عمومی

رییس جمهور سیاست دولت برای کاهش رنج مردم از گرانی‌ها را تبیین کرد

رئیس جمهور نرخ تورم ۴۰ درصدی چهار ساله را عامل اصلی تورم دانست و درباره اقدامات دولت برای مهار تورم و تورم گفت: در ماه های آینده کمتر و کمتر خواهد شد.

به گزارش patc، ایرنا نوشت: آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» در حاشیه همایش هنرمندان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر علت تورم، با بیان اینکه نرخ تورم چهار ساله از مرز 40 درصد گذشت، رشد اقتصادی نزدیک به 40 درصد است. صفر است و علت اصلی تورم دلیل این است: نرخ رشد تورم کاهش یافته است و در ماه های آینده کمتر و کمتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هیچکس حق سوء استفاده از تورم ساختاری موجود را برای منافع شخصی یا جمعی ندارد، افزود: دولت در حال اصلاح سیاست های پولی و مبارزه با تورم است.

رئیس جمهور با اشاره به دستور مهار اسب های سرکش به عنوان اصلی ترین برنامه معیشتی دولت در 8 ماه گذشته، ادامه داد: چهار سال است که تورم از مرز 40 درصد گذشته است و اقتصاد دچار رشد منفی یا نزدیک به صفر شده است که به طور جدی به رشد اقتصادی رسیده است. به قدرت خرید مردم به ویژه فقرا لطمه زد.» بنابراین، مبرم ترین دستور کار دولت جلوگیری از بیداد شدن تورم و تلاش برای افزایش قدرت خرید خانوارها است.

آیت الله رئیسی افزود: اتخاذ تصمیمات مهم پولی و مالی در این مدت باعث شد که نرخ تورم دوازده ماهه از حدود 60 درصد در شهریور 1400 به 46 درصد در اسفند 1300 یعنی بیش از 13 واحد درصد برسد.

وی گفت: اقدامات دولت به این معنا نیست که قیمت کالاها و خدمات در این مدت افزایش نیافته است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سیل تورم و ویرانی های آن به طور کامل متوقف نشده است، افزود: ما در دولت سیزدهم نشان دادیم که می توانیم تورم را کاهش دهیم و خدای ناکرده در ماه های آینده کمتر و کمتر شود تا در این صورت است. اقتصاد ملی به تدریج فروکش می کند.» توده ایستاد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: البته علاوه بر تورم به عنوان عامل ساختاری تورم، سوء استفاده هایی نیز وجود دارد و اساساً وظیفه ناظران دولت است که از این سوء استفاده ها جلوگیری کنند.

وی با تاکید بر لزوم برخورد با سوء استفاده کنندگان به عنوان برنامه جدی دولت تصریح کرد: باید مراقب بود که این تورم ساختاری بهانه ای برای تحمیل قیمت ها به مردم فراتر از واقعیت اقتصادی برای تامین منافع و نیات نامشروع فردی یا گروهی قرار نگیرد. که مراقب باشند حقوق مردم تضییع نشود.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش نهادهای نظارتی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها، گفت: اقدامات نهادهای نظارتی در این زمینه تاکنون مثمر ثمر بوده و در برخی موارد توانسته است فشارهای وارده به مردم، باندها را شناسایی و رفتار تخریبی آنها را خنثی کند. بازار.» به آرامی

آیت الله رئیسی همچنین تاکید کرد: دولت در دو حوزه تداوم اصلاح سیاست پولی و مبارزه با گرانفروشی اقدامات موثری را با جدیت انجام خواهد داد تا به تدریج فشار از معیشت مردم عزیز برداشته شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا