بین الملل

رونمایی از آکادمی‌های تخصصی سما؛ هر استان یک باشگاه فرهنگی ورزشی

تیم استانی خبرگزاری آنا؛ با توجه به توانایی فوق العاده این درس، حدود 750 مدرسه سما در سراسر کشور از پیش دبستانی تا دبیرستان در مقاطع مختلف وجود دارد. استعدادیابی تربیت استعدادها در این مدارس و ایجاد دانشکده های حرفه ای امری اجتناب ناپذیر است؛ البته محافل علمی از این مفهوم برداشت های متفاوتی دارند؛ اما فلسفه واقعی کالج این است که مرکز علاوه بر ارائه آموزش های مهارتی حرفه ای در زمینه های مختلف، همچنین دروسی مانند روانشناسی، تغذیه و پزشکی ورزشی و همچنین آموزش هفتگی انگلیسی توسط کارشناسان برنامه ریزی شده است.

بر اساس توافق و تفاهم صورت گرفته با فدراسیون کشتی و زورخانه ای، در هفته تربیت بدنی سه زورخانه دانش آموزی را همزمان در استان های یزد، همدان و خراسان رضوی افتتاح می کنیم.آکادمی ورزش حرفه ای سما نمونه بارز این نوع آکادمی است که در کنار برخی رشته های ورزشی دیگر در دستور کار معاونت آموزش و مهارت های همگانی دانشگاه آزاد اسلامی وزارت ورزش و بهداشت قرار گرفته است.

در همین راستا پس از اینکه معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت ورزش و بهداشت تصمیم به راه اندازی آکادمی ورزشی ویژه مدارس سما در هر استان گرفت، با جمید همتی گفت و گو کرد. مدیر بهداشت دلایل تاسیس این آکادمی ها و سایر رشته های ورزشی به شرح زیر است که در ادامه می خوانیم.

هر استان دارای یک دانشکده ورزشی خاص است

آنا: برنامه ها و اهداف فعالیت های ورزشی در مدرسه ورزشی سما چیست؟

هماتی: با توجه به توانایی های برجسته شامل 750 مدرسه در سطوح مختلف و تعداد زیادی دانش آموز فعال با استعدادهای فوق العاده و قابلیت های استعداد آفرینی، برنامه های متعددی از جمله راه اندازی دانشکده حرفه ای در هفته آموزش را افتتاح کرده ایم. به نام نهاد ملی رونمایی در استان ها هر کدام از استان های ما دارای یک آکادمی ورزش حرفه ای هستند.

مفاهیم مختلف مفهوم آکادمیک در حال حاضر و آینده است؛ اما مفهوم واقعی آکادمی، مثلاً در ورزش، یک مرکز است، علاوه بر ارائه آموزش مهارت های ورزشی حرفه ای، روانشناسی ورزشی هفتگی، تغذیه ورزشی و نیز ارائه می کند. پزشکی ورزشی و سایر موضوعات کاملاً توسط متخصصین برنامه ریزی شده است به عنوان مثال در آکادمی والیبال علاوه بر آموزش مهارت های والیبال در دوره به طور کامل روانشناسی ورزشی، تغذیه ورزشی، آسیب های ورزشی، پزشکی ورزشی، مفاهیم مرتبط با مفاهیم رشته و علوم ورزشی


بیشتر بخوانید:

شاگردان سما بروجرد در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان مدال گرفتند

مدرسه فوتبال در دانشگاه آزاد اسلامی عباس راه اندازی می شود


آغاز قهرمانی ساتسوما

آنا: برای تأسیس این دانشکده ها چه اقداماتی انجام شده است؟

هماتی: برای اخذ مجوز اردوی آماده سازی جوانان درخواست تاییدیه کمیته ماده 5 را دادیم که در اصل مجوز راه اندازی یک باشگاه است تا هر استان یک باشگاه داشته باشد. باشگاه ورزشی تصویر دانشگاه آزاد اسلامی را بسازید. چندین استان مجوز صادر کرده‌اند و استان‌های دیگر سخت تلاش می‌کنند تا تقریباً همه مجوزها را در هفته ورزش دریافت کنیم. قصد داریم تا اواخر مهرماه حجاب این دانشکده ها را در سراسر کشور رفع کنیم.

آکادمی سمر افتتاح شد؛ هر استانی یک باشگاه فرهنگی ورزشی دارد

مدیران در تمامی استان ها برای رسیدن به این هدف تلاش زیادی می کنند و پس از فراهم شدن زیرساخت ها و تربیت شاگردان در آکادمی به دلیل داشتن مجوز باشگاه می توانیم تیم های جوانان تشکیل دهیم و در لیگ های معتبر ورزشی شرکت کنیم. همین روند می تواند زیرساخت تشکیل تیم سوپرلیگ دانشگاهی باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی سال‌هاست که از ورزشکاران و قهرمانان انتقاد می‌کند که جذب دانشگاه می‌شوند و بعد به نام دانشگاه معروف می‌شوند؛ ما باید این چرخه را کامل کنیم، یعنی از ابتدا به دانش‌آموزان ابتدایی در مدرسه آموزش دهیم. تربیت بدنی دوره اول و دوم متوسطه پس از دانشجو شدن دانشگاه آزاد اسلامی می تواند به عنوان ورزشکار حرفه ای در باشگاه این دانشگاه جذب شود.

آنا: وضعیت مدرسه سما در لیگ داخلی چگونه است آیا مجوز گرفته است؟

هماتی: مذاکراتی با مسئولان لیگ های جوانان داشتیم و اکنون چهار رشته رزمی، تکواندو، تنیس روی میز و کشتی (آزاد و فرنگی) تماس گرفته ایم و اقدامات لازم را انجام داده ایم.

سایر رشته های ورزشی نیز جزو طرح سما هستند. اما به دلیل کمبود وقت فقط چند رشته را تشکیل دادیم و برای جذب استعدادهای مدرسه ساتسوما از سراسر کشور معرفی کردیم.

ساخت آکادمی زمان می برد تا بتوانیم زیرساخت ها را فراهم کنیم و آموزش های لازم را ارائه دهیم. در حال حاضر چهار رشته را معرفی کرده ایم تا بتوانیم در کنسرسیومی به نام دانشگاه آزاد اسلامی سما حضوری مقتدر داشته باشیم.

آکادمی سمر افتتاح شد؛ هر استانی یک باشگاه فرهنگی ورزشی دارد

آنا: برای مدرسه فوتبال سما چه برنامه ای دارید؟

هرماتی: بر اساس توانایی و علاقه به رشته فوتبال فوتبال در استان وجود دارد و ما این زمینه را به خود استان داده ایم. ماده 5 در مجوز کمیته باید نام رشته ای که اکثر استان ها برای بازی فوتبال در آن انتخاب می کنند ذکر شود. باید بر اساس ظرفیت استان ها دانشکده راه اندازی کنیم.

ما نمی‌خواهیم در استانی بی‌سابقه، آکادمی راه‌اندازی کنیم، مانند راه‌اندازی آکادمی کشتی در مازندران و آموزشگاه هنرهای رزمی در زنجان. همین طور بر اساس تحقیقاتی که در استان ها انجام داده ایم رشته هایی را در نظر گرفته ایم که فوتبال یکی از این رشته هاست.

آنا: آیا این رشته های ورزشی می توانند در لیگ امسال شرکت کنند؟

برای اخذ مجوز دانشکده با اخذ گواهینامه کمیته ماده 5 اقدام به تاسیس باشگاه های فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی در استان های مختلف کردیم که در اصل مجوز تاسیس باشگاه است. هماتی: من مطمئنم که تکواندو و ورزش های رزمی در لیگ امسال حضور خواهند داشت؛ چون کادر فنی بسیار قوی در این رشته ها داریم، از خانواده دانشگاه آزاد هستند، همکاران زحمتکشی هستند، قطعا در این دو رشته حضور داریم؛ البته وجود دارد. یک چیز بله، هیچ کدام از فدراسیون های ملی ما در همه رشته ها لیگ جوانان ندارند که بتوانیم در آن شرکت کنیم، یعنی در بسیاری از رشته ها اصلاً لیگ رده سنی نداریم.

شروع زورخانه های 3 دانش آموز در هفته ورزش

آنا: مدرسه سما چه پروژه های مدیریت ورزشی دیگری دارد؟

هماتی: طرح دیگر برپایی زورخانه های دانش آموزی است. بر اساس توافق و تفاهم صورت گرفته با فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، همزمان با هفته تربیت بدنی سه زورخانه دانش آموزی را در سه استان یزد، همدان و خراسان رضوی افتتاح خواهیم کرد.

هماهنگی انجام شده و سه استان یزد، همدان و خراسان رضوی به عنوان پایلوت سه زورخانه دانش آموزی با هدف ترویج فرهنگ و فرهنگ ایرانی اسلامی انتخاب شده اند. قهرمانی و جوانمردی و اخلاق را در آنها ایجاد کنید. هدف سما گسترش این فرهنگ غنی ایرانی اسلامی از طریق رشته جذاب کشتی مدارس است.

آنا: آیا از هر استان مجوز باشگاه گرفته اید؟

هرماتی: ما در نامه رسمی خود به 31 استان اعلام کرده ایم که هر استان باید حداقل یک تاییدیه از کمیته ماده 5 برای تاسیس دانشکده بگیرد. واحدهای دانشگاهی در برخی استان ها دارای مجوز باشگاه هستند. مثلا خراسان رضوی مجوز باشگاه دارد و سما از آن مجوز (به نام دانشگاه) استفاده می کند و آکادمی تاسیس می کند. استان های فاقد مجوز نیز در حال پیگیری هستند، فرم ها و مراحل اداری باید انجام شود، چند ماه است که همکاران پیگیری کرده اند، اما به دلیل شیوع کرونا و تعطیلات به تعویق افتاد.

اما به احتمال بسیار زیاد تا پایان آنلاین ماه سال 1400 و قبل از هفته تربیت بدنی حداقل 50 درصد استان ها مجوز دریافت می کنند و مابقی نیز ظرف چند ماه پس از اخذ مجوز اقدام به افتتاح آکادمی های ورزشی خواهند کرد.

آکادمی سمر افتتاح شد؛ هر استانی یک باشگاه فرهنگی ورزشی دارد

آنا: آیا کاری برای جذب اسپانسر انجام داده اید؟

هماتی: راه اندازی دانشکده سودآور است زیرا زیرساخت هایی مانند سالن های ورزشی و اماکن ورزشی در محوطه دانشگاه وجود دارد و با توجه به اینکه وضعیت مالی خانواده سما خوب است، مشکل مالی چندانی در آنجا نداریم. برای مضامین حمایتی نیازمند برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه برای بهره گیری از اساتید، داوران و اساتید حرفه ای دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.


بیشتر بخوانید:

10 فعالیت ورزشی در باشگاه ورزشی سما کاشان

برنامه های ورزشی، آموزشی و فرهنگی در سما یزد


انگلیسی همزمان با سایر مهارت های تدریس شده در موسسه تربیت بدنی. از آنجایی که یکی از مشکلات ورزشکاران بزرگسال این است که انگلیسی بلد نیستند، مخصوصاً آنهایی که سرباز ملی و سپاهی می شوند، ما می خواهیم این مشکل را حل کنیم. به همین دلیل معلمان زبان در نظر دارند هفته ای 2 تا 3 درس برای زبان آموزان انگلیسی تدریس کنند که از ارزش افزوده برای درآمدزایی استفاده می شود و بیشتر مورد استقبال خانواده ها قرار می گیرد؛ زیرا می دانند در این دانشکده ها علاوه بر تربیت بدنی، دانشجویان نیز انگلیسی، روانشناسی، نیازهای دیگر مانند تغذیه ورزشی برآورده شده است. این آموزش هایی که در آکادمی انجام می شود می تواند سود کلانی را به همراه داشته باشد و حامیان مالی را جذب کند.

یک آکادمی ورزشی را به درستی و موثر تأسیس کنید

آنا: آیا همه دانشکده ها به این شکل تدریس می کنند؟

هماتی: به جرات می توان گفت که کشور به جز آموزش ورزش در این رشته، دانشکده فعالی ندارد پاتولوژیتغذیه ورزشی، انگلیسی، روانشناسی ورزشی، علوم ورزشی و … فعال نیستند.

طبق تحقیقاتی که در مورد مفهوم آکادمی در دنیا انجام دادم، مفهوم آکادمی تمرکز بر مهارت ها و نیازهای دیگر در کنار آموزش ورزش است. به عنوان مثال، وقتی باشگاه هایی مانند لیورپول، منچستریونایتد یا بارسلونا کودکان را از سنین پایین به دلیل جوان بودن و وابسته بودن به خانواده جذب می کنند، خانواده های خود را در فاصله 20 تا 30 کیلومتری از ورزشگاه قرار می دهند تا بچه ها بتوانند در کنار والدین خود بمانند. بعد از آموزش، چون در این سال نمی توانید بچه ها را از خانواده جدا کنید.

آنا: آیا آکادمی آنطور که شما می خواهید کار خواهد کرد؟

هرماتی: ما همیشه برنامه ریزی خوبی داریم؛ اما در اجرا مشکلاتی وجود دارد. ما سخت کار می کنیم تا این اتفاق بیفتد. نکته کلیدی اجرای صحیح آن است که نیازمند حمایت مدیران به ویژه رسانه ها هستیم. سید محمد بطحایی معاون آموزش همگانی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی از این طرح استقبال کرد و در تمامی جلسات ما را تشویق کرد.

انتهای پیام/ 4121/4062/

دکمه بازگشت به بالا