حوادث و رویدادها

سفر هوایی به عراق از سرگرفته شد/ اعزام زمینی هنوز متوقف است

حج و حج اعلام کرد که اعزام هوایی کاروان های زیارتی عراق از سر گرفته شده اما اعزام زمینی تا تامین شرایط و امنیت در مرزهای عراق متوقف شده است.

وحید اسکندری، رئیس سازمان حج و حج و مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با patc، گفت: با بازگشایی مرز هوایی عراق، کاروان‌های زائران از طریق مرز هوایی به سمت شهر نجف و کربلا از سر گرفته می‌شوند.

وی درباره آغاز اعزام زمینی که پس از ناآرامی های 24 ساعت گذشته در عراق متوقف شده است، بیان کرد: همانطور که از سوی وزیر کشور اعلام شده برای فرونشاندن ناآرامی ها و تامین امنیت مرزهای زمینی فعلا این اعزام انجام نمی شود. انجام کاروان زیارتی زمینی

به گفته وی، هم اکنون حدود 13 هزار زائر ایرانی در عراق اقامت دارند که از این تعداد حدود 1300 نفر در حال بازگشت به کشور هستند.

رئیس روابط عمومی سازمان حج و حج همچنین گفت: تمامی زائران ایرانی در سلامت کامل به سر می برند و در حال حاضر هیچ مشکلی در شهرهای نجف و کربلا وجود ندارد و همچنین اخباری مبنی بر حمله به گروهی از افراد به اتوبوس وجود دارد. حجاج ایرانی هم شایعه است.

اسکندری درباره آخرین تصمیم سفر به آلبین در شرایط فعلی بیان کرد: ستاد الباین باید در این زمینه اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

احمد وحیدی وزیر کشور ساعاتی پیش از آرام شدن اوضاع عراق خبر داد. مرزهای هوایی کاملا باز است و هیچ مانعی برای خروج یا ورود از طریق مرزهای هوایی وجود ندارد.

وی درباره مرزهای زمینی باز نیز گفت: اعلام مرزهای زمینی باز برای دولت عراق کافی نیست، باید امنیت گردشگران را تامین کنیم.

وزیر کشور تاکید کرد: زمانی که امنیت زائران ما در عراق به طور کامل تامین شد، مرزهای زمینی خود را به طور کامل باز خواهیم کرد تا مردم بتوانند به عراق سفر کنند.

میراحمدی، معاون امنیتی و نظامی وزارت کشور و رئیس ستاد اربعین نیز گفت: اکنون امکان خروج موکب اربعین از مرز زمینی وجود دارد، اما وضعیت و تصمیم گیری در مورد زمان حرکت زائران این امکان را فراهم می کند. در چند ساعت آینده 100% مطمئن باشید. مرز صادر شد. اعلام کرد.

مرزهای زمینی و هوایی عراق روز دوشنبه 16 شهریور در پی ناآرامی ها در عراق و توقف تحویل زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق بسته شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا