی، اختلالات مصرف مواد یا اختلالات شناختی اغلب نسبت به سایرین نسبت به گرمای شدید حساس تر هستند و توانایی شکننده تفکر و عمل عادی و مراقبت عادی از خود را از دست می دهند. این افراد بیشتر دچار گرمازدگی و سایر عوارض ناشی از گرما می شوند.

در عین حال، فقر، مسکن نامناسب و عدم دسترسی به شرایط خنک تر این آسیب ها را تشدید می کند.

چهار شخصیت آب و هوا

محققان هلندی در مطالعه ای روی 415 نوجوان دریافتند که آب و هوا بر نیمی از آنها تأثیر خاصی ندارد، روحیه نیمی دیگر تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار دارد. با بررسی بیشتر ویژگی های شخصیتی این نوجوانان، محققان چهار شخصیت آب و هوایی را کشف کردند. البته، این چهار تیپ شخصیتی ممکن است برای همه در جهان قابل تعمیم نباشد، اما به طور بالقوه وجود دارند و تا حدودی رفتار افراد را در واکنش به تغییرات آب و هوایی پیش بینی می کنند. این شخصیت ها عبارتند از:

1. عاشقان تابستان (17%)

هنگامی که خورشید می تابد و دما گرم است، این افراد در مواجهه با سختی ها شادتر، کمتر عصبانی یا شجاع تر هستند. اما روز بارانی آنها را بسیار گیج و حتی مضطرب و عصبانی کرد.

2. تنفر از تابستان (27%)

این افراد دقیقا برعکس گروه قبلی هستند و وقتی خورشید در آسمان است و همه چیز را گرم می کند احساس ناراحتی و تحریک پذیری می کنند. اما وقتی باران می بارد، خوشحال می شوند و چیزی به آنها آسیب نمی رساند.

3. تنفر از باران (9%)

این افراد به هر حال نمی توانند روزهای بارانی را تحمل کنند و معمولا در این روزها عصبانی، ناامید و گیج هستند. برعکس وقتی هوا خوب است حالشان خوب است.

4. تحت تاثیر آب و هوا (47%)

حدود نیمی از نوجوانان مورد بررسی گفتند که تغییر آب و هوا بر آنها تأثیری ندارد.

اقدامات موثر پیشگیری از گرمازدگی

شما می توانید از خود در برابر گرمای شدید محافظت کنید:

– آب زیاد بنوشید؛ حتی اگر احساس تشنگی نکنید! (البته اگر به دلایل پزشکی نمی توانید مایعات زیادی بنوشید، از پزشک خود بپرسید که در هوای گرم چقدر آب می توانید بنوشید).

– برای خنک ماندن از یک حوله مرطوب استفاده کنید. پاهای خود را در آب خنک قرار دهید و یک دوش خنک (نه سرد) بگیرید.

– تا حد امکان در مکان های خنک و دارای تهویه مطبوع بمانید و از رفتن به فضاهای باز خودداری کنید.

– در طول روز، پرده های جلوی پنجره ها را بکشید تا نور خورشید از خانه یا محل کارتان خارج نشود.

– هر زمان که آفتاب نیست و نسیم خنکی می وزد، پنجره ها را باز کنید تا داخل ساختمان خنک شود.

– لباس های سبک و گشاد از الیاف طبیعی مانند پنبه و کتان بپوشید.

– کمتر از حد معمول غذا بخورید و البته غذاهای مناسب تابستان را انتخاب کنید.

– از انجام کارهای سنگین مانند ورزش های سنگین، کارهای ساختمانی در زیر نور آفتاب و باغبانی خودداری کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا