عمومی

رونمایی از ۱۰۰ کتاب حماسه و شهادت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی patc،

امروز (دوشنبه 30 آذرماه) مراسم رونمایی از 100 عنوان کتاب در حوزه جهاد، ایثار و شهادت با عنوان «جشنواره کتاب سرو» برگزار شد. فرهنگستان علوم در این مراسم حضور داشتند. زبان و ادب فارسی، علی اصغر جعفری اسلام و دفاع مقدس و سعید غضنفری مدیرعامل سازمان بهشت ​​زهرا (س) در سالن همایش های بین المللی خلیج فارس، موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

جعفری: 100 عنوان کتاب حماسی جدید در دهه فجر امسال منتشر می شود

علی عسگر جعفری، مدیر موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ابتدای این نمایش با بیان اینکه هر شش ماه یک بار 100 اثر در عرصه جهاد و مقاومت به نمایش در می آید، اظهار داشت: در دهه فجر 100 اثر کتابها کشف شد. در این باغ موزه، کتابخانه بزرگی برای دفاع مقدس وجود دارد که پژوهشگران می توانند از آن بازدید کنند.

وی همچنین از تدوین 130 مقاله و پایان نامه مرتبط با دفاع مقدس خبر داد و افزود: سامانه اسناد دفاع مقدس با 10 میلیون سند به زودی راه اندازی می شود. کتاب هایی که امروز منتشر می شوند در 10 عنوان رمان، مطالعات، داستان، اسناد و خاطرات تقسیم می شوند.

جعفری در معرفی آمار مخاطبان آثار منتشر شده گفت: 70 درصد مخاطبان جوان اهل سنت و 30 درصد کودکان و نوجوانان آثاری هستند که امروز رونمایی می شوند. ده تا از این آثار جدید محصول نوآموزان ورزیده ماست و در باغ موزه انقلاب اسلامی جمع آوری شده است.

حدادعادل: راه جلوگیری از یخ زدن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در تاریخ انتشار کتاب است.

غلامعلی حدادعادل، رئیس پژوهشگاه زبان و ادب فارسی با اشاره به نام انتشارات باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: انتخاب عنوان سرو برای این افراد اهمیت زیادی دارد. به خاطر آن، نماد تمدن و فرهنگ ایران زمین است، درختان سرو در طوفان خم می شوند، اما نمی شکنند، ایران ما مانند سرو است.

حداد عادل با بیان اینکه ایران در میان تمدن های کهن جهان همواره توانسته است ثبات خود را حفظ کند، گفت: ایران امروز، ایران هزاران ساله است. کاری که مغولان با هر تمدن دیگری با ایران کردند برای همیشه از بین خواهد رفت.

وی راز ماندگاری ایران را دفاع مقدس دانست و گفت: این سرزمین در گذشته توانسته بود افرادی چون سلیمانی را پرورش دهد، آنان حافظان جاودان ایران هستند، پس ما وظیفه داریم از یاد و خاطره آنان پاسداری کنیم.

رئیس پژوهشگاه زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه باید نکات مثبت و منفی دفاع مقدس را برشمرد، افزود: هشت سال دفاع مقدس آثار مثبتی از جمله حفظ و ظهور ارزش های مقدس و انسانی دارد. با استفاده از این سرمایه، انقلاب اسلامی را باید وارد تمدن نوین اسلامی کرد.

وی این جنگ تحمیلی را اغماضی برای انقلاب اسلامی برای غلبه بر استکبار جهانی عنوان کرد و ادامه داد: ما امکانات زیادی برای تداوم جنگ داریم، 100 عنوان کتاب در مدت 6 ماه منتشر شده قابل تقدیر است.

حداد عادل با اشاره به اینکه جنگ و دفاع مقدس معدنی توسعه نیافته است، تصریح کرد: باید ارزش ایجاد شده در دفاع مقدس را به کانال انحرافی مستمر تبدیل کنیم تا در مزارع ایران میوه تولید کنیم.

وی با مقایسه انقلاب اسلامی و قانون اساسی گفت: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نسل آینده نباید برای ما شبیه قانون اساسی باشد، راه جلوگیری از یخ زدگی این دو عرصه توسط تاریخ انتشار کتاب است.

رئیس پژوهشگاه زبان و ادب فارسی خواستار ترجمه این 100 کتاب به زبان‌های دیگر شد و خطاب به دست اندرکاران انتشارات سرو گفت: آثار خود را به تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور اهدا کنید و برای آن‌ها سهمیه تعیین کنید. همچنین شامل ترجمه عربی و انگلیسی برای مسلمانان و کشورهای غیر اسلامی به عنوان شرط لازم برای پاسداری از انقلاب و دفاع از مقدسات است.

دکمه بازگشت به بالا