عمومی

رویکردی تمدنی به نقش زن در تدبیر منزل

اهمیت خانواده به عنوان یکی از نهادهایی که نقش اساسی در پیدایش، نشاط، تداوم و گسترش تمدن ایفا می کند، به طور فزاینده ای نیازمند تحقیق و پژوهش است، به ویژه نقشی که زنان می توانند یا باید در این زمینه ایفا کنند.

قبل از بیان رسالت یا رسالت اصلی خانواده باید به دو نکته اساسی اشاره کرد:

ابتدا فیلسوفان یونانی و متفکران اسلامی بعداً حکمت را در مقوله نظری و عملی و حکمت عملی را در اخلاق، سیاست مدنی و تدبیر خانه شناسایی کردند. از نظر آنان اداره امور خانواده که در واقع بر عهده زن است، یکی از مهم ترین شاخه های حکمت عملی است.

دیگری تمدن است، گرچه عموماً به پیشرفت ها و مظاهر پیشرفت اعم از دستاوردهای صنعتی، فنی، عمرانی، معماری، هنری و غیره معروف است، اما باید فهمید که همه اینها نتیجه و محصول یا برون داد و اصول تمدن ها هستند. چه زندگی شهری و چه زندگی مذهبی در واقع به زندگی ای اطلاق می شود که در آن بیشترین همزیستی، برابری و آزادی مبتنی بر عدالت و قانون ارائه می شود. بدون شک اگر جامعه ای چنین ویژگی هایی داشته باشد، خلاقیت، تولید و پیشرفت در آن محقق می شود. بنابراین، تمدن از مظاهر و آثار مشهود، اساسی‌تر، ریشه‌دارتر و اساسی‌تر است و بنابراین نمی‌توان آن را از جایی وارد کرد. . داخل آوردن.

به طور خلاصه، مهم‌ترین وظایف محول شده به خانواده‌ها و مراقبان (یعنی زنان) را می‌توان در پنج وظیفه اساسی خلاصه کرد: با چالش‌هایی مواجه است، اما نقش بالقوه آن همچنان باید بررسی شود.

1. توجه به افراد خانواده، به ویژه فرزندان، بر ارزش و ذکاوت زندگی دنیوی، مبارزه برای امرار معاش، کسب روزی و درآمد و نحوه برخورد با مشکلات موجود در آن رویداد، وظیفه اصلی زنان و بسیاری دیگر است. متأسفانه مردم چیزی در مورد آن نمی دانند. امروزه، بچه‌ها، به‌ویژه آنهایی که در شهر زندگی می‌کنند، مانند مهمانی در خانه یا مسافرت در هتل‌هایی بزرگ می‌شوند که افراد دیگر به آنها خدمات می‌دهند.

2. تعهد و مسئولیت شخصی در قبال جامعه و دیگران یکی دیگر از رسالت های خانواده است که باید مورد توجه قرار گیرد. افراد اعضای جامعه هستند که عملاً در فراز و نشیب ها، پیشرفت و انحطاط جامعه مشارکت دارند و نمی توانند به عنوان مصرف کننده یا ناظر رویدادها دیده شوند. مسئولیت اجتماعی و انجام تعهدات انسانی باید بر دوش همه نهادینه شود وگرنه بار و مزاحمت برای جامعه خواهد شد.

3. زندگی انسان بدون وجود دیگران غیرممکن است، قدرت آن ارتباط تنگاتنگی با ایثار و از خود گذشتگی دارد، بنابراین همه باید بیاموزند که در مقابل دیگران نوعی از خودگذشتگی و از خودگذشتگی را تمرین کنند و از خودخواهی و خودخواهی بپرهیزند و لوکس.

4. علاوه بر نکات فوق، اظهار نظر و مداخله در تصمیم گیری های خانواده یکی دیگر از رسالت های خانواده است که توجه آنها را به جامعه ای که در آن قرار خواهند گرفت، جلب می کند. بدیهی است که اجرای این نقش بیش از هر چیز مبتنی بر بازخوانی کلمات احترام و ادب است و باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد. در تعاریف رایج و سنتی این دو واژه، پذیرش، تسلیم و تسلیم نه تنها برای رویکردهای زیستی اجتماعی و تمدنی نامطلوب، بلکه بسیار مضر و خطرناک نیز تلقی می شود، زیرا دلایل پرخاشگری و پرخاشگری در محدوده وسیع تری قرار دارد. استبداد را فراهم می کند.

ادب و احترام به این معناست که پذیرش بی دلیل حرف پدر و مادر، بزرگتر یا دیگران باید مورد توجه قرار گیرد.

5. نحوه کنار آمدن با مردم و آموزش مهارت های گفتگو از اساسی ترین وظایف زندگی متمدن خانوادگی است. واضح است که گفتگو با مکالمه متفاوت است. در یک مکالمه، مهم است که “به طرف مقابل احترام بگذاریم” تا به آنچه می گوید گوش دهیم، ممکن است حاوی حقیقت باشد، و اینکه ممکن است حرف های او اشتباه برود و در نهایت به دنبال حقیقت باشد، و مهم است که یک نفر با فرد دیگری با چنین رفتاری در تعامل باشد. نگاه کن طبیعی به طور طبیعی از کلیشه ها و پیش داوری ها دوری می کند و تساهل اخلاقی و تحمل رفتاری را انجام می دهد. این مهارتی است که می تواند در خانواده نهادینه شود و توسط زنان اداره شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، زنان به عنوان خانه دار در صورت مدیریت صحیح، دارای تمدن مشروع و ارزشمندی در جامعه خواهند بود. البته واضح است که بیان این مأموریت ها به معنای سلب مسئولیت مردان یا رهبران جامعه نیست، بلکه تأکید بر نقش زنان در زندگی متمدن است.

دکمه بازگشت به بالا