عمومی

سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

نگرانی اصلی این است که پولی که مردم سهام می خرند برای هزینه های عملیاتی استفاده شود، نه زیرساخت های بزرگ. قرار بود کمیته هزینه ها جلوی همین تعصب را بگیرد، اما آیا واقعاً این اتفاق افتاده است؟

به گزارش patc، این روزنامه دنیای اقتصادی وی نوشت: همانطور که می دانید مدتی پیش 10 درصد از سهام پرسپولیس و استقلال در فرابورس فروخته شد و عواید آن به سرخابی ها رسید و بر این اساس حساب های مربوط به دو باشگاه حدود 350 میلیارد تومان به صورت جداگانه واریز شد. در مورد نحوه مصرف این پول ها نظرات مختلفی وجود دارد و به نظر می رسد با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی «کمیته هزینه کرد» برای این منظور تشکیل شده است که نگرانی اصلی این است که مردم از پول سهام استفاده کنند. برای هزینه‌های عملیاتی، نه زیرساخت‌های بزرگ، کمیته هزینه‌ها قرار بود همین تعصب را متوقف کند، اما آیا این اتفاق افتاد؟ ما مطمئن نیستیم.

حداقل در یک مورد گزارش شده، باشگاه پرسپولیس با فروش سهام از آنتونی استوکس بازیکن سابق تیم تسویه حساب کرده است. بنابراین اصول خرید، نوع حضور و کیفیت قرارداد این بازیکن با باشگاه پرسپولیس «اشتباه فاحش» مدیر سابق این باشگاه بود که حالا مستقیما از پول مردم مطالبات خود را پس گرفته است. بازیکنی که قبلا 150 هزار دلار درآمد داشت، حالا 100 هزار دلار دیگر می گیرد و مجموع دقایق حضورش در پرسپولیس کمتر از 100 دقیقه است! گفته می شود پول سایر طلبکاران پرسپولیس مانند محمدحسین کنعانی زادگان، محمد انصاری و… از همان محل پرداخت می شود.

در این مرحله می توان گفت بالاخره بدهی قدیمی پرداخت می شود و در این صورت صرف هزینه برای فروش سهام منطقی است، اما می ترسم پرسپولیس و استقلال با پشتوانه این ارزها وارد بازار شوند. بازار نقل و انتقالات همین الان پرسپولیس که تا چندی پیش دچار بحران دوقطبی بود، شروعی پرتلاطم در نقل و انتقالات دارد و چند بازیکن عنوانی را جذب کرده است. گزارش مطبوعات ورزشی حاکی از آن است که قرارداد علیرضا بیرانوند در اولین فصل حضورش در پرسپولیس 12 میلیارد تومان است که رقم بسیار بالایی است. در صورتی که این خبر صحت داشته باشد و روی آن بنا کنیم می توان گفت برای مابقی خریدها تقریباً همین میزان حقوق در نظر گرفته شده است. بعید است مدیران پرسپولیس بدون انتظار دریافت وجه از فروش سهام، چنین پرداخت فوق العاده ای انجام دهند.

فروش 10 درصد از یک باشگاه و گذاشتن پول در جیب چند بازیکن، عمل وحشتناکی است، فقط تورم کاذب ایجاد می کند و بازار را بیش از هر زمان دیگری مختل می کند. تزریق سرمایه به حساب پرسپولیس و استقلال شرایط فریبنده ای است. از کجا می توان از این پول برای ساخت ساختمان ها، ساخت زمین های تمرین، بازی فوتبال پایه، دو برابر کردن سرمایه باشگاه یا انفجار بمب های نقل و انتقالاتی برای جلب رضایت کوتاه مدت هواداران استفاده کرد. امیدوارم سرخابی ها در دام خوشبختی کوتاه مدت نیفتند. اگر قرار بود هر سال 10 درصد پرسپولیس و استقلال را بفروشند و یک فصل از آن برای اداره باشگاه استفاده کنند، واویلاست بود. مثل این است که مردی کلیه هایش را بفروشد و بخورد و بخورد. “فردا چطور؟”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا