عمومی

سه نکته درباره مذاکرات هسته‌ای

وی در اولین شماره با ابراز خرسندی از اینکه دیپلماسی کشور در مسیر درستی حرکت می کند، خطاب به مسئولان کشوری گفت: در برنامه کاری خود مطلقاً مذاکرات هسته ای را متوقف نکنید، قطعاً کار خود را خوب انجام دهید، وضعیت کشور را ببینید. و برنامه‌ریزی وضعیت موجود را فشار دهید. «مذاکرات می‌توانند به مکان‌ها، مکان‌های مثبت، مکان‌های نیمه مثبت، مکان‌های منفی برسند و مهم نیست که چقدر کار می‌کنید، از کار کردن روی آنها دست نکشید. نبستن اقتصاد کشور به میز مذاکره، معطل نکردن، هشداری است به دولت قبل و دولت فعلی از سوی رهبر معظم انقلاب.
واقعیت این است که رئیس جمهور در دولت سیزدهم نیز اعلام کرد که سیاست خارجی ایران نباید متکی به مذاکرات هسته ای باشد، اما این یکی از موضوعات حوزه روابط خارجی محسوب می شود. رمز موفقیت کشور پیگیری برنامه های مرتبط با سیاست خارجی، نظام بانکی، نفت، تجارت و غیره است، نه تعلیق هیچ یک از آنها در مذاکرات وین. ادامه این رویکرد نشان از سیاستی واقع بینانه و تعاملی دارد که اجرای آن تا زمانی که به نفع دولت ایران نباشد مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب در موضوع دوم با بیان اینکه بحمدالله تیم مذاکره کننده ما در مقابل زورگویی و زیاده خواهی طرف مقابل ایستادگی می کند و بدون شک در برابر توفیق الهی مقاومت می کند، خاطرنشان کردند: به همه دولت ها در میدان و در صحنه هشدار داده ام. خط مقدم هیچ بدبینی یا بدبینی نباید وجود داشته باشد.خوب، مؤمنان، انقلابیون، افراد جاه طلب، کارگران زحمتکش، همه در این زمینه کار می کنند، اگر انتقادی هست، خوش بین باشید، بدبین نباشید، ثانیاً کسانی که در این زمینه کار می کنند ضعیف نشوند، امید مردم نباید باشد. تضعیف شده باشد، فقط نباید اینطور بگوید [ناامید بشوند]. »

حمایت رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره کننده نشان می دهد که میدان دارای عناصر وفادار، مجرب، امین و مورد احترام نظام است. آنها از خطوط قرمز نهادی پیروی می کنند که توسط رهبر انقلاب سیاست روشنی اعلام شده و شورای عالی امنیت ملی آن را تایید کرده است که آمریکا را در وین به چالش کشید.

نکته مهم این است که ادامه مذاکرات برای رفع تحریم های ظالمانه توسط دولت جدید در چارچوب نظر کارشناسی مسئولان به ویژه اعضای شورای عالی امنیت ملی در محدوده تعیین شده از سوی مذاکره کنندگان در حال انجام است. قاب گزارش ها و صورتجلسه مذاکرات به مسئولان ارشد نظام نیز منعکس شد و رهبر انقلاب نیز با راهنمایی ها و دستورالعمل های حمایتی خود از مذاکره کنندگان حمایت کردند. در این مرحله باید از دیپلمات ها حمایت شود و فضایی فراهم شود که به مذاکره کنندگان اطمینان بیشتری بدهد.

لازم به ذکر است که این مذاکرات کاری بسیار سخت و یک تقابل دیپلماتیک است. گفت‌وگو با قدرت جهانی که مدت‌هاست با ایران دشمنی می‌کند، مستلزم هوشیاری، خرد، شجاعت و مشورت است و کارشناسان باید ضمن انتقاد سازنده، از هرگونه اقدامی که تیم مذاکره‌کننده را تضعیف می‌کند، خودداری کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در شماره سوم به بدهی آمریکا اشاره کردند و گفتند: «کسی که اشتباه کرده، آن دیگری است؛ خودشان هم الان در این آشفتگی هستند؛ یعنی به قول خودشان اشتباه الان شده است و آن طرف که این معامله را پاره کرد اکنون در بن بست است و آنها حتی بیشتر احساس بن بست می کنند [نمی‌کنیم]ما توانسته ایم سختی ها را تحمل کنیم. ما بر بسیاری از مشکلات فائق آمده ایم و با توفیق الهی بر سایر مشکلات فائق خواهیم آمد.»

این بیانات رهبر انقلاب به تخریب و لجاجت آمریکا اشاره دارد که مذاکره را به نتیجه نرساند و به سهل انگاری ادامه داد. آمریکا بدون دلیل از معاهده بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل خارج شد، نه تنها به تعهدات قبلی خود عمل نکرد، بلکه تحریم های جدیدی را نیز علیه ایران اعمال کرد. امروز آمریکا به جای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم برای دستیابی به توافق، از اقدامات روانی خود برای به تاخیر انداختن توافق نهایی از طریق سنگسار و کارشکنی استفاده می کند. ایران به عنوان کشوری که به برجام پیوسته و به تعهدات خود در برجام عمل کرده است، نه حل نشده است و نه به بن بست رسیده است. ایران روی خط قرمز بیانیه خود خواهد ایستاد و این آمریکایی ها هستند که تصمیم را به تعویق می اندازند. برخی انتقادات سه عضو اروپایی شورای امنیت سازمان ملل و چین و روسیه از زیاده خواهی آمریکا در مذاکرات نشان از انزوای واشنگتن در این زمینه دارد. امروزه ناتوانی آمریکا در تصمیم گیری سیاسی دلیل اصلی شکست مذاکرات است، تاخیر این کشور در تقویت مجدد برجام، احتمال بازگشت آمریکا به برجام کم است و آمریکا البته دولت ها مسئول عواقب آن هستند.

البته رهنمودهای سه گانه رهبر انقلاب، چراغ راه مسئولان جمهوری اسلامی ایران در مسیر مذاکره است و چارچوب حرکت، تامین منافع مردم ایران است. مردم ایران تنها به یک معامله شایسته و پایدار که به رفع تحریم های ظالمانه منجر شود بسنده می کنند و نه با اتکا به مذاکرات دولتی، بلکه بر نیروهای داخلی موجود پیش می روند.

* منتشر شده در KHAMENEI.IR/ در ۷ فروردین ۱۴۰۱

دکمه بازگشت به بالا