فرهنگ و هنر

سردار فضلی: شهید چمران پرچمدار انقلاب در بزنگاه ها بود

patc/ مرکز معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سردار شهید دکتر چمران پرچمدار انقلاب اسلامی در اماکن تاریخی نظام بود.

امیر سرتیپ علی فضلی روز دوشنبه 29 خرداد در مراسم چهلمین سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران در مسجد انقلاب ساوه اظهار داشت: شهید چمران یار وفادار انقلاب و امام بود و خدا را فراموش نکرد. یک لحظه، این یک الگوی کاربردی و زنده برای افراد مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: اگر زندگی سطحی شهید چمران در انقلاب اسلامی و استانداری که به مردم خدمت می کرد چندان طولانی نبود، نحوه خدمت او عمیق بود تا سطحی و برای الگوسازی نیاز به مطالعه دقیق دارد.

وی افزود: ساوه مهد بزرگان، علما، مشاهیر و جهادگرانی همچون شهید چمران است که یک جانشین تمام عیار است، علاوه بر اینکه شخصیت علمی ممتازی در سطح بین المللی دارد و دارای ادبیات اخلاقی است. او هرگز آن را هر روز نمی بیند.

سردار فضلی با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب دو جبهه جنگ داخلی و جنگ خارجی در کشور حاکم بود، گفت: شهدای چمران در دوران دو منافق توانستند با روحیه این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند. از جهاد و مخالفان ظاهر شدند. در آن زمان تشخیص حق از باطل مانند شمشیر تیز بود و مبارزه در آن زمان بسیار حساس بود.

فرمانده سپاه افزود: شهید چمران در طول زندگی سعادت خود هر زمان که بخشی از انقلاب تهدید می شد از حضور جهادی خود برای دفاع از انقلاب استفاده می کرد.

مردم پایه و اساس انقلاب اسلامی هستند، وی بیان کرد: شخصیت کم نظیر و تجربه غنی شهدای چمران با کمک مردم به عنوان رکن اصلی انقلاب، نیروهای انقلابی داخلی و خارجی را ساماندهی کردند. نمونه ای از این جنبه حفاظت دولتی از مدارس، مبارزه با گروه های ضدانقلاب در شهر پاوه است.

وی با بیان اینکه شهید چنگلان یک نمایش یک نفره و کار شخصی نبود، گفت: شهید چنگلان به درستی موقعیت و دشمن استکباری را در مکتب امام درک کرد، حضور منظم در خط مقدم را آموخت و بنا کرد. این فرماندهی جنگ نامنظم

وی افزود: سردار شهید دکتر چمران هیچ گاه از راه ولایت خارج نشد و رضایت مردم را الهی می دانست و بر این اساس تا آخرین لحظه عمر خود از خدمت به مردم دست برنداشت.

سردار فضلی افزود: شهید چمران مردی ایثارگر و جهادگر بود که توجه به آرمان های اسلام، دین و رهبری را اقتدار خود می دانست و بر اصول و اهداف انقلاب از جمله فقر زدایی، استقلال، صداقت تاکید داشت. خدمت و توفیق الهی.» او در فعالیت‌های نظامی و سیاسی خود به کار گروهی و سازش‌ناپذیری نسبت به متخلفان نظام اعتقاد داشت. او در فعالیت های سیاسی بی باک بود و برای امنیت ایران اسلامی تلاش می کرد.

وی گفت: شهید چمران در همه جا ضمن دفاع از عرصه ارزش ها به عنوان سنگر علم در یک دژ نظامی، خود را وقف اسلام و انقلاب کرد و در نهایت در هر عرصه ای پیروز شد و به شهادت رسید.

به گزارش patc، امام جمعه ساوه نیز در این مراسم گفت: شور و نشاط و مردانگی باعث شد تا جنگ هشت ساله با پیروزی ملت ایران به پایان برسد. رزمندگان اسلام در دفاع مقدس با غیور از سرزمین و خاک کشور دفاع می کنند. آب ها، و در این راه برای حفظ اشتیاق قدم برداشت.

حجت الاسلام جعفر رحیمی افزود: توصیه اسلام این است که غیرت داشته باشید و با این روحیه از اسلام و مکتب دفاع کنید.

وی با اشاره به اینکه شهدا به حماسه و عرفان پرداختند، تصریح کرد: شهید جمران مظهر حماسه و عرفان است که ذات القدس محسوب می شود و باید از سیره او تقلید کرد.

بنابر گزارش ها، با استقبال گرم مردم ساووی، سرود و نماهنگ ادای احترام به شهید رفیق چملان و جمعی از اساتید دانشگاه باستی از دیگر آیتم های این مراسم بود.

گفتنی است سی و یکمین سالگرد شهادت دانشمند فرزانه و معلم عابد دکتر مصطفی چمران در سی و یکمین عارف مبارز و سپاه سردار رشید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

دکتر سردار شهید چمران ظهر 30 خرداد 1360 در روستای «دهلاویه» در حوالی سوسنگرد با برجای گذاشتن خمپاره دشمن به شهادت رسید.

روستای چمران که در بخش نوبران شهرستان ساوه قرار دارد، زادگاه دکتر چمران پدر شهیدان سردار است و هر ساله مراسم های متعددی در شهرستان ساوه و روستای چمران برای بزرگداشت وی برگزار می شود.

سردار فضلی: شهید چمران پرچمدار انقلاب بزنگاه است

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا