خانواده و جامعه

سد چم‌شیر گچساران بدون هیچ مشکلی آبگیری می‌شود

patc/ کهگیلویه و بویراحمد استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص آبگیری سد چمشیر گفت: آبگیری این سد بدون مشکل انجام می شود.

سیدعلی احمدزاده در جلسه کمیته آموزش و پرورش استان در پاسخ به سوالی مبنی بر احداث حریم سد چم شیر اخیراً افزود: با تمام تحقیقات و کارهای انجام شده در چند فاز در سد چم شیر، دریاچه و بستر رودخانه آن مورد قبول علم است. هیچ پیشرفت جدیدی در سد وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه آنچه گفته می شود غیرعلمی، غیرکارشناسی و سوال برانگیز است، گفت: چرا افرادی که هیچ شناخت علمی از سد تنگ سرخ ندارند اظهار نظر می کنند، چرا کارشناسان کامپیوتر یا روانشناسی درباره سدی صحبت می کنند که مبنای علمی ندارد؟ یک نظر، اما همه این سوالات در گذشته پاسخ داده شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در سد چم شیر همه چیز دیده شده و داخل آن زیاد نیست، خاطرنشان کرد: سد مشکلی ندارد و در حال تخلیه آب است.

احمدزاد با بیان اینکه چند روز پیش در جلسه کمیته دولت در این خصوص با وزیر نیرو صحبت کرده است، تصریح کرد: من قبلاً در مورد سد با رئیس جمهور صحبت کردم و وزیر نیرو به من گفت که نظر شما در مورد سد چیست. سد. ما هم همین احساس را داریم.

وی ادامه داد: اینکه یک نفر بچرخد و کار بزرگ نظام را کوچک یا وارونه جلوه دهد یعنی چه؟ وقتی پایه و اساس علمی ندارند پیشرفت ملت را مضر جلوه می دهند و فقط برای ضعیف جلوه دادن کار ملت جنجال ایجاد می کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: پمپاژ سد مشکلی ندارد، اگر قرار است در این مورد صحبت شود، اداره نیرو بگوید مشکلی وجود دارد. عده ای می خواهند فدای منافع و منافع کشور و مردم باشند. ابزارها در داخل کشور هستند.

احمدزاده با بیان اینکه سهمیه سد «آبریز» بیشتر از سد چمشیر است و باید آن را بسازیم، تاکید کرد: سد چمشیر در جایی ساخته می شود که صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بزرگی داشته باشیم و در این پیشرفت در حوزه نیاز به یک سهمیه آب اکنون مرحله اول پالایشگاه گچساران را در سفر دوم خواهیم داشت که ظرفیت کل تمام مراحل آن 105 هزار بشکه در روز، مرحله اول 35 هزار بشکه و کل پالایشگاه شیراز 32 هزار بشکه است. ما برای این پروژه های بزرگ به آب ثابت نیاز داریم.

وی افزود: هیچ چیز علمی در مورد سد چمشیر وجود ندارد، این سیستم پروژه بزرگی را آغاز کرده و به ثمر نشسته است، علاوه بر آب، به برق آن نیاز داریم، برقی که تولید می کند تمام هزینه های سد را تامین می کند، در حالی که مشکل برق اکنون این است که در داخل کشور داریم و تاسیسات تولید برق این سد توسط سرمایه گذاران خارجی تهیه شده است.

استاندار کهگیلویه و بویار احمد گفت: پی سی آب تغییر نمی کند. جلساتی در وزارت نیرو درباره سدهای ابریز و چمشیر داشتیم. پی سی آبی که پشت سد ریخته میشه 1100 که برای کشاورزی خوبه ولی الان پی سی 950 شده چرا به پروژه های بزرگ دروغ بگید تا این پروژه ها زیر سوال بره.

احمدزاده گفت: مدیر منابع آب استان کهگیلویه و بویراحمد که یکی از قوی ترین کارشناسان منابع آب و زمین شناسی کشور است اگر مشکلی وجود دارد باید بگوید. هر کس در مورد سدها چیزی نمی داند نباید نهرها ایجاد کند.

به گفته ایسنر، وی از کسانی که در پروژه های ملی و استانی بینش علمی دارند تجلیل می کند و تصریح می کند: برخی مریض هستند، برخی دشمن نظام هستند و برخی برای نابودی نظام و کارهای بزرگی که در آن انجام شده، پول می گیرند. از سال گذشته که این سد را به طور جدی در دستور کار تحول در سراسر استان قرار دادیم، این سد آبگیری می شود و وارد چرخه توسعه ملی و استانی می شود که بررسی های آن در برابر این دروغ ها نشان می دهد.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا